sobota, 5 października 2013

"Bob Marley. Nieopowiedziana historia króla reggae"

Autor: figlarneczytanie.pl o 09:22
tłumaczenie: Maciej 'Magura' Góralski
tytuł oryginału: Bob Marley: The Untold Story
wydawnictwo: Sine Qua Non
data wydania: 8 sierpnia 2013
ISBN: 9788379240609
liczba stron: 368
słowa kluczowe: bob marley, reggae, muzyka
kategoria: biografia/autobiografia/pamiętnik
Bohaterem dzisiejszej recenzji jest prekursor trendu muzycznego reggae , idol, gwiazda, muzyk, właściciel nieprzeciętnego  głosu i muzycznego talentu, ale także kobieciarz.
Bob Marley (urodził się 6 lutego 1945 roku , a zmarł przegrywając z rakiem 11 maja 1981 roku) I choć nie było mnie wówczas na świecie, to legenda Marleya towarzyszy mi do dzisiaj. 
Płyta z jego największym\i hitami pt. LEGEND jest do dziś najlepiej sprzedającą się płyta z gatunku reggae. 

Na świecie nie tylko jest głośno o mistrzu z uwagi na jego geniusz muzyczny, ale także na pojawienie się w showbiznesie jego dwóch dorosłych  synów (oprócz nich Bob uznał jeszcze 9 innych, w tym jedno urodziło się kilka dni po jego śmierci). Wszyscy się zastanawiają, czy są oni równie utalentowany i przebojowi , jak ojciec. Ciekawość świata mediów przyciągały również wieloletnie procesy o spuściznę po muzyku. Marley nie zostawił testamentu, ale chciał by wszystkie prawa z jego dzieł wróciła do rodziny.

W Polsce reggae jest traktowane po macoszemu (oprócz jednego, może dwóch utworów, na darmo szukać utworów reggae). Nurt ten wrócił na usta za sprawą jednego z młodych, polskich wokalistów (tu chyba wiadomo o kogo chodzi), który oficjalnie powtarza, ze jego mentorem, fascynacją oraz idolem jest Bob Marley.

Ale nie tylko muzycy są zafascynowani historią i elementami biograficznymi Jamajczyka. O muzyku powstają biograficzne filmy, książki itp. Jedną z takich biografii czytałam ostatnio. Napisał ją dziennikarz muzyczny Chris Salewicz, który zajmuje się dokumentowaniem kultury popularnej od blisko 30 lat. Jest autorem licznych artykułów prasowych, ale także15 książek. Ciekawostką jest , że Salewicz pełnił rolę narratora w filmie dokumentalnym ZEW WOLNOŚCI, opowiadającym o roli polskiego rock and rolla w walce komunizmem.
Mogłabym się w tej recenzji rozwijać wątki biograficzne , jednego z najsławniejszych Jamajczyków (Bolt jest następny) , lecz chciałabym się skupić na walorach dziennikarskich.
Salewicz pojechał na spotkać się ze swoim idolem, dzięki czemu powstała obszerna (ponad 360 stron) opowieść o chłopcu, który musiał nieść brzemię dziecka zrodzonego ze związku 19-letniej Jamajki z białym obywatelem Jamajki, o brytyjskich korzeniach. 
Chłopiec dorastał bez ojca, który pełnił tylko epizodyczne rolę w życiu już dorosłego Marleya.

Salewicz przeprowadza liczne rozmowy z osobami z najbliższego otoczenia muzyka. Czytelnik wraz z tekstem towarzyszy bohaterowi biografii od chwili jego narodzin, dzieciństwa, początków kariery muzycznej, współtworzenia nowego trendu muzycznego, przez jego zachwiane życie uczuciowe, społeczne, zdrowotne , a kończąc podróż wraz z przedwczesną śmiercią muzyka.

"Bob Marley. Nieopowiedziana historia króla reggae" moim zdaniem , to nie tylko historia człowieka, to opowieść społeczno-muzyczna. Należy pamiętać, że na "wyglądem" emocjonalnym muzyki reggae stoi społeczne zaplecze.Reggae miało być muzycznym objawem buntu przeciwko ówczesnym czasom. Jamajka się zmieniała, a politycy próbowały wizerunkiem popularnego już Boba Marleya nabić polityczny kapitał. Ten się od polityki całkowicie odcinał.

"Nie jestem po stronie prawicy, ani po stronie lewicy, idę prosto przed siebie. (...) Pamiętacie, jak ukrzyżowali Chrystusa? Razem z Nim ukrzyżowano kogoś po Jego lewej stronie i kogoś po prawej. Obaj to byli złoczyńcy! To samo dotyczy ideologii. (...) Ludzie mówią, że moja muzyka jest zaangażowana politycznie, ale ja tylko głoszę prawdę i mówię, co jest dobre. Politycy nie lubią ludzi. Oni lubią swoich wyborców, a nienawidzą tych, którzy głosują przeciwko nim. Polityka to szaleństwo."

Droga życiowa muzyka to także upadki i powroty. Był on zwolennikiem narkomanii. Palił marihuanę codziennie i uważał, że wolność to palenie zioła. Nie będę się odnosić to tej tezy. 
Ale widać, że autor poświęcił dużo czasu, siły i działań, by każdy fan Marleya mógł go poznać z każdej strony. By  sylwetka muzyka była zrozumiana i by jego gwiazda sławy błyszczała po wszech czasy. Jestem pewna , że tak będzie.

A na koniec jeden z największych hitów....


4 komentarze:

Pauline Veronique pisze...

Uwielbiam takie książki :) no i ta niesamowita okładka...

Anonimowy pisze...

Wielką fanką reagge i Boba Marleya nie jestem, ale biografię poświęconą jego osobie z chęcią bym przeczytała, bo wydaje się dość ciekawą osobą.

Krucze Gniazdo pisze...

Nie jetsem fankom reagee więc Bob Marley nie jest jakąś lubianą postacia przeze mnie, ale chętnie bym przeczytała, ponieważ lubię poznawac czyjeś życie.

figlarneczytanie.pl pisze...

Kapturku, ja uwielbiam wszelkie biografię:)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review