poniedziałek, 15 lipca 2013

"Barcelona Blaugrana" Carles Viñas

Autor: figlarneczytanie.pl o 08:23
tłumaczenie: Barbara Bardadyn
tytuł oryginału: Barcelona Blaugrana
wydawnictwo: Sine Qua Non
data wydania: 5 czerwca 2013
ISBN: 9788379240036
liczba stron: 304
kategoria: turystyka, mapy, atlasy
ocena 5/6 

Wszystko zaczęło się 29 listopada 1899 roku. W sali gimnastycznej w Ciutat Verro spotkało się sześciu Katalończyków, trzech Szwajcarów i trzech Anglików i zaczęła się barcelońska zabawa w grę piłką nożną.

Z początku w Katalonii nikt nie miał pojęcia jakie są zasady z piłkę nożną. Sport, który teraz jest chlubą Hiszpanii, do tego kraju przywieźli tak naprawdę angielscy robotnicy.  Katalończycy obserwowali i zarazili się tą pasją. Początkowych okresach, gdy jeszcze nie byli wstanie  (z braku niewiedzy) stosować się do określonych reguł, to kopali w piłkę wszędzie, gdzie się dało i w różnych składach ( chodzi mi o ilość graczy). Na placach błotnistych , trawiastych, na ulicach itp. Ale nadszedł ten dzień, gdy Katalończycy założyli pierwszy klub piłkarski.I krok po kroku, stali się mistrzami. A my , mamy okazję oglądać sukcesy Barcy , które trwają i jestem pewna,że trwać będą.

Carles Vinas w swojej książce "Barcelona Blaugrana" próbuje przybliżyć , jak właśnie ta dziedzina sportu sprawiła, że Barcelona dzięki klubowi stała się  jednym z najsłynniejszych miast  w Europie.

Autor zabiera czytelnika w podróż po mieście i w krótkich rozdziałach opowiada historię najciekawszych miejsc Barcelony, które były i są ściśle powiązanych z działalnością Barcy.
Mamy okazję czytać m.in. jaki wpływ miał wybuch wojny domowej na przyszłość FC Barcelony, jak faszystowskie lotnictwo niszczyło lokale użytkowe klubu, jak anarchiści za wszelką cenę chcieli przywłaszczyć sobie prawo własności do stadionu Les Corts i wiele innych ciekawostek.

Czytelnik znajdzie wiele archiwalnych zdjęć architektury, ale i fotografii z meczów oraz prominentnych działaczy klubu. Ta książka to podróż po mieście, które nie jest już takie same , jak na początku drogi FC Barcelony, ale pewne tradycje nie zanikły nigdy, jak chociażby uliczne zabawy i fety po zwycięstwach klubu.

Nawet jeśli nie jesteście fanami Barcy, choć z pewnością pamiętacie pokazywane w TV, wielokrotnie, świętowanie całej Barcelony po wygraniu Euro 2012. A było się czego cieszyć , w końcu Hiszpanie wygrali w pięknym stylu - czterema golami.

Nie wierzę, że nie bylibyście w stanie wymienić, choć jednego nazwiska obecnego zawodnika Barcy. Jeśli nie , to podpowiem : Messi, Iniesta,  Piqué, Xavi itp.

I pomyśleć, że od powstania pierwszego zespołu minął.ponad wiek.


Skład zespołu z 1903 roku.
 Jak widać Barcelona jest na stałe naznaczona klubem FC Barcelona.
Dlatego ta książka jest idealna dla fana tego klubu, ale i samego miasta. Można wziąć ją do ręki i zacząć niezwykłą wyprawę w otchłań czasu .....
I na zakończenie hymn Barcy

Cant del Barça w języku polskim
Cały stadion
Podnosi krzyk
Jesteśmy czerwono-niebiescy
Nieważne skąd jesteśmy
Czy to północ, czy południe
Ale, jesteśmy zgodni, jesteśmy zgodni
Gdyż łączy nas flaga
Czerwono-niebiescy
niosą na wietrze
Bojowy krzyk
Nazywamy się, każdy wie jak
Barça, Barça, Baaarça!
Zawodnicy i kibice
Razem jesteśmy silni
Przez te wszystkie lata
Pełne wysiłku i poświęceń
Strzeliliśmy wiele goli
I pokazaliśmy, że jesteśmy niezwyciężeni
Czerwono-niebiescy
niosą na wietrze
Bojowy krzyk
Nazywamy się, każdy wie jak
 Barça, Barça, Baaarça!
Za książkę dziękuję Wydawnictwo SQN

Książka bierze udział w wyzwaniu Nie tylko literatura piękna.


3 komentarze:

Katarzyna K | Pasieka Kulturalna pisze...

Nie przepadam za piłka nożną. Smiem nawet twierdzić iż to dla mnie czarna magia. Jednak sądze ze książka spodobała by się mojemu bratu :)

Krucze Gniazdo pisze...

Ksiazka nie w moim typie.

Perry pisze...

Zdecydowanie nie jest to książka w moim guście, ale moim zdaniem jest ona super pomysłem na prezent!

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review