środa, 6 listopada 2013

"PL: Tożsamości wyobrażona" Joanna Tokarska-Bakir

Autor: figlarneczytanie.pl o 02:20

wydawnictwo: Czarna Owca
data wydania: wrzesień 2013 (data przybliżona)
ISBN: 9788375543575
liczba stron: 416
kategoria: literatura współczesna
ocena:5+/6
Co to właściwie znaczy być Polakiem? Czy naszą przynależność określa pochodzenie nasze, rodziców, a może dalekich krewnych? A może być Polakiem oznacza wpasować się w pewien nurt myślowy? A może  nasza narodowość to tylko i wyłącznie konieczność bądź wybór terytorialny?

Co to właściwie znaczy być Polakiem? Czy Polakiem  znaczy pamiętać o naszej bolesnej przeszłości? O tym, jak polskie ziemie przez setki lat były zabierane, przywłaszczane, rozdzierane na małe strzępy niczym mięso z padliny? Czy czuć się Polakiem to oznacza głośna , często wulgarna artykulacja np. na meczach piłkarskich? A może Polskość to wieczne rozdrapywanie ran i przypominanie narodowi, jak bardzo naród Polski był ciemiężony przez zachodniego, jak i wschodniego sąsiada?

Trudne pytania, prawda? Ale najważniejsze jeszcze nie padło. Pytanie to brzmi : Jaka właściwie jest Polska dziś? Co jest normą, a co zachowaniem irracjonalnym? Jak jako naród siebie sami oceniamy? I , jak wypadamy w oczach obcokrajowców?
Na wyżej zadane pytania, ale i wiele innych odpowiada antologia tekstów pod redakcją profesor Joanny Tokarskiej-Bakir. Pani redaktor zainspirowana została słowami Wernera Herzoga "Fakt tworzy normy, prawda iluminacje. Czasem trzeba iść aż ku granicy nieprawdy , by odkryć w ten sposób intensywniejszą postać prawdy:
Profesor Tokarska-Bakir zebrała teksty ludzi różnych. Są wśród nich artyści, socjolodzy, , naukowczynie, pisarki, autorzy tekstów teatralnych. Wszyscy oni opowiadają czym dla nich jest tożsamość, polskość, patriotyzm. Opowiadają , jak ich zdaniem żyję się współcześnie, jakie czynniki historyczne mają wpływ na jakość tego życia.

Najbardzije znane wam chyba nazwiska to Artur Żmijewski, Bożena Keff czy Tomasz Żukowski. Mnie osobiście najbardziej podobał się tekst Anny Zawadzkiej, w którym autorka przytacza wydarzenia, które mam, miałam okazję obserwować na własne oczy . Piszę tu chociażby o corocznych obchodach dnia niepodległości. To święto za kilka dni naród Polski będzie tak hucznie obchodził. Na ulice wielkich miast wypłynie chorda ludzi, i nie bynajmniej w jednym celu. Marszy będzie wiele. Każdy z nich będzie chciał przekazać reszcie inną wizję Polski. Na przeciwko siebie stanie prawica i lewica. Być może ponownie z ekranów naszych telewizorów będziemy oglądać dewastacje mienia, wulgaryzmy i składanie kwiatów pod pomnikami. Czy tacy jesteśmy? Pełni sprzecznych myśli i emocji?

Wychodzi na to , że tak. Przykładów jest dużo Każdy z nas pamięta sytuacje krzyża pod pałacem prezydenckim, postawionym przez harcerzy po tragedii z dnia 10 kwietnia 2010 roku. Każdy z nas pamięta, jak ten symbolu bólu i rozpaczy podzielił Polaków. Ci, co stali pod krzyżem uważali się za prawdziwych Polaków. Więc kim byli ci, którym ten krzyż przeszkadzał, bądź byli wobec niego obojętni? Gdzie byli Polacy w odniesieniu do słów prezesa Kaczyńskiego " tam gdzie my, czy tam gdzie stało ZOMO"? 

A czy Polakami są Żydzi, obcokrajowcy, którzy tu mieszkają , pracują , płacą podatki, mają rodziny?Spojrzenie na te kwestie jest szerokie. Ten zbiór tekstów nie odpowie na wszystkie pytania, gdyż te z każdym kolejnym się rozmnażają. Ta pozycja to jedynie próba , prowokacja do głębszych przemyśleń nad sobą i nad naszym poczuciem polskości.

Nie jest to książka dla każdego. Jest to publicystyka, która dotyczy nas, lecz nie każdy chcę lub może zagłębić się w bolączki, strapienia rzeczywistości. W tekstach jest głęboko poruszony temat Żydów.  Tak i oni są głównymi bohaterami płyty dołączonej do publikacji. Jest to krótki monolog o tym , że nawet najbardziej ceniony Polak jest oceniany przez pryzmat przynależności etnicznej, czy religijnej. Smutne, aczkolwiek prawdziwe.

Mnie książka wciągnęła, ale jak wiecie, jak nie stronie od trudnych tematów. Zainteresowanym polecam.

Książka bierze udział w wyzwaniu Polacy nie gęsi.
                                                    Nie tylko literatura piękna

Za pozycje bardzo dziękuję wydawnictwu

czarnaowca.pl4 komentarze:

Wioleta Sadowska pisze...

Co tu dużo mowić jesteśmy dziwnym narodem. Nie mam ochoty na tę książkę.

Taki jest świat pisze...

Temat, o którym nie tylko warto poczytać, alei zastanowić się.

Zaczytana mama, czyli ex libris Marty pisze...

Ale tu u Ciebie zmiany!!! wchodzę i nie poznaję :) ślicznie :)

Książkowa Fantazja pisze...

Może byc ciekawie, pozdrawiam :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review