wtorek, 27 sierpnia 2013

"Twórcze ujęcie natury i krajobrazu. Obudź w sobie fotograficzny zmysł" Brenda Tharp

Autor: figlarneczytanie.pl o 03:03
wydawnictwo: Helion
ISBN: 9788324635757
kategoria: poradniki
ocena: 5+/6

"Kiedy nie wiesz, co zdjęcie ma wyrażać, komunikat wizualny może zawierać żadnej treści. W najgorszym wypadku będzie on banalnym zrelacjonowaniem jakiegoś faktu".


Zapewne niejednokrotnie robiąc zdjęcie zadajesz sobie pytanie "Co chciałbym/ chciałabym przekazać przez to zdjęcie?". Zwyczajne zdjęcie można zrobić od tak. W końcu w latach kapitalizmu każdy z nas ma dostęp do najfajniejszych, najnowocześniejszych i najlepszych aparatów fotograficznych itp całego sprzętu. Producenci telefonów komórkowych prześcigają się w produkcji modeli z możliwością robienia zdjęć, z coraz lepszą rozdzielczością. A jak właściwie zrobić najlepsze zdjęcie?

Fotografowanie to sztuka. Tak uważa autorka poradnika dla pasjonatów fotografii- Brenda Tharp. Jest ona uznaną fotografką i wykładowcą. Specjalizuje się w fotografii natury i krajobrazu. Zrobione przez nią zdjęcia publikowane były w licznych książkach i czasopismach.

Brenda Tharp nie uważa się za guru fotografii. Jest zupełnie odwrotnie. NIe boi się napisać, że niejednokrotnie została obdarzona komentarzem, że jej zdjęcia są nijakie, płytkie i bez wyrazu. Dlatego uczy się stale. Udoskonala swoje rzemiosło i ćwiczy. Nieustannie szuka inspiracji. Z aparatem się nie rozstaje, gdyż wie , że najciekawsze momenty trafiają się niespodziewanie.Dlatego postanowiła podzielić się z innymi radami, które jej pomagają tworzyć coraz lepsze zdjęcia, które fascynują, zachwycają i prowokują do dyskusji.
Celem tej książki jest nauczyć , podpowiedzieć , pomóc wykorzystać takie elementy jak: oświetlenie, kompozycję , techniki twórcze.
Dzięki radom Brendy Thamp czytelnik może się zapoznać z technikami zaprezentowania m.in. ruchu, nastroju. Autorka podpowie, jak wykorzystać dostępne i nieskomplikowane oprogramowanie. Ale co najważniejsze, myślę, że te wszystkie wskazówki mają inny, nadrzędny cel- obudzenie w fotografie kreatywności. Fotograf , czy to profesjonalny, czy ten, który robi to hobbistycznie musi mieć w sobie sporo pokory. Kreatywność wymaga sporo wysiłku, samozaparcia.Ale warto szukać tek cechy, gdyż według autorki , kreatywność pozwoli nam stworzyć swój indywidualny styl i swoją fotograficzną tożsamość.  
Chciałabym zwrócić uwagę na piękne wydanie tego poradnika. Duży format, doskonały papier, oraz piękne fotografię (autorstwa pisarki) wplecione w tekst.Polecam .


2 komentarze:

Unknown pisze...

Lubię zdjęcia oglądać, bo niestety wybitnym fotografem nie jestem, a i sprzęt mam średni... Ale wiem, komu mogłabym kupić na prezent :)

Zapraszam do mnie - akurat na konkurs półroczny :) kulturka-maialis.blogspot.com

Książkowa Fantazja pisze...

Fotografia jak najbardziej, ale sprzętu brak... :(

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review