sobota, 7 grudnia 2013

"Niewidzialny strażnik" Dolores Redondo

Autor: figlarneczytanie.pl o 08:17

tłumaczenie: Karolina Krzysztofik
seria/cykl wydawniczy: Czarna Seria
wydawnictwo: Czarna Owca
data wydania: 6 listopada 2013
kategoria: thriller/sensacja/kryminał
ocena: 5-/6
"Niewidzialny strażnik" jest jedną z nowości sławnej już Czarnej Serii".
Z zimnej , ponurej Szwecji przenosimy się do  w okolice zielonej doliny, która znajduje się nad rzeką Baztan. To tu w lesie zostaje odkryte ciało młodej dziewczyny. Ciało nastolatki zostało rozebrane, ułożone w charakterystyczny sposób, a na jej łonie zostało położone ciasto. Przy ciele śledczy znajdują  sierść zwierzęcia. Myślą , że być może to sierść niedźwiedzia. Ale w przecież w lasach doliny niedźwiedzie nie występują...
Do sprawy zabójstwa zostaje oddelegowana detektyw śledcza Amaia Salazar. Tak się składa, że miasteczko Elizondo, w którym zostaje popełniona zbrodnia jest miasteczkiem rodzinnym pani detektyw. Amaia wiele lat temu uciekła z rodzinnych stron, gdyż przeżyła w nich wiele traumatycznych chwil. 
Jej matka próbowała ją zamordować , wrzucając do silosu z mąką. Mała Amaia oraz jej dwie siostry wychowała ciotka. Teraz ciotka świadoma wracających demonów przeszłości próbuje pomóc Amaii. James mąż policjantki nie jest świadomy, co się przytrafiło  żonie. Niepokoją go powracające koszmary kobiety, jej dziwne , chaotyczne i destrukcyjne zachowania w nocy.

Amaia tłumi w sobie traumatyczne doświadczenia, a złożoność zabójstwa dziewczynki wcale w polepszeniu psychicznej równowagi  nie pomaga. Nagle zostaje popełniona kolejna zbrodnia. Pojawiają się drobne poszlaki, które nakierowują w stronę rodziny detektyw Salazar. Ale co wspólnego z zabójstwami dziewcząt może mieć  jej szwagier. Czy romans, który miał z jedną z ofiar wskazuje, że on ją zabił? A może zabójcą jest tajemniczy, mistyczny stwór, przypominający niedźwiedzia - basajaun?
Powieść pod względem charakterystyki odstaje od szwedzkich kryminałów , składających się na całość Czarnej Serii. Mamy wprawdzie zbrodnie, potencjalnego seryjnego zabójce, śledczego z emocjonalnym bagażem, lecz o ile sobie przypominam, żaden pisarz nie pokusił się o powiązania toczącej się sprawy z ludowymi wierzeniami.
Autorka "Niewidzialnego strażnika" zgrabnie w przebieg fabuły wplata elementy wierzeń Basków. Znajdziemy w tekście liczne określenia i odniesienia do mitologii baskijskiej.Już na pierwszy rzut oka widać, że autorka "ma we krwi" tradycje i wszystko co związane z regionalną historią baskijskich przodków.

Zaletą , którą chciałabym podkreślić jest zachowana harmonia między realizmem , a elementami mitologicznymi. Wplecione w fabułę nawiązania nie męczą czytelnika. A być może skłonią do poszerzenia wiedzy na temat baskijskich wierzeń.

Następną zaletą jest bez wątpienia kreacja postaci pani detektyw. Ma ona dwa oblicza. Z jednej strony jest kobietą silną , zdecydowaną , znającą się na swojej robocie i nie znająca słowa- zmęczenie. Z drugiej strony jest zagubiona, przerażona powracającymi wspomnieniami , ale i niemożnością porozumienia się ze starszą siostrą Florą. Flora mam w sobie coś mrocznego , a Amaia to dostrzega i próbuje odkryć co to jest. 

W powieści znaczącą rolę odkrywa przyroda. Jej bujne opisy pozwalają na wyobrażeniu sobie gęstych , zielonych obszarów. Czytelnik "oczami wyobraźni" widzi czyste potoki, słyszy dźwięki ptactwa i jednocześnie czuje na ciele dreszcz i możliwość zagrożenia ze strony mitycznego basajauna.
Dlatego jeśli lubisz Czarną Serię, ale jesteś już lekko znudzona/znudzony szwedzkim , chłodnym klimatem  "Niewidzialny strażnik" może być miłą odmianą, z zachowaniem elementów klasycznej zbrodni oraz poszukiwań zabójcy.

Za książkę dziękuję
8 komentarze:

Magda pisze...

moje klimaty, koniecznie muszę przeczytać :)

Agata P pisze...

Brzmi bardzo ciekawie, szczególnie odniesienia do baskijskiej mitologii. Całe szczęście, że zamówiłam "Niewidzialnego strażnika" u już stoi na półce :)

AnnRK pisze...

Jestem tego samego zdania co Agata - te nawiązania do mitologii szalenie mnie ciekawią!

Z książką w dłoni pisze...

Rewelacyjny kryminał! Uwielbiam wszelkiego rodzaju mitologię wplecioną w umiejętny sposób w fabułę - tu to jest majstersztyk. Czytałam i również polecam.
Czekam z niecierpliwością na kolejną część.

Dominika K. pisze...

brzmi interesująco.. i intrygująco ;)

kasandra_85 pisze...

Bardzo ciekawa książka:). Czekam na drugi tom!
Pozdrawiam,
Myśli skrzętnie ukryte...

klucz do wyobraźni pisze...

Brzmi interesująco

Książkowa Fantazja pisze...

Widzę rozbieżne recenzje na temat książki, więc jeszcze się wstrzymam :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review