sobota, 17 sierpnia 2013

"Anatomia zbrodni" Michał

Autor: figlarneczytanie.pl o 12:01
wydawnictwo: G+J Gruner&Jahr
data wydania: 17 lipca 2013
ISBN: 9788377784129
liczba stron: 120
kategoria: literatura faktu
ocena: 4/6

"W naszej pracy nie chodzi ani o sprawienie przyjemności, ani o zadawanie bólu- chodzi o to, by przyłożyć pióro do rany"- pisał Albert Loudres, patron i mistrz francuskojęzycznego dziennikarstwa.

Są artykuły, których muszą zostać napisane. Tacy są dziennikarze, którzy czują powołanie, mus drążenia tematów , ujawniania dramatycznych informacji, często takich, które obnażają prawdę kosztem wszystkich zaangażowanych w sprawę.
Jeśli napisany artykuł dotyczy popełnionej zbrodni, to dziennikarz musi się zmierzyć nie tylko ze zgromadzonymi faktami, ale także mieć w poszanowaniu bliskich ofiary.

"Anatomia zbrodni" jest zbiorem szesnastu artykułów, napisanych przez wiodących dziennikarzy , specjalizujących się w dziedzinie dziennikarstwa kryminalnego. Czytelnik w tej pozycji znajdzie takie nazwiska jak: Michał Wójcik, Anna Binkowska, Ewa Ornacka i inni.

Wspomniani autorzy artykułów, które składają się na całość "Anatomii zbrodni" piszą m.in. o motywach, przebiegu różnorodnych zabójstw. Tych , które mały motyw czysto prywatny (np. zabójstwo narzeczonej dla korzyści majątkowej), czy takie, które były zmotywowane porachunkami mafijnymi. 
Autorzy piszą także o czynnościach, które już są wykonywane przez organy sprawiedliwości już po ujawnieniu winnego . Sądy czasami zawodzą oczekiwania rodziny ofiar. Okazuje się , że mechanizm działania sądów nie jest jednoznaczny dla każdego.
Bliscy ofiar mogą starać się np. o zadośćuczynienie finansowe od winnego,  co się okazuje bardzo trudne, gdyż sądy są w tej kwestii bardzo powściągliwe.

Żałuję bardzo, że lektura jest tak cieniutka, choć jest barwna i ciekawa, to zabrakło mi większej ilości faktów i obszerniejszego spojrzenia na wiele innych spraw, które dzieją się wokół.
Zaletą jest natomiast zakres czasowy. Artykuły oscylują w granicach od lat PRL-u do lat współczesnych i poruszających kryminalistów w cyberprzestrzeni.
Więc jeśli lubisz takie klimaty, to coś dla ciebie.

Za książkę dziękuję Pani Aleksandrze z Wydawnictwa G+J

3 komentarze:

Paula pisze...

Z serii Focusa na półce czekają na mnie "Sekrety geniuszu", może mi się przyda na studiach, jeśli się pospieszę :) Po inne książki z Focusa też chętnie bym sięgnęła.

Unknown pisze...

Bardzo ciekawy projekt :)

Krucze Gniazdo pisze...

AKurat fascynyją mnie tego typu sprawy :) Bede miala na oku.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review