niedziela, 15 grudnia 2013

"Nieskończoność" Holly-Jane Rahlens

Autor: figlarneczytanie.pl o 09:17
tłumaczenie: Klingofer Anna
tytuł oryginału: Infinitissimo
seria/cykl wydawniczy: Poza czasem
wydawnictwo: Literacki Egmont
data wydania: 6 listopada 2013
ISBN: 9788323750079
liczba stron: 456
kategoria: fantastyka, fantasy, science fiction
ocena :4-/6

Powieści fantasy, science fiction mają to do siebie, że tematyką nawiązują do czasów , tak bardzo odległych i w zupełności różniących się i pod względem mentalnym , społecznym , jak i technologicznym od tych , w których żyjemy obecnie.
Nie inaczej jest w przypadku nowości, wydanej nakładem Wydawnictwa Egmont  - "Nieskończoność".
"Nieskończoność" jest pozycją autorstwa Holly-Jane Rahlens.

Holly-Jane Rahlens jest Amerykanką. Jednak sławę nie zdobyła na rodzimych rynku, a w Niemczech. To właśnie NIemcy docenili jej literaturę i nagrodzili , takimi nagrodami, jak: Deutscher Jugendliteraturpreis za najlepszą książkę dla młodziezy w 2003 roku.

W swojej powieści "Nieskończoność" pisarka zabiera czytelnika w świat roku 2264. Ziemia otrząsnęła się po Mrocznej Zimie i innych mrożących w żyłach kataklizmach. Człowieczeństwo wkroczyło na nowy, wyższy pułap rozwoju. 
Uczucia i spontaniczność zastąpiła mechanizacja i racjonalizm  Pracę ludzkich rąk zastąpiono pracą robotów. Zaimek "ja" wyszedł z "mody" , a relacje damsko-męskie stają się czystą fizycznym aktem , bez potrzeby głębokości wyznań i odczuć. 

Jednym z głównych bohaterów jest dwudziestosześcioletni historyk oraz tłumacz martwego języka niemieckiego- Finn. Finn Nordstrom zaczyna prace nad dziwnym znaleziskiem, którym jest różowy pamiętnik nastolatki, żyjącej w XXI wieku....
Nastolatką jest Eliana, która w swoich czasach na swojej drodze spotyka młodego mężczyznę, który zachowuje się zupełnie irracjonalnie. Zachowuje się tak, jakby nie rozumiał współczesności...
Powieść jest ewidentnie skierowana do młodzieży. Za owym faktem stoją następujące przesłanki:   główni bohaterowie, których różni wiele, bardzo wiele, żyją w oderwaniu od swoich spuścizn; więź, która zaczyna się pojawiać nawiązywać między bohaterami, przeszkody oraz komplikacje na drodze ku miłości i obopólnemu szczęściu , jak również styl oraz słownictwo bardzo proste i nieskomplikowane.
Prym wiedzie Finn, który początkowo pracę mad tłumaczeniem pamiętnika uznaje za  stratę czasu. Cóż w dzisiejszym świecie, gdzie człowiek spełnia określoną społeczne rolę (rozmnażanie się i znajdowanie najlepszej pod względem genetycznym partnera) mogą interesować "wypociny" jakieś nastolatki, która żyła w XXI wieku? Jednakże z każdą stroną mężczyzna czuję się zainteresowany i zaintrygowany . Wszystko się zmieni, gdy otrzyma propozycje , która zmieni wiele...

Muszę przyznać , ze są minusy, które lekko mi przeszkadzały w odbiorze powieści. Pierwszym takim minusem jest skąpe podejście pisarki do tematu opisywania rzeczywistości XXIII wieku. Gdyby pokusiła się o obszerniejsze opisy detali, poczułabym się bardziej spełnionym czytelnikiem. Uważam , że skoro autorka wzięła się za wizję przyszłości, to powinna temu zagadnieniu poświęcić więcej miejsca i uwagi.

Po drugie przeszkadzał mi wiek Eliany. Uważam, ze trzynaście lat jest to zdecydowanie za mało, by chociażby pomyśleć o wiązaniu , z dwudziestosześcioletnim facetem. I co z tego, że on umysł ma nastolatka, to nie zmienia faktu, ze w moim odczuciu taka miłość jest lekko naciągana i nieprzyzwoita.

Skoro pisarka kieruje swoją powieść dla młodzieży mogła bohaterkę spokojnie postarzeć. Gdyby nastolatka miała 16-17 lat , to bym na całość patrzyła zupełnie inaczej. A tak wiało mi naiwnością i propagandą "stałych i dojrzałych "uczuć w wykonaniu trzynastolatki. Widział ktoś z was, żeby dziecko wchodzące w wiek nastoletni podchodziła do życia poważnie i w pełni odpowiedzialnie?
Gdyby te wady wyciąć, a może , gdyby H.J Rahlens bardziej dopracowała swoją lekturę to czytelnik w moim wieku mógłby się zachwycić , a tak nie. Tak "Nieskończoność" traktuje jako kolejną książkę na liście książek dobrych, niestety niezapadających w pamięć.

Książka bierze udział w wyzwaniu Czytamy fantastykę.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Egmont

6 komentarze:

Z książką w dłoni pisze...

Dość interesujące i pomimo kilku minusów chętnie bym sięgnęła po ten tytuł.

Tanatos pisze...

Książkę mam w planach, chociaż nie dane mi było przeczytać mega pozytywnej oceny na jej temat...
Pozdrawiam. :)

Zaczytana mama, czyli ex libris Marty pisze...

Dokładnie tak, mi tez wiek bohaterów przeszkadzał. Taka stara malutka z tej Eliany, a ta jego fascynacja małolatą podchodziła początkowo pod pedofilię... Mimo wszystko książka jest niezła i nastoletnim czytelniczkom będzie się podobać :)

test pisze...

Ja też pomimo kilku minusów chcę przeczytać tę książkę :)

Claudine pisze...

Ciekawa, ale jakoś zbytnio nie jestem do niej przekonana. Pozdrawiam i zapraszam do mnie ;)

[Kasia] pisze...

Chyba jakoś nie do końca mam ochotę tracić na nią czas. Gdyby jeszcze autorka wykreowała jakiś naprawdę wart uwagi świat, to może by mnie bardziej zainteresowała :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review