poniedziałek, 16 września 2013

"Biuro tajnych spraw. Kulisy Centralnego Biura Śledczego" Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski

Autor: figlarneczytanie.pl o 03:02
wydawnictwo: Czarna Owca
data wydania: 9 maja 2012
ISBN: 978-83-7554-432-9
liczba stron: 440
kategoria: literatura faktu
ocena4+/6

Służby mundurowe są częstym tematem rozmów politycznych, jak i programów publicystycznych. Opinie publiczną nurtują pytanie, o sens istnienia takich służb, o ich zakres działania, organizacje, skuteczność i problemy personalne.


Praca w służbach mundurowych , i niezależnie czy jest to ABW, CBA, czy CBŚ, nie jest łatwa, prosta i przyjemna. 
Ogrom obowiązków, odpowiedzialności, życie w ciągłym pogotowiu, stres i obawa, co przyniesie jutro musi skutkować zawirowaniami w funkcjonowaniu danej jednostki.

 Jedną z takich służb- CBŚ, czyli Centralne Biuro Śledcze "na tapetę " wzięło dwóch dziennikarzy śledczych - Sylwester Latkowski oraz Piotr Pytlakowski. Obaj są wszechstronnie zaangażowani w dziedziny kulturalno-medialne. Są reżyserami, scenarzystami, dziennikarzami, autorami książek z gatunku kryminały, sensacji, ale także z literatury faktu.

O Sylwestrze Latkowskim możecie troszkę poczytać, przy okazji mojej recenzji - "Czarny styczeń". Wówczas autor brutalny świat mafii plótł w fikcję.
Teraz autorzy skupiają się na brutalnej, bezpardonowej walce o przetrwanie , w świecie polskiej policji . Opisują rzeczywistość, która jest pełna niewiadomych. Żaden funkcjonariusz nie może się czuć tu stabilnie. Jest to praca wymagająca. Ta praca wyssie wszystkie soki witalne z pracownika.  Nawet utytułowany, zaangażowany i zapracowany "służbista" nie może liczyć, że coś jest mu dane na zawsze. W CBŚ spada się szybko z drabiny kariery , a "starego" zastępuje się "młodym".
Można to zilustrować na przykładzie szefów CBŚ. Od powstanie jednostki w 2000 roku, kierowało nią dziewięciu dyrektorów. Czy wszyscy oni byli źli.

Nie. Dlaczego tak się dzieje i jaki wpływ ma to na pracę jednostki Latkowski i Pytlakowski odpowiadają bardzo rzetelnie, szczegółowo, a czasem przerażająco realnie.

Ale oprócz spraw personalnym , w moim odczuciu ciekawsze są fakty realizacji spraw skomplikowanych i głośnych na cała Polskę. Poczytać można o kulisach rozbicia gangu pruszkowskiego, afery starachowickiej, zabójstwa Krzysztofa Olewnika, afery przecieków, ale najważniejsze ile pieniędzy skonfiskowano gangsterom i co się z nimi stało.

Autorzy rozmawiają z byłymi funkcjonariuszami, dlatego ta lektura jest o tyle ważna, że nie opiera się na domysłach i spekulacjach. Warto się dowiedzieć, kto i jak dba o nasze bezpieczeństwo , gdyż jest to ciekawy, a zarazem zawiły temat. 

Nic innego mi nie pozostaje , jak zachęcić zainteresowanych.

Za książkę dziękuję wydawnictwu
 

3 komentarze:

Książkowa Fantazja pisze...

Może kiedyś się skuszę, całkiem interesujące :) Pozdrawiam :)

Wioleta Sadowska pisze...

To z pewnością ciekawy temat, trochę kuluarowy.

Anonimowy pisze...

Uwielbiam filmy i seriale, w których główni bohaterzy pracują w służbach mundurowych, więc myślę, że ta książka przypadłaby mi do gustu. :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review