piątek, 30 sierpnia 2013

"Wojna światopoglądów. Czy naukowcy mają duszę?" Deepak Chopra, Leonard Mlodinow

Autor: figlarneczytanie.pl o 03:36
tłumaczenie: Bartosz Sałbut
tytuł oryginału: War of the Worldviews: Science Vs. Spirituality
wydawnictwo: Helion
data wydania: 8 lipca 2013
ISBN: 9788324656561
liczba stron: 344
kategoria: popularnonaukowa
Nauka i religia ścierały się poglądowo zawsze i wszędzie. Werbalna walka trwa od zaranie dziejów i nigdy się to nie zmieni. Należy pamiętać, że światopoglądowy kij ma dwa końce. I choć dyskusje trwają, to nie żadna ze stronie planuje odpuścić w przeciąganiu liny na swoją stronę.

Nie inaczej się stało w przypadku autorów ""Wojna światopoglądów. Czy naukowcy mają duszę?".
Deepak Chopra z wykształcenia internista endokrynolog, jest autorem ponad sześćdziesięciu książek przetłumaczonych na ponad osiemdziesiąt języków. Jego książki trafiły na listę bestsellerów "New York Times", zarówno w kategorii fikcji literackiej, jak literatury popularnonaukowej. Jest on uznawany za jednego z najważniejszych przedstawicieli nurtu nowej duchowości.
Natomiast Leonard Mlodinow obronił pracę doktorską z fizyki teoretycznej na University of California w Berkeley. Jest wykładowcą na Caltech oraz autorem bestsellerów z listy "New Tork Times", w tym takich pozycji jak "Matematyka niepewności.Jak przypadki wpływają na nasz los" i "Wielki projekt". Ta druga pozycja została napisana wspólnie ze Stephenem Hawkingiem i trafiła na pierwsze miejsce listy bestsellerów 'New York Timesa". Leonard Mlodinow pisał również na potrzeby serialu Star Trek. Następne Pokolenia.

Zamysł książki pojawił się po programie , gdzie obaj panowie, choć się nie znali brali udział. Obaj doszli do wniosku, że ich światopoglądy się różnią i postanowili swoje argumenty przedstawić go na kartach książki. 
Autorzy dyskutują i próbują odpowiedzieć na takie pytania jak : powstał wszechświat, czy wszechświat ewaluuje, o wiemy o naturze czasu, czym jest życie, czy Darwin miał racje co do ludzkiego pochodzenia itp.

Autorzy próbują odpowiedzieć na te pytania . Deepak stoi po stronie religii a Mlodinow po stronie nauki. Wymiana zdań nie ejst brutalna, ale rzeczowa, szeroko pojęta Przedstawiają bogaty katalog przemyśleń, od natury umysłu i świadomości aż po kwestie boga i mózgu.

Książka nie jest dla każdego. Jeżyk i styl miejscami bywają trudne i skomplikowane . Obaj panowie przytaczają naukowe poglądy i dowody oraz religijne dogmaty. Osoby zainteresowane tematem wczytają się szybko i bez problemu. Natomiast tych , którym tematyka jest obca przeczytanie tej lektury może zając więcej czasu. 
Podsumowując jest to pozycja ciekawa, choć tematyka jest dosyć kontrowersyjna. Aczkolwiek bardzo współczesna.

Książkę kupicie na stronie SENSUS.PL

Książka bierze udział w wyzwaniu Pod hasłem
                                                    Nie tylko literatura piękna

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Temat jak najbardziej interesujący, ale nie lubię męczyć się ze słowami, których nie znam plus język naukowy nie jest dla mnie. Jestem niepewna tej publikacji. :)

Książkowa Fantazja pisze...

Tym razem mówię nie, chociaż tematyka ciekawa, ale wiem, że męczyłabym się z tą publikacją, a czytanie ma być przyjemne :)

Krucze Gniazdo pisze...

Tematyka dość skomplikowana, nie wiem czy chce przeczytac ;)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review