wydawnictwo: Helion
data wydania:
2012 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-246-2980-0
liczba stron: 320
kategoria: hobby
Książka bierze udział w wyzwaniu Pod hasłem
Polacy nie gęsi
Nie tylko literatura piękna
W niedzielę polecałam Wam poradnik " Twórcze ujęcie natury i krajobrazu", w którym autorka Brenda Tharp dzieliła się z czytelnikami aspektami, jak za pomocą światła, doboru ujęć, kształtowani terenu , kompozycji itp . "ustrzelić " fascynujący temat.
Dlaczego piszę o tej pozycji, skoro chciałabym wam przedstawić dziś inną. Dlatego, że poradnik Brendy Tharp skupiał się na stronie praktycznej, a uzupełnieniem tego stanu jest także zaplecze sprzętowe.
O istocie posiadania i kompetentnego wykorzystania go w terenie piszę dziennikarz, podróżnik, płetwonurek i fotografik - Piotr Trybalski.
Pisał on i fotografował m.in. dla "Podróży", "National Geographic Polska", "Polityki", "Wprost", "Przekroju", "Gazety Wyborczej", "Kaleidoscope","Magazynu Górskiego", "Vivy", "Poznaj świat". Obecnie prowadzi serwis internetowy dla podróżujących fotografów "Fotograf w podróży" oraz warsztaty fotografii podróżniczej. Jest współautorem Festiwalu Podróżników "Trzy Żywioły". Współorganizował wyprawy o charakterze espedycyjnym , m.in. :"Strzelecki Traces Expedition 2004" do Australii, "Totale Sun ECLIPSE 2001" na Madagaskar, "Tepui 2003" do Wenezueli", "R1 Himalaja Expedition 200" do Nepalu..
Jak sami widzicie fotograf jest bardzo aktywny i też taki jest jego poradnik :Fotograf w podróży" . Dzieje się w nim dużo. Podróżnik napisał go bardzo skrupulatnie i harmonijnie. Ja ten poradnik bym określiła "lista", gdyż Piotr Trybalski chronologicznie podpowiada kolejność czynności, które są niezbędne go wyruszenia w świat , a co za tym idzie przytachania do domu cudownych, głębokich, wzruszających i niezapomnianych pamiątek jakimi są fotografię.
Książka jest podzielona na rozdziały, z których dowiecie się jak przygotować się do wyjazdu (jaki sprzęt fotograficzny jest niezbędny oraz jakie warto wziąć ze sobą akcesoria), jak wykorzystać nasze umiejętności, by ustrzec niezwykłość fotografowania ludzi i gwarnych ulic. Autor poradzi nam także, jak przygotować na to co nieznane nam , czyli obcość i nieznajomość innych kultur, jak fotografować będąc w ruchu (w środku lokomocji), jak radzić sobie w warunkach ekstremalnych (pobyt na pustyni, pod wodą, w niskich temperaturach, bez dodatkowych akcesori itp). A co zrobić, gdy dotrzemy już do krańca naszej podróży i czas wracać do domu?
Wówczas Trybalski radzi w jakie można się zaopatrzyć programy komputerowe (także te bezpłatne), by obrobić zdjęcia, skatalogować i wyeksponować, by cieszyły nie tylko nas, ale i innych zainteresowanych.
Czytelnik znajdzie w tej pozycji wiele użytecznych zdjęć (sprzętu, ludzi, miejsc, zwierząt itp), porad z zakresu samej podróży , propozycje stron internetowych skąd można zaczerpnąć inspiracje i wybrać kierunek wyprawy, ale także strony , gdzie można pobrać, zakupić oprogramowanie do obróbki fotografii.
Więc jeśli fascynujesz się fotografią , to w zasięgu twojej ręki jest rzeczowy, obszerny, praktyczny przewodnik po tej dziedzinie sztuki.
Książkę kupicie na stronie SENSUS.PL
Książkę kupicie na stronie SENSUS.PL
Książka bierze udział w wyzwaniu Pod hasłem
Polacy nie gęsi
Nie tylko literatura piękna
5 komentarze:
Uwielbiam właśnie takie książki :)Własnego aparatu nie posiadam, ale poczytać o robieniu zdjęć i pooglądać to,co udało się komuś uchwycić - uwielbiam :)
Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)
Chciałabym robić dobre zdjęcia, ale dużo nauki przede mną.
ja dopiero zaczęłam zagłębiać się w temat i taka książka bardzo by mi się przydała :)
Akurat fotografia to dla mnie czarna magia. Nie mam do tego żadnego talentu.
Przydatna umiejętność na wyjazdach, szczególnie do takich miejsc, że wie się, że nie będzie dane powrócić ;)
Prześlij komentarz