wtorek, 16 lipca 2013

"Wielki Północny Ocean. Bóg" Katarzyna Szelenbaum

Autor: figlarneczytanie.pl o 13:14

seria/cykl wydawniczy: Wielki Północny Ocean tom 3
wydawnictwo: G+J Gruner&Jahr
data wydania: 3 lipca 2013
ISBN: 9788377782903
kategoria: fantastyka, fantasy, science fiction
OCENA:5/6
 Katarzyna Szelenbaum jest polską pisarką, która stworzyła pięciotomową sagę "Wielki ocean". Jest to debiut pisarski . Autorka jest laureatkom trzeciego miejsca w III Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Świetlne Pióro", trzecie miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Literackim NEOpoeticoN, wyróżnienie 
w konkursie literackim "Totus Tuus" oraz wyróżnienie w piątek edycji konkursu "Otuleni Natchnieniem". Jej teksty ukazały się w miesięczniku "Neon" oraz w dwumiesięczniku fantastyczno-kryminalnym "Qfant", w którym opublikowano również jeden z rozdziałów z pierwszej części przygód Rina.

Jak widać pisarka jest docenioną osobą w kręgu literackim. Więc nie dziwi mnie fakt, iż wielu czytelników doceniło także debiutująca autorkę. 
W Polsce twórców literatury fantastycznej jest nie wiele. A na rynku literackim znajdują się od lat te same nazwiska, jak Pilipiuk,Sapkowski, Ziemkiewicz itp.
Debiuty może i są , ale mnie jakoś o uszy się ich nazwiska nie obiły.
Dzieje się tak być może, że ja osobiście znawcą gatunku fantasy nie jestem. Czytam sporadycznie, by choć na chwilę odpocząć od swoich ukochanych kryminałów. Ale , jak już trafię na fajny styl np. Andrzeja Pilipiuka, to czemu nie.

Wielki północny ocean. Bóg , jest trzecią częścią sagi .
Tym razem Dziki Kruk postanawia odprawić Rina. Chłopak jest zdezorientowany i podłamany. Tymczasem nadchodzi groźba, iż wielki wróg - Dżasko może powrócić. Szykuje się wielkie starcie . Wojska nieprzyjaciela rosną w siłę i szykują się , by zadać ostateczny cios.
Jak Rin zachowa się w tej sytuacji? Czy Kruk ocaleje? Szykuje się jadka....

Niestety muszę nadrobić drugi tom, gdyż czuję, że straciłam za dużo ważnych informacji, by móc się do niej odnieść. Pierwszą cześć czytałam, ale widzę, że w przypadku pisarki chronologia jest bardzo ważna.
Co na pewno łączy pierwszą i trzecią cześć , to tempo akcji. Jest ono umiarkowane. Nie jest ono za wolne, ale i nie toczy się niczym błyskawica.

Pisarka trzyma fason. Przyjęła pewien styl , podparty bujnym i wykwintnym językiem, który jest w pełni opisowy. Zapewne ten zabieg jest skierowany w stronę czytelnika, by ten nawiązał "emocjonalną" więź z Rinem .

Co mnie się podoba , to ,że Katarzyna Szelenbaum postawiła na dużą ilość dialogów. Nie lubię w gatunku fantasy zbyt obszernych opisów , gdyż mnie to zwyczajnie nudzi.
Cieszy mnie jeszcze jeden fakt (ale to moje prywatne odczucie). Cieszę się, że to kobieta wykazała się tak bujną wyobraźnią, by stworzyć tak rzadko odwiedzany przeze mnie świat fantastyki...

Za książkę dziękuję Wydawnictwu G+J 
Książka bierze udział w wyzwaniu Polacy nie gęsi

6 komentarze:

klucz do wyobraźni pisze...

Dzięki za uświadomienie, jaki skarb mam na półce

Unknown pisze...

I dlatego NIGDY nie czytam żadnych cykli nie po kolei :)

Wioleta Sadowska pisze...

Ciekawi mnie ten świat stworzony przez autorkę.

fochinii pisze...

Wczoraj wieczorem skończyłam drugą część i nadal jestem pod wrażeniem, teraz muszę szybko skombinować trzecią :)Seria jest niesamowita!

Krucze Gniazdo pisze...

Do fantasy mam sentyment :)

Meg Sheti pisze...

Czytałam pierwszą część i było ciekawie. A potem jakoś odpuściłam, sama nie wiem czemu...

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review