wtorek, 15 października 2013

"Behemot" Scott Westerfeld

Autor: figlarneczytanie.pl o 10:42
tłumaczenie: Jarosław Rybski
tytuł oryginału: Behemoth
seria/cykl wydawniczy: Lewiatan tom 2
wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
data wydania: 13 sierpnia 2011
ISBN: 978-83-7510-590-2
liczba stron: 464
słowa kluczowe: lewiatan, steampunk
kategoria: przygodowa
ocena: 5/6

Pamiętacie jeszcze Deryn i księcia Alka z pieszej części cyklu Lewiatan, o tym samym tytule? Jeśli są ci, którzy nie wiedzą o czym pisze , można nadrobić zaległości TU.

Tym razem tych dwoje w wirze przygód wojennej zawieruchy przybywają do Konstantynopola. Tutaj Alek styka się z tureckimi rewolucjonistami, którzy mają swoje cele i poglądy na rozszerzającą się ekspansję Niemiec. Natomiast Deryn  jest oddanym "żołnierzem" . Nie boi się spełniać najniebezpieczniejsze tajnych zadań, które dostaje do wykonania.  Jest odważna , ale jest ktoś, kto może jej zagrozić. I nie jej bezpieczeństwu, ale  może odkryć i zdradzić jej tajemnicę dotyczącą płci. Jaką cenę musi Deryn zapłacić, za milczenie nadętego Volgera? 
 
Ta część nie odbiega dużo od poprzedniej,. Więc nie ma się zbytnio nad czym rozpisywać. Bohaterowie w dalszym ciągu wykazują młodzieńczą niewinność , naiwność i beztroskę.  Deryn działa impulsywnie , nie bacząc na dramatyczne skutki swoich poczynań , a Alek mimo, że próbuje działać strategicznie, to na razie na planach się kończy.
Dobrze, ze wyobraźnia pisarza nie zwalnia. Bo czasami bywa, że drugie części zwalniają tempo, a tym samym ciekawość czytelnika gwałtownie spada. A przecież chodzi, by zainteresowanie powstrzymać na równym , a może i wyższym poziomie, by wyczekiwanie na kolejną cześć sięgało zenitu.

Uważam, że autor spisał się znakomicie. Akcje prowadzi tak, by "stary" czytelnik, jak ja nie zważał na wiek bohaterów i mógł sobie idealizować toczące się wydarzenia. Dodatkowym bodźcem do pobudzenia wyobraźni mogą być czarno-białe ilustrację w wykonaniu Keitha Thompsona.
 
Za kilka dni zabieram się za ostatnią, kulminacyjną cześć cyklu. Ciekawe , czy zakończenie zaskoczy? Poczytamy, zobaczymy. Na pewno zdam relację.
 
Książka bierze udział w wyzwaniu Czytam fantastykę.


3 komentarze:

klucz do wyobraźni pisze...

Nie słyszałam o tej serii, ale z chęcią nadrobię to niedopatrzenie

Wioleta Sadowska pisze...

Polecę tą serię znajomym. Interesująca.

Miłośniczka Książek pisze...

Recenzja dodana do wyzwania "Czytam Fantastykę"
pozdrawiam :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review