czwartek, 11 lipca 2013

"Sébastien Loeb. Mój styl jazdy" Sébastien Loeb

Autor: figlarneczytanie.pl o 01:36

tłumaczenie: Marta Duda-Gryc
tytuł oryginału: Ma ligne de conduite
wydawnictwo: Sine Qua Non
data wydania: 19 czerwca 2013
ISBN: 9788379240050
liczba stron: 288
kategoria: biografia/autobiografia/pamiętnik
ocena: 5/6

A wszystko zaczęło się od marzeń....

Marzenia, plany , wyobrażenia, próby, determinacja , cel- wszystko to składa się na sukcesy mistrzów świata w danej dziedzinie. Sukces jest okraszony potem , łzami, bólem fizycznym i emocjonalnym, porażkami oraz nieustającym wysiłkiem.

I, o tym właśnie jest autobiografia dziewięciokrotnego mistrza świata w rajdach samochodowych- Sébastiena Loeba. W pozycji, która nosi tytuł "Sébastien Loeb. Mój styl jazdy", kierowca opowiada, jak jego przygoda , a raczej jego życie na stałe związało się z tak ekstremalnym sportem, jakim są rajdy samochodowe.

Sébastien Loeb jest Francuzem. Od zawsze związany z marką samochodów Citroen. To tą markę reprezentuje ścigając się i od roku 2004 do 2012 nieprzerwanie jest mistrzem świata. Jak będzie w tym roku? Zobaczymy.
Niewątpliwie główną cechą kierowcy jest determinacja i zawziętość. Francuz zawsze miał naturę ruchliwą, nieokiełznaną . Matka, która była nauczycielką matematyki, widziała syna również w roli człowieka wykształconego i zawodowo ustabilizowanego.
Jednak taka niepokorna dusza , jak Sébastiena nie dała się ujarzmić. Dziadkowie, z którymi miał wyśmienity kontakt wspierali go w marzeniach, a babka nawet zasponsorowała mu jego pierwszy samochód, który często ulegał różnorodnym kolizjom, poprawkom, tuningom itp.

Młody Sébastien postanowił rzucić szkołę i zaczął trenować jazdę samochodem. Ale nie w żadnej szkole, gdyż nie ma takich szkół, które szkoliłyby i wyłapywały młodych, zdolnych kierowców. Młoda flota rajdów na własną rękę jeździła i "wyprawiała cuda" we własnym zakresie. Francuz szarżował na uliczkach swojego miasteczka, czym narażał się miejscowej policji. Trzykrotnie próbował się dostać do zespołu Peugeot. Jednak zawsze coś stawało mu na drodze. Jednak nie ustawał  w swoich wysiłkach i jego upór i talent został dostrzeżony. Zaczął jeździć w zespole Citroena .

Ten niezdyscyplinowany chłopak musiał nauczyć się niełatwej pracy w tak dużym zespole. Spotykały go liczne porażki, ale i małe sukcesy, które napędzały go do dalszej ciężkiej pracy. Dziś jest mistrzem, który za kółkiem nie ma sobie równych. 

Pozycja to wspomnienia osobistych przeżyć, ale także wzmianki o zapleczu organizacji wyścigów samochodowych , funkcjonowania ekipy , której wysiłek składa się w całość.

To także opowieść o przyjaciołach. Największym przyjacielem kierowcy rajdowego jest jego pilot- Daniel Élena. Łączy ich ogromne zaufanie. Kierowca wierzy w to co mówi pilot, a pilot oddaje swoje życie w ręce kierowcy, który nie żałuje prędkości.

Sébastien Loeb jest osobą lojalną, solidną, wrażliwą , kochający prędkość , zwycięstwa, adrenalinę i poczucie euforii.
Jednocześnie jest także osobą bardzo skromną i nie lubiącą zainteresowania mediów jego osobą.

Warto poznać świat wielkich wyścigów, z tej drugiej strony niż ekran telewizora. Jest to przeniesienie się na trudne szlaki, gdzie na każdym zakręcie czeka niebezpieczeństwo, ale także niezapomniane przeżycia.

Za książkę dziękuję Wydawnictwo SQN

Książka bierze udział w wyzwaniu Nie tylko literatura piękna
                                                    Pod hasłem

3 komentarze:

Wioleta Sadowska pisze...

Ciekawe czy świat wielkich wyścigów by mi przypadł do gustu.

Flora pisze...

Tym razem spasuję, po prostu nie moja tematyka.

Unknown pisze...

Nie rozumiem zachwytu wyścigami samochodowymi,to nie moja bajka, ale tę książkę może kiedyś przeczytam. Pozdrawiam! :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review