środa, 25 września 2013

"Ścigając pamięć" Grażyna Szapołowska

Autor: figlarneczytanie.pl o 12:00
wydawnictwo: G+J Gruner+Jahr Polska
data wydania: maj 2013 (data przybliżona)
ISBN: 9788377783252
liczba stron: 300
słowa kluczowe: autobiografia,
kategoria: biografia/autobiografia/pamiętnik
ocena: 5/6
Celebryci książki piszą. Tak było,jest i będzie.. Na półkach księgarń można już było dostrzec wypociny m.in. Kasi Cichopek, Weroniki Pazury czy Krzysztofa Ibisza. Te pseudo publikacje nic nie wnoszą do literackiego życia, a tylko mogą zniechęcić czytelnika po sięgnięcie po naprawdę interesującą, prawdziwą i wartościową autobiografię.
Myślę, że ja dziś taką perełkę właśnie ukończyłam czytać.  Jest nią autobiograficzna książka , autorstwa Grażyny Szapołowskiej.

Grażyna Szapołowska jest polską aktorką. Mającą na swoim koncie liczne role teatralne, jak i telewizyjne.Była jurorem "Bitwy na głosy", ale także brała udział w programie "Jak oni śpiewają" O aktorce, i to w niepochlebny sposób można było ostatnio usłyszeć, jakoby Jan Englert zwolnił ją z pracy, gdyż zamiast zjawić się na próbie w teatrze udała się na nagranie programu telewizyjnego. Nie będę się do tego zdarzenia odnosić, gdyż nie mi oceniać aktorkę tego formatu.
Ale , jak najbardziej, jako czytelniczka mogę ocenić książkę niezapomnianej Telimeny. Grażyna Szapołowska napisała bardzo osobistą, pełną ciepła, wrażliwości i bolesnych doświadczeń autobiografię. 
Trudno jest pisać o sobie tak, by czytelnik nie odniósł wrażenia, że autor ubarwia lub pomniejsza znaczenie zdarzeń z życia. Tu tego nie doświadczymy. 

Aktorka w sugestywny, ale jednocześnie delikatny, bez wywlekania tzw brudów ze swojego życia wspomina, jak bolesnym dla niej doświadczeniem była choroba jej matki. Femme fatale pokazuje swoje drugie oblicza. Sex bomba okazuje się wrażliwą, delikatną, pełną sprzecznych uczuć postacią.
Grażyna Szapołowska z  życiu nie gra. Jest sobą. Ma ludzkie marzenia, wady i słabości. Nie boi się napisać swoje negatywne spostrzeżenia na temat polskiej służby zdrowia. Ale także dostrzega także tą dobrą stronę medalu.
Ale temat choroby i odejście matki, to nie jedyny temat tej lektury. Pojawiają się kąski o jej karierze, mężczyznach, współpracownikach. NIe znajdziecie tu skandali, które za sprawą aktorki nagle i nieoczekiwanie ujrzały światło dzienne. Są to raczej bardzo frapujące wspomnienia, które czynią lekturę wartą  przeczytania.
 Grażyna Szapołowska udowadnia, że w przypadku kobiety czas nie gra roli. Kobiecość, to to, czym kobieta emanuje, nosi w sercu i czym obdarza innych. A, że takich aktorek , jak Szapołowska jest coraz mniej, to objaw, że niestety nie kładzie się już nacisku na wymiar sztuki. A szkoda. Dlatego tym bardziej trzeba doceniać tych artystów, którzy nie tylko ślicznie wyglądają, ale mają jeszcze coś wartościowego do przekazania.

Książkę kupicie w sklepie MERLIN.PL

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

W pełni zgadzam sie z opinią autorki. Czytałam książkę G. Szapołowskiej i byłam pod ogromnym wrażeniem. Polecam tę lekturę.

Zaczytana mama, czyli ex libris Marty pisze...

Nie lubię aktorstwa pani Szapołowskiej więc książka mnie nie interesuje :)

Wioleta Sadowska pisze...

Nigdy jakoś szczególnie nie interesowałam się tą aktorką, ale po Twojej recenzji skusiłabym się na tę książkę.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review