niedziela, 21 lipca 2013

"W świecie wiatru i wierzb. Wyznania chińskiej kurtyzany" Miao Sing.

Autor: figlarneczytanie.pl o 11:35
wydawnictwo: Świat Książki
data wydania: 20 czerwca 2012
ISBN: 9788377996003
liczba stron: 288
kategoria: Literatura piękna
ocena: 5+/6
Słowo kurtyzana (po włosku cortegiana, z francuskiego courtisane) oznaczało właściwie damę dworu. Jako „kobieta lekkich obyczajów” termin kurtyzana zaczął funkcjonować dopiero w Odrodzeniu. Kurtyzany to prostytutki spędzające życie w wielkim świecie pozostające na utrzymaniu możnych kochanków*
To owa kurtyzana jest narratorką i główną postacią powieści "Wyznania chińskiej kurtyzany". Dong Mei- czyli Zimowa Śliwa , jest już kobietą w podeszłym wieku. Mieszka w Londynie i tu przy filiżance chińskiej herbaty opowiada swojej młodszej koleżance Forsycji, swoje koleje losu.

Dong Mei , jako piąta córka (a byli także synowie) z powodu nędzy, która nagle spadła na dom rodzinny, jako 14-latka zostaje sprzedana do domu publicznego. Jako dziewica jest dla "czcigodnej mateczki" cennym nabytkiem. Pojawia się trzech kandydatów, by "wkraść się do groty". Najwyższą ofertę płaci podstarzały Chińczyk, który w późniejszym okresie przyjmie dziewczynę pod swój dach, gdy ta będzie musiała uciekać, po śmierci swojego młodego kochanka, który zginął z rąk japońskich oficerów. 
Następnie Dong Mei trafia do domu publicznego, gdzie zostaje poddana nauce sztuki miłosnej. Tu także doznaje homoseksualnych rozkoszy , ze swoimi "siostrzyczkami".
Po spotkaniu swojego brata Pieska wdaje się w konspiracyjne działania przeciwko okupantom- Japończykom. 
Gdy czas wojennej pożogi mija musi się ona zmierzyć z nadchodzącą ideą komunizmu. Kurtyzany zostają pozbawione miejsc pracy i masowo zmuszane do nauki zawodów, które ku chwale ojczyzny mają czynić.
Kurtyzana zmuszana jest, by uczyła się szyć, a następnie zostaje nauczycielką...
Ale czy profesja kurtyzany odchodzi w cień? Czy bohaterka za nią nie tęskni?

 Dong Mei jest dziewczyną młodą i choć z pozoru niewinną i nieśmiałą , to począwszy od "nocy poślubnej" , czyli inicjacji seksualnej, budzi się w niej erotyczny ogień.

Bohaterka z każdym kolejnym aktem staje się coraz bardziej rozbudzona seksualne. Praca staje się jej hobby, a nawet nieustającą potrzebą.
Jest na tyle inteligenta, że rozumie pozycje mężczyzny w społeczeństwie, a nawet pochwala, że chiński mąż musi mieć wiele żona. A , żeby swych żon nie obciążać, musi on regenerować siły witalne z kurtyzaną.

Sztuka miłośna staje się jej orężem do "bitew" z zamożnymi klientami. Jej niezwykła uroda i talent uwodzicielki sprawia, że mało który jegomość może nie ulec jej wdziękom.
Kurtyzana uwielbia seks. Nie wstydzi się swej profesji, a nawet ze względu na nią traktuje innych z pogardą.

Książkę czyta się wyśmienicie, głównie dzięki stylowi i językowi wypowiedzi. Kobieta używa wykwintnego, pełnego metafor i upiększeń języka. Zbliżenia są opisane w sposób barwny, fantazyjny np. bitwa, różdżka,  grota, kraina deszczu, wioślarze itp.
Do tego różnorodność kochanków sprawia, że lektura nabiera tempa i nie nudzi.

Mimo tego, że Dong Mei i jej "praca" wiodą prym , to pisarka przedstawia czytelnikowi kawałek chińskiej historii XX wieku. Są tu wzmianki o napaści Japończyków na Chiny, okrutne egzekucje, początki komunizmu i zmiany w obyczajowości, które się z tym wiązały.

Jest to erotyk w najdelikatniejszym wydaniu , z domieszką humoru.
Powieść jest naprawdę dobrze napisana i polecam ją każdemu, gdyż miło się udać w świat chińskiej erotyki i odpocząć od "greyowych pozycji"

Pozdrawiam

Książka bierze udział w wyzwaniu Pod hasłem

*wikipedia.pl

7 komentarze:

toska82 pisze...

Z chęcią udam się do świata chińskiej erotyki :)

Taki jest świat pisze...

Świetna i kusząca recenzja :)

Sylwia_85 pisze...

Wezmę tę pozycję pod uwagę, zapowiada się ciekawie. Faktycznie, trzeba odpocząć od tych grey'owych klimatów ;)

Unknown pisze...

Raczej nie moje klimaty, więc tym razem odpuszczę.

Sylwia (nieperfekcyjnie.pl) pisze...

Lubię erotyki, a ta historia bardzo mnie ciekawi... Na pewno sięgnę.

Wioleta Sadowska pisze...

Kupiłam kiedyś tę książkę na wyprzedaży w weltbildzie i czeka na swoją kolej.

Krucze Gniazdo pisze...

Chinska erotyka? troche smiesnzie to brzmi, ale jestem ciekawa, a too chyba najwazniejsze :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review