niedziela, 27 października 2013

"Dziewczyna z muszlą" Tracy Chevalier

Autor: figlarneczytanie.pl o 07:34
tłumaczenie: Maria Olejniczak-Skarsgård
tytuł oryginału: Remarkable Creatures
wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros
data wydania: 24 sierpnia 2011
ISBN: 978-83-7659-397-5
liczba stron: 400
kategoria: historyczna
ocena:4/6

Dwie kobiety, które los nagle i w dziwnych okolicznościach zetknął ze sobą . Dwie kobiety, które różni wiele: pochodzenie, status społeczny, wykształcenie, wiek. Ale łączy je jedno. Miłość. Miłość do skamielin, a dokładniej do ich poszukiwania. I choć każda z nich szukała na brzegu morza w skalach tego samego, czyniła to z innych pobudek.

Tytułową dziewczyną z muszlą jest Mary Anning, córka rzemieślnika, zajmującego się pracą z drewnem oraz tapicerką mebli. Dziewczyna, wchodząca w nastoletni wiek obdarzona przez los wielkim szczęściem. Gdy była niemowlęciem w nią i towarzyszące jej osoby strzelił piorun. I tylko ona przeżyła wbrew logice. Co dziwne, to doświadczenie sprawiło, iż ona je pamięta.

Rodzina Anningów żyje w skrajnym ubóstwie. Dlatego Mary z bratem wyrusza, co dzień, nad może, w poszukiwaniu skamielin, by później sprzedać je bogatym ludziom, którzy lubią się chełpić w towarzystwie, że w swoich modnym w ówczesnych czasach zbiorach( a jest początek XIX wieku , Anglia) mają okazy pięknie zakonserwowane i oprawione
.
Nikt nie domyśla się ile zarwanych nocy, ile trudu i siły wymaga taka profesja od nastoletniego dziecka.
Mary oprócz tego, że jest biedaczką, to na dodatek nie umie pisać , ani czytać . Zmieni się dopiero wówczas, gdy do zakładu jej ojca zawita nowa mieszkanka nadmorskiej miejscowości  Lyme Regis-Elizabeth Philpot.
Panna Elizabeth jest zamożną starą panną, niezbyt urodziwą, ale bardzo inteligentną , oczytaną oraz wykształconą. Do Lyme przybywa wraz ze swoimi dwoma siostrami, które również los nie obdarzył urodą, więc wszystkie trzy panny nie znalazły kandydatów na mężów. Panna Elizabeth zaprzyjaźnia się z Mary mimo różnic, które dzielą Codziennie razem wybierają się na klify w poszukiwaniu skamielin. Mary je sprzedaje, a Elizabeth kolekcjonuje. 
Pewnego dnia brat Mary trafia na zadziwiające znalezisko. Okrywa splot kości i głowę stwora, którego  nikt wcześniej nie widział. Okazuje się, że Mary odkryła szczątki pierwszych dinozaurów. Nieświadoma powagi znaleziska sprzedaje je bogatym panom. W jednym się nawet zakocha i z tego powodu na lata poróżni się z panną Elizabeth.....

Jest to powieść historyczna, gdyż Mary Anning naprawdę istniała i ze skał wydobyła trzy, różne rodzaje szkieletów pradawnych stworzeń, czyli dinozaurów. Tym samym podważyła ówczesne nauki kościoła, iż Bóg na pewno nie stworzył takich niedoskonałych potworów.  

Dziś eksponaty odnalezione przez Mary Anning można podziwiać w Londynie, w Muzeum Historii Naturalnej. Jej odkrycia to milowy krok w światowej nauce. I mimo tego, że ze względu na jej pozycję społeczną oraz płeć nikt nie traktował jej poważnie, to jej nazwisko przeszło do historii.

Tracy Chevalier na podstawie informacji o życiu obu pań (gdyż Elizabeth też jest postacią autentyczną) sfabularyzowała te postacie na potrzebę swojej powieści. Gromadziła wiadomości o bohaterkach i jak sama  w posłowie określiła, że  dopowiedziała pewne fakty, nie zmieniając faktów historycznych.

Książka jest ciekawa, aczkolwiek do momentu odnalezienia  pierwszej głowy dinozaura fabuła nieco mi się dłużyła. Rozwlekłość można uznać za minus, lecz równoważy się on z wnikliwą analizą postaci, roli i znaczeniem kobiety w społeczeństwie. Autorka pokazała, jak kobiety zostały wciśnięte w ciasne ramy konwenansów i nawet wiedza i umiejętności nie zmieniały tego stanu rzeczy.

Ciekawostką jest, że brytyjska pisarka Jane Austen była w zakładzie ojca Mary. Chciała , by ten naprawił jej skrzynie, lecz gdy cena okazała się wygórowana, to pisarka udałą się gdzieś indziej.

Książka dostała czwóreczkę, lecz jest godna polecenia.

Książka bierze udział w wyzwaniu Pod hasłem

1 komentarze:

klucz do wyobraźni pisze...

Oj zdecydowanie nie moja bajka

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review