czwartek, 15 sierpnia 2013

"Narzeczona oficera" Charles Todd

Autor: figlarneczytanie.pl o 06:45
tłumaczenie: Grażyna Smosna
tytuł oryginału: The Walnut Tree
wydawnictwo: Znak literanova
data wydania: 20 maja 2013
ISBN: 9788324023912
liczba stron: 320
kategoria: Literatura piękna
ocena: 4+/6

Wojna zmienia wszystko, rozdziela rodziny, przyjaciół i kochanków. Rozdzieliła także głównych bohaterów powieści wojennej autorstwa Charlesa Todda. Lady Elspeth Douglas oraz jej narzeczonego Alain,
 poznają się we Francji, dokąd Elspeth udaje się po śmierci ojca.  Młoda dama postanowiła wyjechać ze swojej ojczyzny , Wielkiej Brytanii, by we Francji odwiedzić swoją najlepszą przyjaciółkę. Tam poznaje Alaina (brat przyjaciółki) i gdy już traci nadzieje, że wzbudzi zainteresowanie chłopaka swoją osobą, ten jej się oświadcza. 

Tradycja nakazuje, by narzeczony prosił o rękę damy, jej ojca. W przypadku, gdy ojciec nie żyję, to opiekuna. Elspeth pochodzi z rodziny arystokratycznej, a związek z obcokrajowcem, wszak zamożnym , ale bez arystokratycznych korzeni może być nieakceptowany przez rodzinę dziewczyny. O decyzji rodziny bohaterki czytelnik się nie dowie, gdyż nagle wybucha I wojna światowa. 
Alain oraz brat przyjaciółki Elspeth zostają powołani na front. Przed wyjazdem Alain prosi narzeczoną, by wróciła do Wielkiej Brytanii, gdyż wierzy, że wojna zakończy się jeszcze przed Bożym Narodzeniem i pragnie, by bezpiecznie poczekała na jego powrót z frontu.
Ta jednak jest uparta , jak wół i postanawia pozostać we Francji i zaopiekować się ciężarną przyjaciółką, aż momentu rozwiązania. Potem wraca do Anglii i wbrew nakazom rodziny postanawia przysłużyć się ojczyźnie i zostaje sanitariuszką. Udaje się na front. Tu styka się nie tylko z okrucieństwem wojny, ale i z psikusami własnego serca. Odnawia znajomość z przyjacielem kuzyna Peterem, oficerem angielskiej armii....
Kobieta staje przed trudnym wyborem. Nie wie kogo kocha bardziej? I czy dotrzyma obietnicy zamążpójścia, a może poświęci wszystko dla rodzącego się uczucia ?

Jest to romans. Nie da się tego ukryć. Uczucia i emocje uwidocznione są jak na dłoni. Jednak jest to romans , gdzie wojna przysłania wszystko. Autorka poświęca mało uwagi, na ckliwe dialogi między bohaterka, a jej adoratorami, Większą cześć fabuły zajmuje wojna i wszystko co z nią związane. Udajemy się z Elsbeth na front, gdzie dramat goni dramat. Autorka w ciekawy sposób opisuje , jak trudna była wojenna rzeczywistość, ile poświęceń wymagało przeżycie wojennej zawieruchy. Nikt się nie spodziewał , że Niemcy okażą się na tyle zdeterminowani, że pogrążą i obnażą słabość wielkich europejskich mocarstw.
Główna bohaterka jest postacią charakterystyczną. Jest zamożna, ale mimo tego jest bardzo odważna , zadziorna i nieustępliwa. Jest ona przykładem wielu kobiet, które porzuciwszy marzenia i cele, bez lęku narażały życie, by wspomagać swoich żołnierzy w  walce o niepodległość.

"Narzeczona oficera" jest to wciągający romans, gdzie miłość jest tłem całej historii. Mogę ją zaliczyć bezsprzecznie do literatury kobiecej. Jest w niej dużo uczuć ,ale i innych ciekawych wątków, które jakby były nieco bardziej rozwinięte mogłyby stworzyć jeszcze lepszą całość.

Książka bierze udział w wyzwaniu Pod hasłem

8 komentarze:

Paulina K. pisze...

Jakbyś chciała wymienić to daj znać na email bookandcooking@gmail.com ;)

Krucze Gniazdo pisze...

Nie przepdam za romansami, odpuszczam.

Unknown pisze...

Nie słyszałam o książce, chętnie się za nią rozejrzę :)

Gosiek pisze...

Uwielbiam książki z serii "Zaczytaj się" a i romanse są moimi ulubionymi. chętnie się zapoznam :D

Tirindeth pisze...

liczna okładka - już dla niej samej jestem chętna poznać tę historię ;)

Małgorzata pisze...

Francja, druga wojna światowa... Cóż, będę się rozglądać za tą książką, bo już sama fabuła mnie zaciekawiła :)

Esa Czyta pisze...

Jestem jej strasznie ciekawa - może nie aż tak, żeby ją kupić, ale jeżeli trafię na nią w bibliotece, to na pewno wyląduje w moim koszyku :)
Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

Zaczytana mama, czyli ex libris Marty pisze...

Lubię takie historie :) jak będę miała okazję, to chętnie przeczytam :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review