piątek, 26 lipca 2013

Wyjaśnić umysł. Struktura teorii neurokognitywnych

Autor: figlarneczytanie.pl o 01:25
wydawnictwo: Copernicus Center Press
data wydania: 26 marca 2013
ISBN: 9788378860143
liczba stron: 420
kategoria: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
 
Mateusz Hohol jest mężczyzną przed trzydziestką. Z wykształcenia jest kognitywistą oraz filozofem nauki. Jest członkiem Centrum Kopernika Badań   Interdyscyplinarnych i wykładowcom na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Jest również stypendystą Fundacji Johna Templetona oraz współredaktor wielu książek , autor tekstów naukowych i popularnonaukowych.

"Wyjaśnić umysł", jak wskazuje tytuł ma dotyczy badań nad dziedziną jaką jest neuronauka poznawacza. 
Jest to dziedzina bardzo trudna i wymagająca ogromnej wiedzy oraz zaangażowania i jestem pod wielkim wrażeniem, jak człowiek, który ma zaledwie 27 lat mógł napisać tak wciągającą  , unikatową, wybitną i fachową literaturę. 

Autor w swojej popularnonaukowej publikacji próbuje wyjaśnić jaki wpływ na wyjaśnienie zagadek funkcjonowanie ludzkiego mózgu miały liczne badania , teorie i doświadczenia dwóch dekad neuronauki.
Wyjaśnia takie pojęcia jak : neuroobrazowanie, pojęcie dysfunkcji poznawczej , które powstają w wyniku uszkodzenia mózgu.
Wiekszą cześć książki Mateusz Hohol poświęca skomplikowanym doświadczeniom behawioralnych.
Autor zadaje liczne pytania dotyczące jednolitości teorii neurokognitywnej. Ale nei tylko pyta, ale także próbuje sformułować na nie odpowiedzi.

Książka jest podzielona na siedem rozdziałów. Każdy z  nich zaczyna się od założeń danej teorii, by następnie autor rozwijał zagadnienie.

Jakiś czas temu opisywałam wam moje wrażenia po lekturze Michała Hellera "Filozofia przypadku" . Mateusz Hohol odnosi się do osiągnięć tego wybitnego naukowca. . Jednym z rozdziałów Mateusz Hohol pokazuje różnice oraz podobieństwa pomiędzy teorią Michała Hellera oraz tworzącą się koncepcją filozofii w neuronauce. 
Podobieństw autor odkrywa trzy " wpływ idei filozoficznych na powstanie i ewolucję teorii naukowych, teorie empiryczne, oraz niektóre wspólne refleksję na temat nauki empirycznej.

Język , którym pisze Mateusz Hohol jest typowo naukowy, ale trzeba pamiętać, ze nauka , która zajmuje się badaniem natury, konstrukcji oraz funkcjonowania ludzkiego umysłu nie są proste, a wręcz skomplikowane. 
Dlatego uważam , ze jest to pozycja fachowa i jest skierowana dla studentów, zainteresowanych, naukowców.

Za książkę dziękuję Pani Agnieszcze z Merlin.pl

Książka bierze udział w wyzwaniu :Polacy nie gęsi
                                                     Nie tylko literatura piękna

2 komentarze:

Katarzyna K | Pasieka Kulturalna pisze...

Pomimo iż czytam wiele, to ta książka nie wydaje się być dla mnie ;-)

Krucze Gniazdo pisze...

Widze, ze ostatnio czytasz ksiazki z tej dziedziny, tez kiedys lubilam czytac tego typu ksiazki, ale teraz jakos przestalo mnie to interesowac.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review