piątek, 15 listopada 2013

"Tajemnica sosnowego dworku" Małgorzata J. Kursa

Autor: figlarneczytanie.pl o 05:45
wydawnictwo: Prozami
data wydania: 25 października 2010
ISBN: 978-83-928657-7-3
liczba stron: 300
kategoria: literatura piękna
ocena: 5/6
Małgorzata J. Kursa jest znana z tego, że jego powieści słyną ze sporej dawki humoru, obyczajowości oraz damskich kłopotów z gatunkiem męskim.. Jej lekki, przezabawny styl, który poznałam w czasie lektury "Teściową oddam od zaraz" , skłonił mnie do sięgnięcia po kolejną powieść jej autorstwa.
Bohaterką "Tajemnicy sosnowego dworku" jest głównie Kasia Rawka- trzydziestolatka na życiowym zakręcie. Kasia niespodziewanie traci pracę w banku. Dziewczyna jest podłamana. NIe dość, że zostaje bez pracy, to zdaję sobie sprawę, że mężczyzna, w którym jest zakochana nie ma ochoty się wiązać, a ją bardziej traktuje jak towarzystwo aniżeli partnerkę. Marek (to on sprawia , że dziewczynie na jego widok skacze puls) boi się stabilizacji i i "małżeńskich kamaszy". 

Na szczęście, za sprawą przyjaciół, a konkretnie Andrzeja Nicińskiego, pseudonim Rambo, Kasia znajduje pracę w jego fundacji, działającej na rzecz samotnych matek i kobiet uzależnionych. Kasia dostaje zlecenie, by mieć piecze nad robotami budowlanymi zrujnowanego dworku. Sosnowy Dworek mimo katastrofalnego stanu jest zamieszkany przez Zuzannę i Mariannę. Dwie siostry, zjawy, które od ponad dwustu lat są uwiezione w ścianach dawnej posiadłości są zaaferowane działaniami żywych. 
Duchy, są na tyle rezolutne, że potrafią pokazywać się kobietom. Na swoją "ofiarę" wybierają Kasię. To Kasia i jej przyjaciółka Marta Artymowicz próbują rozwikłać zagadkę sióstr wywodzących się ze znakomitego rodu Wojnarów. Zuzanna i Marianna uległy w młodości miłosnym uniesieniom, co w ówczesnych czasach było nie do akceptowania. Obie zmarły młodo i jak się okazuje są spokrewnione z Katarzyną.....

Jak już wspomniałam na wstępie wiedziałam czego mogę się spodziewać po warsztacie pisarskim Małgorzaty J. Kursy. I miałam rację. Otrzymałam sporą dawkę humoru, ciekawych dialogów, wątków obyczajowych, zawirowań miłosnych, ale także i nadziei, że w złych chwilach można liczyć na prawdziwych przyjaciół, którzy podadzą pomocną dłoń, i "wtrącając się" skierują życie na nowe , lepsze tory.

Wplecenie w fabułę sił nadprzyrodzonych uważam za świetny zabieg. Dzięki temu powieść z kobiecego , oklepanego wzorca zrobiła się kryminalną , przezabawną pozycją. A relacje Kasia- Marek stały się zaletwie namiastką całości.
 
Jeśli nie znacie pisarki, to warto ją poznać. O ile lubicie książki ze sporą dawką humoru oraz fabułą, na którą trzeba spojrzeć z przymrużeniem oka. Polecam

Książka bierze udział w wyzwaniu Pod hasłem
                                                    Polacy nie gęsi...
 6 komentarze:

Anonimowy pisze...

Uwielbiam książki przesycone odpowiednim humorem, więc jestem tylko zachęcona by sięgnąć po "Tajemnicę sosnowego dworku" :)

Krucze Gniazdo pisze...

Humoru w książkach moim zdaniem nigdy zza wieleie ;)

klucz do wyobraźni pisze...

Brzmi kusząco

Unknown pisze...

Świetna książka - bardzo mi się podobała, niestety jak do tej pory jedyna książka pani Kursy jaką przeczytałam, mam nadzieję że uda mi się przeczytać inne bo styl bardzo mi odpowiadał, no i ten humor :)

Książkowa Fantazja pisze...

Słyszałam o autorce, jak będę w bibliotece może coś wypożyczę, bo teraz takiej literatury mi trzeba :)

Paulina K. pisze...

Lubię takie pozycje;)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review