środa, 7 sierpnia 2013

"Życie, piękna katastrofa" Jon Kabat-Zinn.

Autor: figlarneczytanie.pl o 03:10

tłumaczenie: Dariusz Ćwiklak
tytuł oryginału: Full Catastrophe Living
wydawnictwo: Czarna Owca
data wydania: 14 sierpnia 2013
ISBN: 9788375547436
liczba stron: 592
słowa kluczowe: stres, medytacje, duchowość
kategoria: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Stres-  jest definiowany w psychologii jako dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki, a wymogami sytuacji (stresorem; bodźcem awersyjnym), charakteryzująca się brakiem równowagi. Podejmowanie zachowań zaradczych jest próbą przywrócenia równowagi. W terminologii medycznej, stres jest zaburzeniem homeostazy spowodowanym czynnikiem fizycznym lub psychologicznym. Czynnikami powodującymi stres mogą być czynniki umysłowe, fizjologiczne, anatomiczne lub fizyczne*


Tematem stresu zainteresowałam się podczas wykładów z psychologii, tym bardziej, że jak każdemu uczniowi czy studentowi nieraz towarzyszyło mi uczucie łomotanie serca, szybszy oddech, lęk, pocenie ze strachu itp.
Ale stres nie pojawia się tylko w czasie naszej edukacji. To uczucie towarzyszy nam od początku naszego poczęcia, aż do momentu śmierci. Stres może być mobilizujące i wpływać pozytywnie na nasze działanie. Niestety tak dzieje się rzadko. w większości przypadków to uczucie potęguje negatywne działania naszego organizmu, a występujący przewlekle może prowadzić do chorób różnego rodzaju , a nawet śmierci (często samobójczej).

Stresu nie da się całkowicie wykluczyć, dlatego opracowuje się różnorodne metody niwelowania go. W krajach azjatyckich stosuje się najczęściej i najchętniej medytacje oraz jogę. Oba te zagadnienia w swojej książce "opisuje" Jon Kabat-Zinn.

Jon Kabat-Zinn jest profesorem medycyny na Uniwersytecie Massachusetts, światowej sławy autor, naukowiec i nauczyciel medytacji. W Polsce dotychczas ukazały się jego książki "Gdziekolwiek jesteś, bądż", "Świadomą drogą przez depresję" oraz "Dary codzienności. Podręcznik uważnego rodzicielstwa".

Autor w tej pozycji dzieli się z czytelnikiem założeniami opracowanego przez niego samego programu służącego do ograniczenia stresu opartego na samoświadomości. To poprzez medytacje można uzdrowić ciało i ukoić duszę.

Lekturę bym podzieliła na dwie części. Pierwsza z nich tłumaczy początki medytacji i jogi oraz wpływ cyklu medytacji na nasze życie. Autor opisuje , jak dzięki poddawaniu się zadumie duchowej można zmniejszyć i spróbować ujarzmić źródła stresu.
Profesor w sposób podręczny uczy, jak techniki medytacji, które były już stosowane w starożytności pomagają w dzisiejszych czasach. Uczy także czytelnika ,poprzez liczne przykłady, jak skupić się na oddechu, który wycisza i uspokaja nasze ciało.
Natomiast druga, a zarazem obszerniejsza cześć dotyczy naukowych wywodów , faktów i dowodów na poparcie tezy autora.

Wszystko jest napisane językiem bardzo przystępnym, bez górnolotnych naukowych określeń i terminów. Jon Kabat-Zinn nie mami czytelnika i nie obiecuje natychmiastowej poprawy stanu ducha i samopoczucia, lecz pisze wprost, że proces musi być regularny, gdyż to dyscyplina czyni cuda.

Joga staje się coraz bardziej popularna w Polce i dobrze. Polecam 

Za książkę dziękuję WYDAWNICTWU CZARNA OWCA

Książka bierze udział w wyzwaniu Nie tylko literatura piękna,.

*wikipedia.pl

1 komentarze:

Krucze Gniazdo pisze...

Akurat ksiazki tego typu czytam chetnie z czystej ciekawosci. Wiec, pozycje sobie zapamientam.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review