niedziela, 1 września 2013

"Kobieta ze znamieniem" Håkan Nesser

Autor: figlarneczytanie.pl o 09:10
tłumaczenie: Małgorzata Kłos
tytuł oryginału: Kvinna med födelsemärke
seria/cykl wydawniczy: Van Veeteren tom 4, Czarna Seria
wydawnictwo: Czarna Owca
data wydania: 14 sierpnia 2013
ISBN: 9788375545616
liczba stron: 328
kategoria: thriller/sensacja/kryminał
ocena: 5/6
Mimo, że wczoraj recenzowałam "Człowieka bez psa" Håkana Nessera, to wychodzę z założenia, ze dobrego nigdy za wiele. Dlatego sięgając po kolejną pozycję, także skusiłam się na Nessera.

Tym razem głównym bohaterem nie jest komisarz Gunnar Barbarotti, a komisarz Van Veeteren. Tym razem komisarz oraz jego śledczy szukają zabójcy dwóch mężczyzn, którzy zostają bestialsko zamordowani, a ich męskie narządy brutalnie "oznaczone". Pierwsza z ofiar przed śmiercią, przez wiele tygodni, jest dręczona tajemniczymi telefonami. Prześladowca, a i może potencjalny morderca puszcza mężczyźnie tę samą melodię. Czy piosenka  ma coś dać ofierze do myślenia? O czymś przypomnieć? Tego denat już się nie domyśli......

Śledztwo jest bardzo trudne. NIe ma żadnych poszlak, dowodów oraz powiązań między ofiarami. Van Veeteren nie ma się czego uczepić, co go wytrąca z równonogi. Być może zeznania bliskich , przyjaciół, współpracowników naprowadzi go na jakiś trop....

Van Veeteren jest uparty, gburowaty, bywa chamski, ale jest dobry w tym co robi. W tej pozycji komisarz kieruje podwładnymi, gdyż w terenie jest go bardzo mało. Częściej spotykamy Van Veeterena w sytuacji, gdy narzeka na wczesną porę, na brak snu itp. To jego podwładni pytają, kojarzą i łączą fakty i podsuwają do analiz przełożonemu. 

Nesser piszę znakomicie. Jego powieści są pełne ironii oraz prowokacji. Pisarz niejednokrotnie mnie zaskoczył. Nie inaczej jest tym razem. W pierwszym rozdziale poznajemy kobietę, która musi się pogodzić ze śmiercią matki i planuje zemstę. Na kim ? Za co? Tego musicie się już sami dowiedzieć. Autor obiecuje czytelnikowi  niezapomniane chwile.

Za książkę dziękuję wydawnictwu
 

Książka bierze udział w wyzwaniu Z literą w tle.

10 komentarze:

Agata P pisze...

Czytałam pierwszy tom, którego bohaterem jest van Veeteren, ale jakoś nie polubiłam tego bohatera. Niemniej jednak Nesser faktycznie świetnie pisze.

Paulina K. pisze...

Uwielbiam Czarną Serię, więc i tą z pewnością przeczytam ;)

Wioleta Sadowska pisze...

Taka obietnica kusi. Bardzo zachęcająca recenzja.

Meg Sheti pisze...

No proszę :D Bardzo mnie zachęciłaś do zapoznania się z książkami tego autora :D

Moje książki pisze...

Już dawno nie czytałam czegokolwiek w tym klimacie, do tego tak zachęcasz że trudno odmówić :-)

Krucze Gniazdo pisze...

Zachęciłaś mnie, tak jak poprzednio. Chętnie przeczytam

Książkowa Fantazja pisze...

W sam raz dla mnie :)

Esa Czyta pisze...

W moim przypadku czytanie kryminału = jesień :) Ta pora roku już wkrótce, więc będę musiała rozejrzeć się za ciekawymi pozycjami :)
Pozdrawiam cieplutko i zapraszam do mnie :)

Sunny pisze...

ciekawie sie zapowiada ksiazka millenium zachecila mnie do czytanie szweckich itp kryminałow

tajus pisze...

Z powodu przerwy w blogowaniu nie miałam okazji recenzować tej książki (co normalnie zapewne bym uczyniła) i bardzo tego żałuję, bo do tej pory byłam na bieżąco z tą serią Nessera :(. Mam nadzieję, że wkrótce nadrobię tę zaległość!

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review