niedziela, 8 grudnia 2013

"Rekrut" Robert Muchamore

Autor: figlarneczytanie.pl o 10:56
tłumaczenie: Bartłomiej Ulatowski
tytuł oryginału: Recruit
seria/cykl wydawniczy: CHERUB tom 1
wydawnictwo: Egmont Polska Sp. z o.o.
data wydania: 6 listopada 2013
ISBN: 9788328101944
liczba stron: 320
kategoria: literatura dziecięca/młodzieżowa
ocena:5/6

Gdy po raz pierwszy wzięłam tę książkę do ręki na myśl mi przyszło określenie- mali agenci. Nie wiem,czemu skojarzył mi się tytuł filmu z powieścią, z którą tak naprawdę nie ma nic wspólnego. Skojarzenia bywają łudzące, dziwne i niewyjaśnione.
Idąc tropem domysłów mogłabym przypuszczać, że moje pierwsze skojarzenia miało związek z wiekiem głównego bohatera. Jak również jego "pracą", którą po wielu próbach, szkoleniach, ćwiczeniach siły woli , pokonaniu swoich lęków i barier będzie skrupulatnie i z oddaniem wykonywał.

Ale kim jest James, bohater pierwszej części cyklu książek o "sprawach" Agencji Szpiegów Cherub?

James, nastoletni chłopak o złożonej psychice i osobowości. Postać nietuzinkowa, obarczona nieprzyjemnym bagażem doświadczeń. Jako dziecko traci matkę, staje się oporny wychowawczo. Na swoim koncie ma drobne zatargi z prawem.
Mimo swojego impulsywnego charakteru chłopak ma ścisły umysł.  Matematyka to jego ulubiony przedmiot, więc siłą rzeczy pozostałe są dla bohatera tylko nużącym "czymś". Chłopak ma jeszcze jedną wadę. Mianowicie szybko rezygnuje z realizacji wyznaczonych celi.

Na przeciw bohaterowi wychodzi tajna organizacja, zwana Agencją Cherub. Cherub szkoli młodocianych szpiegów, gdyż ci swoim dziecięcym urokiem są w stanie niepostrzeżenie inwigilować podejrzany6ch przestępców czy terrorystów.
Lecz, by się z rekruta awansować do pozycji agenta trzeba przejść mnóstwo wyczerpujących zadań , testów oraz szkoleń. Czy James temu trudowi podoła? A może będzie , jak za każdym razem, i James się podda ?

Powieść jest przeznaczona dla młodzieży , choć swoją szpiegowską tematyką może się spodobać starszemu czytelnikowi. Bohater jest typowym nastolatkiem i takiego zachowania należy od niego oczekiwać. Niedorzecznością by było, gdyby jeszcze dziecko było herosem i nie miało swoich strachów i lęków. James boi się np. pływać. Bywa lekkomyślny, impulsywny i niepewny siebie. Lecz wszystko można pokonać. Wszystko można zmienić.

Udowadnia to autor lektury- Robert Muchamore, który językiem pełnym emocji i dreszczyku niepewności prowadzi narracje. Ciekawa tematyka, przemiana bohatera , akcja pełna dynamizmu, to bez wątpienia atuty tej książki. Książka nie jest wielkim tomiszczem i można ją szybko pochłonąć , a tym samym dostarczyć sobie przyjemnej chwili z książką . Polecam

Za książkę dziękuję wydawnictwu

egmont.pl

7 komentarze:

klucz do wyobraźni pisze...

Brzmi kusząco

Wioleta Sadowska pisze...

Może i dla młodzieży, jednak sama bym ją z chęcią przeczytała.

Krucze Gniazdo pisze...

Chciałabym przeczytać, oj chciała.

Książkowa Fantazja pisze...

Może za literaturą młodzieżową nie przepadam, ale na tą bym się skusiła :)

Unknown pisze...

Może być ciekawie - chyba się skuszę.

Polaris pisze...

Seria jest bardzo ciekawa (choć jestem dopiero na 3 tomie). Sam długo ignorowałem tę serię, nie wiem czemu, bo ta tematyka bardzo mi odpowiada, a Rekrut to naprawdę przyjemna lektura.

figlarneczytanie.pl pisze...

Polaris, to i tak jesteś daleko. Ja kończę drugi tom. A gdzie tu reszta?

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review