wtorek, 2 maja 2017

"Tożsamość Bourne'a" Robert Ludlum

Autor: figlarneczytanie.pl o 03:09

tłumaczenie: Paweł Wieczorek
tytuł oryginału: THE BOURNE IDENTITY
wydawnictwo: Albatros
data wydania: maj 2013 (data przybliżona)
ISBN: 9788378856221
kategoria: thriller/sensacja/kryminał
ocena: 5/6

Pewnie słyszeliście o filmie pod tytułem "Tożsamość Bourne'a. W roli głównej można zobaczyć Matta Damona. Film został nakręcony na podstawie powieści, o tym samym tytule. Postać Jasona Bourne'a stworzył amerykański pisarz Robert Ludlum.

I choć, pisarz już nie żyje, wydania jego powieści wciąż są wznawiane. 
Autor Robert Ludlum jest nazywany niedoścignionym twórca gatunku "thriller spiskowy".
Najwięcej fanów wśród jego dzieł zawdzięcza cykl powieści o Jasonie Bourne, w skład  którego wchodzą : Tożsamość Bourne,a,; Krucjata Bourne,a i Ultimatum Bourne,który  stale się powiększa.
Na lata 2013-2015 przywidziano, że na ekrany kin wejdą kolejne ekranizacje prozy Ludluma - "Testament Matarese'a" z Tomem Cruisem i Denzelem Washingtonem; "Rękopis Chancellora" z Leonardem DiCaprio oraz "Mozaika Parcifala" i "Protokół Sigmy".


Amerykańskie kino kocha super bohaterów , i nie inaczej jest w przypadku Jasona Bourna.
Podczas sztormu, gdzieś na morzu zostaje postrzelony i wyrzucony za burtę mężczyzna. Nie dosżły topielec zostaje uratowany przez okolicznych rybaków i przetransportowany do domu zapitego lekarza. Lekarz pieczołowicie opiekuje się rannym pacjentem i odkrywa, że ten ma pod skórą wszyty numer szwajcarskiego konta bankowego. Bohater nie pamięta skąd czip wziął się w jego ciele, ale musi się tego dowiedzieć.
W tym celu udaje się do Szwajcarii , tam dowiaduje się , że ściga go poszukiwany przez wszystkie służby płatny zabójca....
Bourne mówi zabić Carlosa, zanim ten zabije jego.....

Nie dziwi mnie , że pisarz jest postrzegany, jako mistrz szpiegowskiego kryminału. W tej powieści elementów szpiegowskich jest aż nadmiar. Bohater od pierwszych stron musi uciekać , tropić, strzelać , zabijać i chronić nie tylko siebie , ale i Kanadyjkę, którą początkowo bierze za zakładnika, by później się w niej zakochać . Kobieta zostaje wplątana w zabójstwo i znajduje się  na liście osób poszukiwanych przez CIA, FBI. Bourne musi oczyścić ją z zarzutów.....
Tylko pytanie, kim jest naprawdę Bourne? Dla kogo pracuje? Czy jest terrorystą podobnie jak Carlos? Czy agentem ?

Powyżej wspomniałam, że Bourne'a można zaliczyć do grona typowych amerykańskich superbohaterów. Niech na poparcie mojej tezy świadczy fakt, iż bohater wielokrotnie zostaje ranny mocniej lub mniej, ale zawsze uchodzi z życiem i nadzwyczaj szybko dochodzi do pełnej sprawności fizycznej. Umyka on najbardziej wyrachowanym zabójcom, którzy dostali na niego zlecenie. Nawet FBI i CIA, które próbuja go rozgryźć nie mogą.
Bourne jest i jakby go nie było. Człowiek cień. Jego amnezja nie przeszkadza mu, a jego instynkt samozachowawczy czyni cuda.

Akcja toczy się zadziwiająco szybko. A dzięki przemyślanej konstrukcji czytelnik ma szeroką perspektywę kojarzenia faktów i "podglądania" zachowań i postępowania bohaterów.
Pozycję tę można , by polecić czytelnikom lubiącym szybkie tempo, dreszcze emocji, pościgi, strzelaniny , ucieczki itp. Wątek miłosny także się znajdzie.
Polecam

5 komentarze:

Unknown pisze...

Witaj!:) Bardzo spodobała mi treść Twojego bloga. Podoba mi się również jego szata graficzna. Widać, że masz swój indywidualny styl. :)
Jeśli chodzi o Ludluma to jestem pewna, że przypadnie mi do gustu, ponieważ naszego polskiego pisarza Marcina Wolskiego porównuje się do Ludluma, a Wolski to mój numer 1:)
Pozdrawiam.

figlarneczytanie.pl pisze...

Dziękuję za uznanie. Wolskiego także lubię. Zapraszam do polubienia mojego Fanpage'a. Pozdrawiam

ognista pisze...

Nie wiedziałam, że film był na podstawie książki. Chętnie przeczytam :)

Krucze Gniazdo pisze...

Cos czuje, ze to nie do konca moje klimaty.

toska82 pisze...

Czytałam i widziałam świetne, Ludlum ma wiele niezłych pozycji!

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review