czwartek, 29 sierpnia 2013

"Fotograf w podróży" Piotr Trybalski

Autor: figlarneczytanie.pl o 04:53
wydawnictwo: Helion
data wydania: 2012 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-246-2980-0
liczba stron: 320
kategoria: hobby

W niedzielę polecałam Wam poradnik "  Twórcze ujęcie natury i krajobrazu", w którym autorka Brenda Tharp dzieliła się z czytelnikami aspektami, jak za pomocą światła, doboru ujęć, kształtowani terenu , kompozycji itp . "ustrzelić " fascynujący temat.
Dlaczego piszę o tej pozycji, skoro chciałabym wam przedstawić dziś inną. Dlatego, że poradnik Brendy Tharp skupiał się na stronie praktycznej, a uzupełnieniem tego stanu jest także zaplecze sprzętowe.


O istocie posiadania i kompetentnego wykorzystania go w terenie piszę dziennikarz, podróżnik, płetwonurek i fotografik - Piotr Trybalski.
Pisał on i fotografował m.in. dla "Podróży", "National Geographic Polska", "Polityki", "Wprost", "Przekroju", "Gazety Wyborczej", "Kaleidoscope","Magazynu Górskiego", "Vivy", "Poznaj świat". Obecnie prowadzi serwis internetowy dla podróżujących fotografów "Fotograf w podróży" oraz warsztaty fotografii podróżniczej. Jest współautorem Festiwalu Podróżników "Trzy Żywioły". Współorganizował wyprawy o charakterze espedycyjnym , m.in. :"Strzelecki Traces Expedition 2004" do Australii, "Totale Sun ECLIPSE 2001" na Madagaskar, "Tepui 2003" do Wenezueli", "R1 Himalaja  Expedition 200" do Nepalu..

Jak sami widzicie fotograf jest bardzo aktywny i też taki jest jego poradnik :Fotograf w podróży" . Dzieje się w nim dużo. Podróżnik napisał go bardzo skrupulatnie i harmonijnie. Ja ten poradnik bym określiła "lista", gdyż Piotr Trybalski chronologicznie podpowiada kolejność czynności, które są niezbędne go wyruszenia w świat , a co za tym idzie przytachania do domu cudownych, głębokich, wzruszających i niezapomnianych pamiątek jakimi są fotografię.

Książka jest podzielona na rozdziały, z których dowiecie się jak przygotować się do wyjazdu (jaki sprzęt fotograficzny jest niezbędny oraz jakie warto wziąć ze sobą akcesoria), jak wykorzystać nasze umiejętności, by ustrzec niezwykłość fotografowania ludzi i gwarnych ulic. Autor poradzi nam także, jak przygotować na to co nieznane nam , czyli obcość i nieznajomość innych kultur, jak fotografować będąc w ruchu (w środku lokomocji), jak radzić sobie w warunkach ekstremalnych (pobyt na pustyni, pod wodą, w niskich temperaturach, bez dodatkowych akcesori itp). A co zrobić, gdy dotrzemy już do krańca naszej podróży i czas wracać do domu?
Wówczas Trybalski radzi w jakie można się zaopatrzyć programy komputerowe (także te bezpłatne), by obrobić zdjęcia, skatalogować i wyeksponować, by cieszyły nie tylko nas, ale i innych zainteresowanych.

Czytelnik znajdzie w tej pozycji wiele użytecznych zdjęć (sprzętu, ludzi, miejsc, zwierząt itp), porad z zakresu samej podróży , propozycje stron internetowych skąd można zaczerpnąć inspiracje i wybrać kierunek wyprawy, ale także strony , gdzie można pobrać, zakupić oprogramowanie do obróbki fotografii.

Więc jeśli fascynujesz się fotografią , to w zasięgu twojej ręki jest rzeczowy, obszerny, praktyczny przewodnik po tej dziedzinie sztuki.

Książkę kupicie na stronie SENSUS.PL

Książka bierze udział w wyzwaniu Pod hasłem 
                                                     Polacy nie gęsi
                                                     Nie tylko literatura piękna

5 komentarze:

Esa Czyta pisze...

Uwielbiam właśnie takie książki :)Własnego aparatu nie posiadam, ale poczytać o robieniu zdjęć i pooglądać to,co udało się komuś uchwycić - uwielbiam :)
Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

AnnRK pisze...

Chciałabym robić dobre zdjęcia, ale dużo nauki przede mną.

Magda pisze...

ja dopiero zaczęłam zagłębiać się w temat i taka książka bardzo by mi się przydała :)

Wioleta Sadowska pisze...

Akurat fotografia to dla mnie czarna magia. Nie mam do tego żadnego talentu.

Książkowa Fantazja pisze...

Przydatna umiejętność na wyjazdach, szczególnie do takich miejsc, że wie się, że nie będzie dane powrócić ;)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review