środa, 20 listopada 2013

"Magiczna cukiernia. Szczypta magii " Kathryn Littlewood

Autor: figlarneczytanie.pl o 10:46
tłumaczenie: Joanna Schoen
tytuł oryginału: Bliss: A Dash of Magic
seria/cykl wydawniczy: Magiczna cukiernia tom 2
wydawnictwo: Egmont
data wydania: 21 października 2013
ISBN: 9788323753155
liczba stron: 320
kategoria: literatura dziecięca/młodzieżowa
ocena: 6/6

Moja córka ma kolejną ulubioną książkę. Dzięki niej wieczory stały się przyjemne, zabawne i pełne wartości, które chciała przekazać Kathryn Littlewood.

Kathryn Littlewood jest autorką powieści skierowanej dla dzieci i dorastającej młodzieży pt:"Magiczna cukiernia. Szczypta magii".
Recenzowana pozycja jest drugim tomem ,opowiadającym o perypetiach rodziny Szczęsnych.

Rodzina Szczęsnych prowadzi cukiernie, ale nie taką zwyczajną , jakich wiele. Ich wyroby, to cukiernicze cuda. I to dosłownie. Plotkuje się, że wyroby cukiernicze są doprawione jakimiś magicznymi składnikami, gdyż dzięki nim cukiernicy "pomagają" klientom. Rodzina Szczęsnych wypiekając posiłkuje się Almanachem Wiedzy Kulinarnej Szczęsnych”. Jest to skarb rodzinny . Lecz pod koniec pierwszego tomu księgę kradnie tajemnicza ciotka Lily. 
Drugi tom przenosi czytelnika do Paryża. To tu przybywa Rozmarynka z resztą rodziny Szczęsnych, by odzyskać skradziony Almanach. Rozmarynka rzuca ciotce Lily wyzwanie . Dziewczynka ma się zmierzyć z ciotką w zawodach kulinarnych i jeśli wygra , to ciotka odda księgę, ale jeśli nie, to.....

Dalej nie zdradzę. Uwielbiam takie powieści. NIby skierowane dla dzieci, a i dorośli czytają je z zapartym tchem. Czytanie wieczorami "Magicznej cukierni. Szczypty Magii" stało się codziennym rytuałem i wyśmienitą zabawą. Amelce najbardziej podobały się imiona bohaterów. Są one dopasowane do "kulinarnej" fabuły.

Język jest barwny , obrazowy i pobudzający dziecięcą wyobraźnie. Magiczne elementy sprawiają , że dziecko się zaciekawia i nawet spora objętość nie jest nikomu straszna. Książka jest dosyć obszerna , gdyż ma 320 stron. Siedmiolatka, jak moja córka  musi sobie ją dawkować stopniowo, co powoduje, że nie zapomina się o niej zbyt łatwo. Dziecko sobie pobudza wyobraźnie oraz główkuje co będzie  dziać się dalej.

Humor sytuacyjny, ciekawe dialogi,  przygoda goniąca przygodę są dominantą w całej fabule. Czas przy lekturze nie jest czasem straconym. Bohaterowie są realistycznie nakreślenie, pełni uroku i fantazji. Róża, Tymek, Rozmarynka są ciepli i radośnie nastawieni do życia. 

Jest to idealna książka dla dzieci i młodzieży. Nie dostarcza jedynie wyśmienitej rozrywki, ale także przekazuje uniwersalne wartości, które każde dziecko powinno znać, czyli, że w jedności siła. 
Szkoda, że pisarka zapowiedziała, że powstanie jeszcze tylko jedna część cyklu.Żal rozstawać się z bohaterami, z którymi dziecko, ale i ja się zżyliśmy. Może autorka zmieni zdanie? Któż to wie.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Egmont
egmont.pl

3 komentarze:

Unknown pisze...

Mimo że książka dla młodzieży od dawna mam na nią ochotę :)

Paulina K. pisze...

Mam tą serię na półce;)

Książkowa Fantazja pisze...

Fajnie przenieść się w krainę dziecka czasami oczywiście :0

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review