czwartek, 18 lipca 2013

"Sztuka sprzątania. Uporządkuj swój dom i swoje życie" Dominique Loreau

Autor: figlarneczytanie.pl o 09:06

tłumaczenie: Angelina Waśko-Bongiraud
tytuł oryginału: Faire le menage chez soi. Faire le menage en soi
wydawnictwo: Czarna Owca
data wydania: 20 czerwca 2013
ISBN: 9788375547054
liczba stron: 224
kategoria: poradniki
ocena: 4/6

Porządek jest podstawową regułą panującą w raju. George Gissing

Są tacy wśród nas, którzy uwielbiają sprzątać , drażnią ich najmniejsze oznaki nieładu, czy nalot kurzu na meblach. Są i tacy, którzy czynność zwaną sprzątaniem uważają za przykrą konieczność.

Sprzątanie , niby taka banalna czynność, a potrafi nie jednej osobie utrudnić życie. Maniakalne sprzątanie może być odbierane natręctwo. A brak chęci do segregowania, układania itp. może być uznawane za lenistwo. Ale niekoniecznie tak być musi.
 
Programy telewizyjne, takie jak chociażby Perfekcyjna pani domu, mają zachęcić przeciętnego Kowalskiego, by złapał za szmatkę i poddał się działaniu.

W związku z tym, nie dziwi mnie fakt, iż na fali popularności programów o sprzątaniu, powstają nawet książki. Jedną z nich miałam okazje przeczytać wczoraj.
Autorką jest Dominique Loreau- autorka bestsellerowej Sztuki prostoty. Dominique Loreau mieszka trzydzieści lat w Japonii. Przyjęła styl życia panujący w Japonii. Wyznaje zasadę "Mniej znaczy więcej", odnosząca się do wszystkich sfer życia- od materialnej po duchową.
 
W poradniku "Sztuka sprzątania. Uporządkuj swój dom i swoje życie" autorka udowadnia, że dom ma być naszą oazą. Miejscem, gdzie tkwią zasoby naszej wewnętrznej siły i energii. 
 
Na kształt tej książki i na rady w niej zawarte bezapelacyjnie miało miejsce zamieszkania autorki.. Filozofię Wschodu "czuć" z każdego krótkiego rozdziału, które tworzą całość.
To właśnie podczas pobytu inicjacyjnego w japońskiej świątyni Loreau dowiedziała się, czym naprawdę jest praktyka zen.
 
 Włożenie serca w pracę to ponowne znalezienie- za pośrednictwem wewnętrznej intuicji- motywacji, kiedy zaczyna nam jej brakować.- Jean- Claude Kaufmann
 
Praktyka Zen uczy, by żyćw harmonii ze światem zewnętrznym i samym sobą, musimy żyć w zgodzie ze swoim domem. Człowiek jest związany ze swoim domem, tak, jakby on stanowił zaraz po skórze powierzchnie jego ciała. 
Niezależnie , czy  jest on luksusowo wyposażony, czy bardzo skromny, człowiek musi go kochać i otaczać troską.

Niby banalne stwierdzenia, ale dla Japończyków jest to podstawową wartością- czystość, ład i porządek.
Książka składa się z dwóch zasadniczych części: porad teoretycznych i rad praktycznych.

Język jest bardzo prosty i być może nie jest to, pozycja odkrywcza, ale bardzo miła i szybka w odbiorze. Rady praktyczne są o wiele ciekawsze , niż teoretyczne, gdyż te wieją lekko banałem i rzeczami, oczywistymi, które każdy zna , ale czy według nich postępuję, to już "inna para kaloszy"

Książka bierze udział w wyzwaniu Nie tylko literatura piękna

6 komentarze:

Taki jest świat pisze...

Może w wolnej chwili :)

toska82 pisze...

Ja tam lubię sprzątać, na szczęście nie maniakalnie :)

Unknown pisze...

Oho, to wygląda na idealną książkę dla mnie i mojej lokatorki (ma ksywę "Królowa Syfolandii"). Ciekawe, czy autorka ma dla mnie jakąś poradę, jak rozwiązać problem zabierania się do mycia brudnych naczyń dopiero, gdy już zbierze się ich cała sterta :P

Unknown pisze...

Niektórzy rzeczywiście czasem nie radzą sobie z brudem i bałaganem. Mogłabym paru osobom taką lekturę polecić. Podoba mi się określenie "Królowa Syflandii" ... znam jedną taką "Królową" :D

Wioleta Sadowska pisze...

Ze sprzątaniem akurat nie mam problemów. Ale znam osoby, ktróym taka książka by się przydała.

Krucze Gniazdo pisze...

mI TAKIE PORADNIKI NIE SA NA SZCZESCIE POTRZEBNE ;)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review