wtorek, 3 września 2013

"Kiedy jedzenie wymaga odwagi" Harriet Brown

Autor: figlarneczytanie.pl o 10:37
tłumaczenie: Elżbieta Smoleńska
tytuł oryginału: Brave Girl Eating. A Family’s Struggle With Anorexia
seria/cykl wydawniczy: Samo życie
wydawnictwo: Czarna Owca
data wydania: wrzesień 2011 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-7554-338-4
kategoria: literatura współczesna
ocena: 5/6

Przyzwyczaiłam się już, że w Polsce trudne tematy tzn. seks, uzależnienia, patologię, depresja,przemoc domowa czy problemy z odżywianiem są tematem tabu. I mimo., że media zaczynają poruszać tkliwe tematy, to osoby zmagające się problemami o podłożu psychologicznym boją się ujawnić. Czemu? Być może wstydzą się swojej odmienności, słabości charakteru, ułomności duszy i ciała. Trzeba głośno mówić, że dopóki dopóty polskie, konserwatywne społeczeństwo nie zmieni podejścia do osób z problemami, tak bolesne doświadczenia, kłopoty pozostaną tłumione w wewnątrz czterech ścian.

Być może kiedyś dokona się rewolucja, a wolność słowa nie będzie tylko pustym sformułowaniem. Otwartość na ludźmi z problemami sprawi, że i oni się odważą zmierzyć ze swoimi demonami. Stany Zjednoczone są kolebką "nałogowego" uzewnętrzniania się, dzielenia z problemami, leczenia się itp.
I choć nadal jest wielki odsetek, tych , którzy cierpią, to mówi, piszę , komentuje, edukuję się na temat anoreksji, bulimii itp
Ten temat jest mi szczególnie bliski, gdyż jedna mi z bliskich osób od zawsze zmaga się się z bulimią. rodzice w młodości oddali ją na leczenie, które nic nie dało, gdyż postawiona sama straciła grunt pod nogami. A nie chodzi, by problemem chorego dziecka obarczyć lekarza, psychologa czy terapeutę, ale by rodzic także znalazł w sobie moment, w którym być może popełnił błąd np. nie zauważył , zbagatelizował, nie zrozumiał, nie wnikał w kłopoty swego dziecka.

Rodzice często ukrywają skłonności pociech to anoreksji, czy bulimii. Inaczej jest z autorką "Kiedy jedzenie wymaga odwagi"- Harriet Brown. Autorka jest matką. Jej  córka Kitty, gdy była nastolatką zaczęła borykać się z anoreksją. Harriet Brown postanowiła podzielić się z czytelnikami drogą przez mękę nie tylko Kitty, ale i całej rodziny. Anoreksja to nie tylko problem chorego, ale całej rodziny, która powinna zjednoczyć się i wspierać bliskiego w walce z chorobą. Autorka ujawnia, dzięki jakim symptomom opiekunowie mogą zauważyć , że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Rozdrażnienie, skrytość, małomówność itp. są na porządku dziennym.

Pisarka w tej książce obala mity dotyczące konserwatywnych metod leczenia, a dzieli się swoją metodą alternatywną, która pomogła Kitty. Walka z anoreksją to poświecenie, trud, ale i wielka radość z małych zwycięstw.
Jest to bardzo osobista "spowiedź", wzruszająca, miejscami przygnębiająca, ale i mająca pozytywne przesłanie., że gdy zjednoczy się siły, to anoreksję można leczyć oraz ulżyć choremu, ale także jego bliskim.
Jednak najważniejszym przekazem tej pozycji jest, że WARTO ROZMAWIAĆ!!

Za książkę dziękuję wydawnictwu
 

Książka bierze udział w wyzwaniu Pod hasłem

8 komentarze:

Joanna - Miętowe Listki pisze...

Jeśli chodzi o to "o czym w Polsce można mówić", to tematy tabu już takimi nie są dla większości, ale niestety zaczęły się kojarzyć z takimi programami jak Rozmowy w toku, Trudne sprawy itd, z prasą brukową i niestety połączone są nieuchronnie z szukaniem taniej sensacji. Tematy trudne muszą zostać odczarowane, ale powinno to polegać raczej na przywróceniu im godności i zapewnieniu przyzwoitego miejsca w kulturze, a nie po prostu jakiegokolwiek miejsca. Ale do tego jeszcze daleka droga. Niestety ludzie zamiast się nad czymś zastanowić wolą się pośmiać, pokpić z tego, wyszydzić i obrazić. Widzę to nawet po moich rówieśnikach, że nie są w stanie wyjść poza ten wąski tok myślenia na pewne tematy.

klucz do wyobraźni pisze...

Niestety, lektura nie dla mnie

Paula pisze...

Anoreksja to poważny problem, warto żeby o nim mówić, uświadamiać.

Sylwia (nieperfekcyjnie.pl) pisze...

Oj, warto rozmawiać, warto. Lubię sięgać po lektury traktujące o zaburzeniach odżywiania, więc chętnie sięgnę po tę lekturę.

Książkowa Fantazja pisze...

Książka z pewnością porusza zarówno ważne i jednocześnie trudne tematy, ale nie jest to typ literatury, który chciałabym czytać. Pozdrawiam :)

Esa Czyta pisze...

Oj to z pewnością ważny problem, o którym uważam książek wciąż jest za mało... Na pewno zwrócę uwagę na tą pozycję :)
Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

Wioleta Sadowska pisze...

Anoreksja to poważny problem. Dobrze, że powstają takie książki.

Unknown pisze...

Książka bardzo dobra. Za to zaburzenia odżywiania to droga do śmierci glodowej.

Koszmar anoreksji - kuchniapannya.blogspot.com

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review