poniedziałek, 7 października 2013

"Czarne tango" Lena Oskarsson

Autor: figlarneczytanie.pl o 04:46
tłumaczenie: tzw. Zygfryd Radzki
seria/cykl wydawniczy: Czarna Seria
wydawnictwo: Czarna Owca
data wydania: 11 września 2013
ISBN: 9788375547535
liczba stron: 328
kategoria: thriller/sensacja/kryminał
ocena: 5/6
Tango, taniec pełen gracji, seksualnego napięcia, zmysłowych ruchów, jedność ducha i ciała i wzajemnego zaufania do partnera. 
Tango, taniec, który rozpala zmysły i skrywany pod powierzchnią skóry żar. Od dziś kojarzyć się będzie inaczej . Od dziś tango jest mroczne, pełne tajemnic i strachu...
Czytelnika do tanga zaprasza szwedzka pisarka Lena Oskarsson  
Lena Oskarsson , psycholożka. Autorka rewelacyjnego kryminału PLAC DLA DZIEWCZYNEK, który miałam okazję czytać w kwietniu tego roku. Pisarka piszę pod pseudonimem i już przygotowuje kolejną powieść, pod tytułem ZIMA W BIKINI.
Autorka ma słabość do wydarzeń, które rozgrywają się w noc świętojańską. Nie inaczej jest tym razem.  Grupka nieznajomych sobie ludzi , z różnych stron kraju, z różnych sfer społecznych skrzykują się pzrez komunikator internetowy i umawiają się na tzw. czarne tango .Wśród bohaterów "imprezy" znajdą się ludzie bogaci i wpływowi, z klasy średniej, ale i znudzona życiem blogerka Anne-Marie z mężem i córką. W trakcie nocy świętojańskiej córka blogerki znika z oczu i zostaje brutalnie zamordowana....

Fabuła rozgrywa się nad jeziorem Skiresjon. To tu, rok wcześnie doszło do brutalnych morderstw (opisane w poprzedniej książce autorki). Jest to obszar klimatem przypominający typową szwedzką atmosferę. Jest mrocznie, nieciekawie i ponuro. Społeczność jest bardzo zintegrowana i każdy nowo przybyły jest dla nich atrakcją. NIekoniecznie miłą. To tu po rozwodzie osiąść się postanawia pani psycholog Marianne Fogler. "Staje" ona kołkiem mieszkańcom, gdyż podejrzewają ją o to, że jest autorką PLACU DLA DZIEWCZYNEK. Lekko jej pobyt sabotują. Andres - szczurołap (którego poznajemy na początku powieści, gdy nieznajoma z lasu uprawia z nim seks) wpuszcza do domu psycholożki szczura, by potem udawać "głupiego".
Marianne jest kobietą twardą , silna i dociekliwą. Ale jest przede wszystkim kobietą. Ona także ulegnie pewnemu przystojniakowi....

Chciałabym napisać wam, że się zawiodłam. Ale niestety nie jest to zgodne z prawdą. Szwedzka literatura wyrasta na osobny nurt w literaturze światowej i zaczyna wieść prym wśród gatunków. Szwedzi mają coś w sobie. Mają pisarski kunszt, który skłania czytelnika do głębokiej zadumy i powstrzymuje przed odłożeniem książki, by się nie uzależnić.

No i ponownie zwracam na aspekt polski w powieści. Zuza Wolny (znana z Placu dla dziewczynek) odegra znaczącą rolę w rozwikłaniu zagadki morderstw. 
Prywatny zawód pisarki sprawia , że perfekcyjnie opisuje ona wewnętrzne rozterki bohaterów , i kreuje ich w sposób realistyczny. Tacy ludzie istnieją, są wśród nas, codziennie ich mijamy na ulicy.

Lena Oskarsson udowadnia, że kobiety też umieją pisać, kreować czarne charaktery i pleść pajęczynę zbrodni. Objawia się nowy talent i trzymam za pisarkę kciuki, bo wierzę, że jeszcze nas zaskoczy.

Czy odważysz się zatańczyć z pisarką? Decyzja należy już do ciebie.

Za książkę dziękuję 


5 komentarze:

tajus pisze...

Hmm, czy sięgnę po tę książkę, mocno się zastanowię - w porównaniu do Ciebie "Plac dla dziewczynek" oceniłam na 5/10, choć, nie da się ukryć, autorka pisać potrafi. Zobaczymy. Znając życie, będę chciała poznać całą Czarną Serię, więc i "Czarne tango" pójdzie kiedyś w ruch ;).

Krucze Gniazdo pisze...

Powiem szczerze, że jak dla mnie nie brzmi dość zachęcająco żebym ją przeczytała.

Agata P pisze...

"Plac dla dziewczynek" jakoś mnie nie zachwycił, więc nie jestem pewna czy sięgnę po "Czarne tango", choć Twoja recenzja jest bardzo zachęcająca.

monotema pisze...

Szwedzi nie od dziś literacko zwracają na siebie uwagę. Wlatach chyb a 60tych zaczęła się ukazywać w Polsce Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich i każda książka z tej serii to perełka. Ostatnio zauroczyła mnie Islandia.

Paula pisze...

Książka zupełnie nie dla mnie. Ale rzeczywiście, szwedzkie kryminały robią jak widać u nas furorę. Oby to nie była tylko chwilowa fascynacja...

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review