środa, 14 sierpnia 2013

"Morderstwo w Boże Narodzenie" Agatha Christie

Autor: figlarneczytanie.pl o 12:07

tłumaczenie: Andrzej Milcarz
tytuł oryginału: Hercule Poirot's Christmas
seria/cykl wydawniczy: Klasyka Kryminału
wydawnictwo: Wyd. Dolnośląskie
data wydania: wrzesień 2011 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-245-9082-7
liczba stron: 232
kategoria: thriller/sensacja/kryminał
ocena: 6/6

Zbliża się Boże Narodzenie. Staruszek- Simeon Lee, jest bardzo bogatym seniorem rodu. Zaprasza on swojej rezydencji Gorston Hall wszystkie swoje dzieci oraz wnuczkę, której nigdy nie widział na oczy.
Mogłoby się wydawać, że tak duża rodzina, w ten szczególny czas będzie się cieszyć świątecznym nastrojem i sobą nawzajem. Jednak jest inaczej. Każdy na każdego patrzy wilczym wzrokiem i nawet nie próbują ukrć własnych uprzedzeń.
Napiętą atmosferę podsyca także senior rodu. Jest on spryciarzem i raduje go myśl o skłóceniu rodzeństwa ze sobą. Zaskakuje wszystkich wiadomością, że zamierza każdemu z nich obniżyć pensję , wytyka błędy oraz zmienić testament. Wszyscy czują się oburzeni. Tego samego wieczora Simeon Lee zostaje zamordowany.... 

Do akcji wkracza Herkules Poirot. Pomaga mu miejscowy policjant. Podejrzanych jest wielu. Każdy z nich miał motyw, by znienawidzonego teścia, ojca zabić. Jedynie wnuczka Pilar, która przybywa aż z Hiszpanii nie ma nic do zarzucenia dziadkowi i wydaje się charakterem  najbardziej podobna do Simeona.
Detektyw mając mało poszlak zaczyna powoli łączyć fakty, co  nie jest takie proste, gdyż każdy z podejrzanych twierdzi, że na czas zabójstwa ma alibi, że mimo uraz nie pragnął śmierci starca, a już na pewno nie ośmielili się ukraść zawartości sejfu -nieoszlifowanych diamentów...

Agatha Christie może i lekko mnie zawiodła w czasie czytania "Niespodziewanego gościa", ale tym razem przeszła samą siebie. Powaliła mnie na kolana swoja precyzją w konstruowaniu zabójstwa. Wielokrotnie zakpiła z mojego detektywistycznego zmysłu. Wielokrotne mój tok rozumowania zawiodła na manowce.

Simeon Lee przypominał mi trochę postać Skąpca z powieści Moliera. Opryskliwy, chamski, nie zdolny do okazywania wyższych uczuć , chciwy starzec, który jest opętańczo zakochany w swoich diamentach. 
Jest to doskonała powieść. Najlepsza jaką do tej pory czytałam. Agatha Christie stale zachęca mnie, bym przeczytała jej wszystkie książki książki. Tak też uczynię.

9 komentarze:

Sylwia (nieperfekcyjnie.pl) pisze...

Wstyd mi, ale nie czytałam jeszcze żadnego kryminału Christie... Mam nadzieję, że nadrobię to jak najszybciej.

Tirindeth pisze...

Cenię książki Agathy pod względem tego, jak wiele wniosły do historii literatury światowej, niestety osobiście zupełnie do mnie nie przemawiają, nie lubuje się w tym gatunku :(

Książkowa Fantazja pisze...

Panią Christie wielbię i cenię, zawsze czytam jej lektury z przyjemnością, obecnie czytam tytuł "Tajemnicza historia w Styles" Pozdrawiam :)

Małgorzata pisze...

Chyba muszę zacząć czytać serię o Poirocie. Mam to w planach już od dłuższego czasu, tylko zawsze jest mi nie po drodze :)

Unknown pisze...

Świetna książka, jedna z moich ulubionych i film na jej podstawie również doskonały.

Wioleta Sadowska pisze...

Ja również mam nadzieję przeczytać wszystkie książki Christie.

Unknown pisze...

Niestety nie czytałam jeszcze nic Christie. Musze to koniecznie zmienić.

Unknown pisze...

Tej chyba nie czytałam, muszę ją przeczytać , uwielbiam Herkulesa Poirota.

Krucze Gniazdo pisze...

Powtarzam to juz chyba z setny raz na kazdym blogu, ale koniecznie musze nadrobic zaległosci i poczytac cos tej autorki! :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review