piątek, 22 listopada 2013

"Ogród wiecznej wiosny" Cristina López Barrio

Autor: figlarneczytanie.pl o 11:57
tłumaczenie: Sylwia Mazurkiewicz-Petek
tytuł oryginału: La casa de los amores imposibles
wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte
data wydania: lipiec 2010 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-7515-108-4
liczba stron: 344
słowa kluczowe: literatura hiszpańska,
kategoria: Literatura piękna
ocena: 4/6

W "Ogródzie wiecznej wiosny" autorstwa Cristiny Lopez Barrio od pierwszej strony widać, że jest to powieść o kobietach , dla kobiet.

Bohaterkami powieści są kobiety z rodu Laguna. Ród Laguna jest  przeklęty, skazany na wieczne potępienie ze strony sąsiadów oraz losu. Fabuła rozpoczyna się w momencie, gdy w lesie piękna Clara Laguna poznaje andaluzyjskiego, młodego myśliwego. Między młodymi rozkwita miłość o niewyobrażalnej sile rażenia. I choć dziewczyna zdaję sobie sprawę, że owo uczucie z góry skazane jest na porażkę , brnie w nie, dalej.  Clara Laguna pochodzi z rodu, który boryka się z piętnem klątwy która polega na tym , że rodzina składa się tylko i wyłącznie z kobiet. Mężczyźni przewijają się przed domostwo rodu wyłącznie w celach prokreacyjnych. Każda kobieta nosząca nazwisko Laguna zostaje samotną matką, wyłącznie córki, a miłość kwitnie w ich sercach tylko raz, by już nigdy się nie powrócić.

Clara łudzi się, że w jej przypadku będzie zupełnie inaczej. Lecz myśliwy dowiedziawszy się, że dziewczyna spodziewa się dziecka, zaczyna rozumieć, że córka czarownicy, analfabetka, pochodząca z nizin społecznych, nigdy nie będzie pasowała do jego arystokratycznego pochodzenia. Odchodzi, obiecując , że wróci, lecz nie dotrzymuje danego Clarze słowa. Na pociechę zostawia jej dom znajdujący się w obszernym ogrodzie. Clara pod wpływem urażonej dumy i rozpaczy po nieszczerym kochanku postanawia się zemścić, i na nim, i na sąsiadkach, które traktują ją z pogardą. Czerwony Dom staje się ekskluzywnym burdelem. To w tym domu przychodzi na świat córka Clary- Manuela. A następnie kolejne pokolenia kobiet: Oltavia, Margarita......
Każde kolejne bohaterki to kobiety zbrukane opinią społecznego wyrzutka. Co drugie pokolenie, rodzi się kobieta z rodu Laguna o nadzwyczajnej, niespodziewanej urodzie, by mącić umysły mężczyzn pożądaniem nie do poskromienia. To ci mężczyźni  skazują kobiety na potępieńczą, nieokiełznaną miłość, która prowadzi tylko do kolejnej ciąży i splotu niefortunnych zdarzeń, które niosą śmierć, rozpacz i żal. 

I mogło, by się wydawać, że nieszczęście, które regularnie nawiedza Czerwony Dom, jak i żniwo śmierci powinno kobiety ze sobą związać , zacieśniać więzy między nimi. Jednak rzeczywistość jest bardziej prozaiczna. Między kobietami można wyróżnić całą paletę uczuć, emocji i traumatycznych poczynań.
Miłość, która przeradza się w nienawiść powoduje, ze każda z bohaterek ma inne cele, marzenia. A pośród nimi tuła się wspomnienie ducha Clary Laguny...

Tłem całej fabuły jest ogród, okalający Czerwony Dom. To jego opisy nadają charakter całej opowieści. Ogród , który mimowolnie stał się świadkiem miłości, nienawiści, wielkiej namiętności, śmierci, bólu, ale i narodzin nowego życia. Ogród, który wbrew naturze zawsze kwitnie, a stokrotki, które okalają ścieżkę są symbolem tego domu. Ogród tajemniczy, przepełniony magią, zapachem śmierci. Ogród, który zaprasza , ale i jednocześnie przeraża.
Cristina Lopez Barrio stworzyła barwną, wielopokoleniową powieść. I choć wątek klątwy jest jeden, to każda z bohaterek charakteryzuje się innym temperamentem, złożoną osobowością i barwnym usposobieniem. Książkę czyta się z wielkim zainteresowaniem, choć mam pewno "ale". Rozwlekłe opisy poczynań bohaterek, ogrodu i rozkładanie wydarzeń na czynniki proste bywały męczące. Wynika to z faktu, iż ja lubię liczne dialogi, które w mojej ocenie nadają bieg akcji. Tu jest ich dużo mniej, aniżeli licznych opisów.
Jednakże nie przeszkadzają one w odbiorze lektury, gdyż autorka równoważy je poprzez zastosowanie dynamicznej, płynnej narracji.
Dlatego jeśli szukasz lektury o ciekawych jednostkach, rodzinie, miłości, nienawiści, zawiedzionych nadziejach, niespełnionych oczekiwaniach, żalu, gniewie, to ta powieść jest idealna. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto sięgnąć po tę lekturę. Jest nim odpowiedź na pytanie "czy narodzi się dziecko, dzięki której klątwa zostanie zniesiona". Zostawiam was w słodkiej niewiedzy.

Powieść bierze udział w wyzwaniu Pod hasłem

5 komentarze:

Sylwia (nieperfekcyjnie.pl) pisze...

Intrygujesz tą powieścią, intrygujesz... :)

toska82 pisze...

Książka od dawna czeka na swoją kolej!

Magda pisze...

fabuła mnie zaintrygowała, nie przeszkadza mi też, że jest więcej opisów, niż dialogów, więc chętnie przeczytam :)

Paulina K. pisze...

Mogłaby mi się spodobać;)

Książkowa Fantazja pisze...

Wcześniej nie słyszałam o książce, myślę, że dam jej szansę :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review