wtorek, 10 grudnia 2013

[bubble] Autor: Anders de la Motte

Autor: figlarneczytanie.pl o 12:33
tłumaczenie: Paweł Urbanik
tytuł oryginału: [bubble]
seria/cykl wydawniczy: Henrik Pettersson tom 3, Czarna Seria
wydawnictwo: Czarna Owca
data wydania: 6 listopada 2013
ISBN: 9788375545968
liczba stron: 496
słowa kluczowe: literatura szwedzka, Henrik Pettersson,
kategoria: thriller/sensacja/kryminał
ocena: 6/6
Są książki, z którymi jest mi się żal rozstawać. Gdy nadchodzi ten moment i muszę już zamknąć ostatnią stronę, odłożyć ją na półkę i rzec do widzenia, mam gule w gardle, niewypowiedziany smutek, że to już , że to koniec.
Taki moment nadszedł właśnie dziś. Och, zżyłam się z Henrikiem Petterssonem -HP, tajemniczą siłą sprawczą , zwaną potocznie Grą. Czemu autor, którym jest Anders de la Motte, tak okrutnie zakpił ze mnie? Dał mi powieść, którą się nie czyta , a płynie po kartach książki. Płynie na fali akcji, strachu i emocji.

Przypomnę wam , że [Bubble], jest trzecią częścią  cyklu o tajemniczej grze, która poprzez niewinny przedmiot , jakim jest telefon wkradła się i zmanipulowała życie głównego bohatera HP, oraz jego siostry, policjantki. Recenzje z dwóch poprzednich części , czyli [geim] oraz [buzz] możecie przeczytać we wcześniejszych postach.

Gra trwa dalej. HP żyje w dalszym poczuciu zagrożenia życia. Każdy hałas , a nawet nieznośna cisza wprowadza go w stan paranoicznego strachu. Nie ufa nikomu. Boi się każdego. Jego mniemanie, że umknął GRZE zburzył jeden anonimowy sms. Mężczyzna uświadamia sobie, że jest stale uczestnikiem GRY, a jego życie, ale i jego siotry jest pod baczną obserwacją innych uczestników GRY.  Mężczyzna wszędzie wącha podstęp i spisek, która ma na celu go zniszczyć. Czy tak jest?

Jedynym wyjściem wydaje się dotrzeć do jądra problemu i go zlikwidować od środka? Ale jak to zrobić? Czy HP zazna w końcu spokoju i odzyska równowagę psychiczną ? A , co z jego siostrą? Czy i jej życie jest zagrożone ? Czy Gra i ją objęła swoimi zbrodniczymi mackami?

Naprawdę , jeśli nie czytaliście jeszcze żadnej części cyklu, to warto po nią sięgnąć. Lecz podkreślam -zacznijcie od [geim]. Chronologia  w tym przypadku jest bardzo ważna, dla zrozumienia poczynań bohatera.
Gwarantuję wam, że się nie oderwiecie, póki nie skończycie. Przepadniecie, jak ja.  Będziecie świadkami ciągłej inwigilacji, niewyjaśnionych , dziwnych trafów oraz zbiegów okoliczności.

Ucieczki, paranoje, strachy, poczucie samotności, niepewności są nieodzowną częścią wszystkich trzech części. Moim zdaniem pierwsza i trzecia są najlepsze. Druga lekko odstawała od pierwszej, ale w minimalny sposób.

Powieść się pochłania. Duża czcionka, płynna narracja, ani chwili przestoju , to moim zdaniem największe atuty pozycji. NIe można się przy niej nudzić  Mam pretensje, do pisarza, ze poprzestał na [Bubble]. Liczę, że być może przygotowuje coś nowego, bo ma styl, którego mogliby mu pozazdrościć inni twórcy. Styl i ogrom wyobraźni wyróżniają Andersa de la Motte. Udowadnia , jak na minimalnej bazie bohaterów stwarza się bestseller. Bestseller, który zapada w pamięć i będzie się do niego wracać niejednokrotnie.
Polecam . Polecam

Za książkę dziękuję 
czarnaowca.pl

5 komentarze:

Joanna pisze...

Pierwszą część przeczytałam i miałam mieszane uczucia, a na [bubble] próbuję już od jakiegoś czasu trafić w bibliotece i mi nie wychodzi. Jestem bardzo ciekawa czy ta kontynuacja mnie porwie :)

Agata P pisze...

Zamówiłam już w bibliotece i nie mogę się doczekać. Ciekawe jak to autor skończył :)

figlarneczytanie.pl pisze...

Joanno- każdy ma inny gust, to jest piękne :)

Agato P. - zakończenia Ci nie zdradzę, ale życzę , czy samych przyjemnych chwil.

Wioleta Sadowska pisze...

Po Twojej recenzji już wiem, że jeśli będę miała tę książkę to zacznę ją czytać w weekend, by być wyspaną.

Krucze Gniazdo pisze...

Zdecydowanie coś dla mnie :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review