niedziela, 13 października 2013

"Lewiatan" Scott Westerfeld

Autor: figlarneczytanie.pl o 08:53
tłumaczenie: Jarosław Rybski
tytuł oryginału: Leviathan
seria/cykl wydawniczy: Lewiatan tom 1
wydawnictwo: Rebis
data wydania: maj 2011 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-7510-589-6
liczba stron: 424
słowa kluczowe: , steampunk
kategoria: przygodowa
ocena: 5/6

Teraz w Europie panuje pokój. Ci, którzy pamiętają przebieg wydarzeń z lat 1914-1918 odeszli. Wojna zebrała swoje żniwo. Wiadomo także , jak potoczyły się losy mocarstw w tej okrutnej wojnie. A, jak by było, gdyby przeciwstawne strony dysponowały mechanicznymi potworami, albo latającymi stworami, które powstały z mieszanki DNA różnych stworzeń?


Taką oto wizję przed czytelnikiem kreuje amerykański autor science fiction i fantasy- Scott Westerfeld. Ma on na swoim koncie powieści SF i kilka książek dla dzieci . Zanim został autorem poczytnych książek, pracował m.in. w fabryce ołowianych żołnierzyków, był redaktorem podręczników, nauczycielem i informatykiem. Komponował również utwory muzyczne dla nowojorskich teatrów.

"Lewiatan" jest to pierwsza część z trzy tomowej opowieści o I wojnie światowej w alternatywnym podejściu. Za tę powieść pisarz zdobył dwie prestiżowe nagrody: Locus oraz Aurealis dla najlepszej książki młodzieżowej w 2009 roku.

Skoro wcześniej napisałam , że jest to książka , której akcja toczy się w alternatywnej przeszłości , to rozwinę ten wątek.
1914 roku w Sarajewie zostaje zamordowany arcyksiężę Franciszek Ferdynand i jego małżonka Zofia Chotek . Ich syn (postać fikcyjna) zostaje w pałacu w Austii, gdzie inscenizuje żołnierzykowi wojnę. Od zabawy odrywa go nauczyciel fechtunku Vorger, który (ze względów ich matka księcia nie ma w sobie ani kapki arystokratycznej krwi) odnosi się do młodego księcia z lekką pogardą. Prosi Aleksandra, czy chciałby pokierować najnowocześniejszym zbrojnym wynalazkiem. Alek mimo później pory, bez chwili zastanowienia wsiada to ogromnego, mechanicznego stwora , by nim pokierować. A maszyna jest przerażająca Jest to stwór , kroczący na dwóch nogach, a z głowy wystają mu olbrzymie działa. Chłopak początkowo czuje się onieśmielony, by za chwilę poczuć zachwyt.
Alek nie spodziewa się, że jego "zwabienie" do maszyny, ma na celu uratowanie mu życia, gdyż jego rodzice zostali zamordowani....

W tym samym czasie Deryn Sharp, uczy się pilnie do egzaminu . Za śladami brata i ojca baloniarza , kocha latanie i pragnie się dostać do Brytyjskich Sił Powietrznych. Ale wiedza, to nie wszystko czym dziewczyna musi się wykazać. Jest jej potrzebna odwaga, hart ducha, ale i spryt. Do oddziału lotnictwa przyjmuje się tylko płeć męską. Deryn postanawia się upodobnić gestami, mimiką, ubiorem itp. do chłopaka. Dziewczynie po pierwszym locie na zmodyfikowanej meduzie ( wyhodowanym, żywym organizmie) dostaje się do oddziału i zaczyna służyć na Lewiatanie...

Los tych dwojga się skrzyżuje i połączy ich ścieżki, by wspólnie przeżyli największą przygodę ich życia. i nie będzie to przygoda lekka i przyjemna, gdyż państwa europejskie zaczynają zaciętą walkę o terytoria oraz polityczne wpływy...

"Lewiatan" jest powieścią skierowaną głównie do młodzieży. Autor świadomie w roli głównych bohaterów osadził dwójkę młodych osób, by każdy czytelnik mógł identyfikować się z bohaterem. A po części pozazdrościć im odwagi, niesamowitych przygód, podróży w modyfikowanych organizmach, które wytwarzają własne ekosystemy lub w wielkich ziejących "czołgach" na dwóch nogach. Jest to opowieść z elementami historii i steampunku. 
Deryn, jak i książę Alek charakterysują się wszystkimi cechami, jakie są przypisane nastolatkom. Są oni bezpośredni, trochę egocentryczni, ufni, ale i odważni. Deryn od pierwszych stron dominuje nad swoim książkowym kompanem. Jest ona żywa, wesoła, twórca i pomysłowa. Natomiast Alek jest lekko rozpieszczonym synem swego ojca, który musi dorastać z każdą pogonią, ucieczką itp, by odnaleźć te cechy przywódcy, które próbował mu wpoić ojciec.

Pisarz napisał Lewiatana z wielowątkowym rozmachem. Przygoda goni przygodę. Czytelnik nie ma czasu na chwilę wytchnienia. Wszak musi " biec z Deryn po Aleka, gdyż tylko ten może uratować Lewiatana, przed potworem , w którym m.in. Vogler przybył uratować księcia".

Mimo, że jest to książka młodzieżowa, to odnoszę wrażenie , że może zaciekawić starszego czytelnika. Ja nim przecież jestem i uległam magii Westerfelda. 
Przede mną kolejna cześć trylogii - "Behemot" . Już jestem ciekawa jak dalej potoczy się gra chrzęstów i darwinistów, o wszystko...

Książka bierze udział w wyzwaniu Czytam fantastykę

3 komentarze:

Unknown pisze...

Rzadko sięgam po fantastykę, ale kto wie - może kiedyś.sięgnę po tę książkę.

Miłośniczka Książek pisze...

Dużo dobrego czytałam o tym cyklu. Sam mi dotąd w ręce jeszcze nie wpadł, ale kto wie, co przyniesie przyszłość :)

Recenzja dodana do wyzwania "Czytam Fantastykę",
pozdrawiam :)

Krucze Gniazdo pisze...

Pierwszy raz słyszę o tej ksiązce, ale bardzo bym chciała przeczytać :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review