sobota, 3 sierpnia 2013

Messi. Chłopiec, który zawsze się spóźniał (a dziś jest pierwszy)

Autor: figlarneczytanie.pl o 09:13

tłumaczenie: Barbara Bardadyn
tytuł oryginału: Messi
wydawnictwo: SQN
data wydania: 7 listopada 2012
ISBN: 978-83-63248-43-7
liczba stron: 252
kategoria: biografia/autobiografia/pamiętnik
0cena: 5/6

Na dziś planowałam recenzję zupełnie innej książki, ale na moją dzisiejszą "podmiankę" wpływ miał niedawny mecz -Barcelona- Lechia Gdańsk.
Wszyscy czekali na rozstrzygnięcie tego meczu. Mój brat był na nim i piał z zachwytu. 
Nie da się ukryć , że spora cześć kibiców czekała z niecierpliwością, gdy na murawę wybiegnie gwiazda FC Barcelony i bohater dzisiejszej recenzji - Leo Messi.


Leo Messi jest współczesnym, piłkarskim  geniuszem . Jego talent jest porównywalny do zdolności Maradonny.  Leo Messi ma dopiero 26 lat, a już tyle osiągnął w swojej dziedzinie. Poniekąd zawdzięcza, to chorobie- karłowatości przysadkowej, która powodowała zmniejszanie się   zasobów hormonu wzrostu w organizmie. Lekarz zalecił rodzicom małego Leo, by chłopiec zajął się np. jakimś sportem . Padło na grę w piłkę nożną. I tak Leo trafił do zespołu Grandoli, który to prowadził jego ojciec Jorge. I okazało się, że chłopak ma wielki talent i zapał do ciężkich treningów.
Młodego Argentyńczyka zauważył jeden z najbardziej prestiżowych zespołów na świecie -FC Barcelona. FC Barcelona sfinansowała piłkarzowi terapię hormonalną i pomogła w walce z chorobą . W zamian on zdecydował się na grę i uczestnictwo w bojach o kolejne zwycięstwa zespołu.
Jego wdzięczność przekłada się na kolejne zwycięstwa i zdobywane trofeum.

Dodatkowo Leo jest reprezentantem swojego kraju- Argentyny, i jak podkreśla, że gdy zakłada niebiesko-białą koszulkę , czuję się najszczęśliwszym człowiekiem na całym świecie.

Ale Leo Messi to nie tylko słynny numer 10 (na koszulce oczywiście), to także osobowość introwertyczna. Czego dowodzi autor, opisywanej przeze mnie biografii Messiego. Autorem jest dziennikarz, który materiały do swojej książki musiał zdobywać etapowo. Sam piłkarz nie jest skłonny do udzielania obszernych wywiadów i lśnienia w blasku fleszy. Ma on osobowość bardzo zamkniętą, chroni swoją sferę prywatną. Woli się porozumiewać poprzez pisanie sms-ów, aniżeli rozmowy face to face.

Dlatego autor bazuje na rozmowach z bliskimi Leo, np. z jego bratem, który przeniósł się do Hiszpanii, i poniekąd podporządkował swoje życie karierze młodszego brata. Choć Leo Messi jest człowiekiem bardzo rodzinnym, to dłuższe wakacje go męczą i zaraz po urlopie z chęcią wraca do ciężkich treningów.

Jest wytrwały w tym co robi. Na dowód czego można wspomnieć fakt , że nawet w czasie kontuzji zaciska zęby i robi, to co do niego należy
Pozycja ta jest bardzo ciekawa. Osoba bohatera pokazana z zupełnie innej strony. 
Zawarł w niej wiele ciekawostek np. dlaczego piłkarz po każdym golu pokazuje charakterystyczny gest - podniesione palce ku niebu.
Jestem ciekawa, jak inni postrzegają i opiszą Messiego, bo nie da się ukryć, że jest on fenomenem naszych czasów.
A tymczasem polecam wam biografię autorstwa Leonarda Faccio.

Za książkę dziękuję
 

Książka bierze udział w wyzwaniu Pod hasłem

3 komentarze:

Nessie pisze...

Postać jak najbardziej ciekawa moim zdaniem i książka może być ciekawa. Ale nie dla mnie, bo raczej nie czytam biografii :)

toska82 pisze...

Rzadko czytam biografie i do tej jakoś mnie nie ciągnie, nie mój gust!

Sezon Literacki pisze...

Książkę mam na swojej półce i nie mogę się doczekać lektury. Jeśli chodzi o Messiego to za nim nie przepadam, w tym boju stoję raczej po stronie Ronaldo, ale chętnie przeczytam jego biografię, bo bez wątpienia jest wielkim piłkarzem.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review