niedziela, 19 stycznia 2014

"Formacja trójkąta" Mariusz Zielke

Autor: figlarneczytanie.pl o 10:57
seria/cykl wydawniczy: Czarna Seria
wydawnictwo: Czarna Owca
data wydania: 23 października 2013
ISBN: 9788375547603
kategoria: thriller/sensacja/kryminał
ocena: 5-/6

Ile ja się naczytałam o tej książce. Negatywnych opinii nie spotkałam praktycznie wcale, jedynie porównania do pierwszej powieści autora, Mariusza Zielke , pt."Wyrok".
Moja recenzja będzie tylko i wyłącznie o kryminale "Formacja trójkąta",   wolna od wszelkich porównań . Dzieje się tak z prostego względu. Otóż "Wyrok" jest mi nie znaną lekturą. Być może w przyszłości.
Jak już wspomniałam, autorem "Formacji Trójkąta" jest Mariusz Zielke.
 Mariusz Zielke jest dziennikarzem oraz publicystą, a do niedawna był pracownikiem "Pulsu Biznesu". Po odejściu z redakcji założył Niezależną Gazetę Internatową - www.ngi24.pl.
Dziennikarza, a jednocześnie autor dwóch powieści. Laureat nagrody Grand Press , w kategorii - dziennikarstwo śledcze.

Biografia pisarza odbiła się na fabule , jego książek. Co mnie nie dziwi. Pomysł na fabuły zaczerpnął z doświadczenia, płynącego z jego uwarunkowań zawodowych.

Ale o czym jest ta książka?

Cała akcja zaczyna się od trupa A konkretnie chodzi  o Prezesa Warszawskiej Giełdy, który opuszcza budynek giełdy w niesławie. Witold Sworowski , bo o nim mowa czeka na swoją partnerkę Annę, lecz spotyka swojego zabójcę. Śmierć prezesa zostaje zamieciona pod dywan, a oficjalna wersja wydarzeń brzmi- samobójstwo. 

Jednak dziwną i tajemniczą śmiercią prezesa zaczyna  interesować się dziennikarz gazety „Express Finansowy”- Milik. Jego podejrzenia , co do bardziej skomplikowanego przebiegu wydarzeń podsyca przyjaciel , a prywatnie policjant -Greg, który zdradza mu pewne szczegóły  z ekspertyzy balistycznej. Po więcej informacji Greg kieruję Milika to agentki ABW- Marty, która znała Witolda Sworowskiego i jest przyjaciółką jego partnerki- Anny.

Marta, Greg i Milik wymieniają informację. Posiadana wiedza skaże ich na los uciekiniera, a ich tropem podąża  płatny zabójca. Zaczyna się rozgrywka o życie, ale przede wszystkim prawdę. Żadne z nich nie może czuć się bezpieczne w swojej pracy. Już nie wiadomo komu ufać? Kto jest zamieszany w śmierć prezesa? Czy intryga sięga swoimi mackami już stanowisk rządowych, ministerialnych, służb państwowych , a może obcych?

Powieść ma plusy i mały minusik, który wydał mi się kompletnie nie potrzebnym elementem książki. Chodzi mi o romans, który wraz z biegiem czasu nawiązuje się między Malikiem a Martą. Moim zdaniem , powieść i tak przepełniona od zawrotnego tempa, bohaterów, tajemnic, strzelanin, zabójstw, ucieczek i walki z czasem. Wątek romantyczny zapewne był  ukłonem w stronę damskiej części czytelników. 

Panie Zielke , nie musi Pan osadzać bohaterów w namiętnych relacjach , my czytelniczki i tak będziemy zachwycone każdą kolejną pozycją.

Wielkim plusem są bohaterowie. 
Malik- początkujący, lekko zakompleksiony na punkcie swojego kolegi Stefana. Nie radzący sobie z krytyką i lekceważeniem ze strony redaktora naczelnego. Marzący o swojej pierwszej stronie, i gdy ten moment nadchodzi, to mężczyzna nie wie , że z tą chwilą rozpoczął się ciąg niebezpiecznych zdarzeń.
Natomiast Marta, to samotna agentka ABW, lekko odstająca ideologicznie od swoich kolegów. Kobieta- żyleta. Silna , zdecydowana, waleczna, doskonale posługująca się bronią, praworządna oraz oddana przyjaciołom. Niestety prywatne życie Marty, to zbiór bezwartościowych , przelotnych związków, głównie z żonatymi facetami, jak np. ze Zbyszkiem , a nawet Witoldem Sworowskim. 
I w tym momencie dochodzimy do postaci Grega- policjanta , który przez brak kontroli nad piciem i kontaktami z prostytutkami spowodował, że jego żona złożyła pozew o rozwód i wraz  ich jedynym synem wyprowadziła się za granicę.

Oprócz charakterystycznych bohaterów, zaletą są na pewno nawiązana do obecnej sytuacji polityczno-społecznej. Czytelnik bez problemu odnajdzie wątki i insynuacje do naszego, obecnego systemu władzy ustawodawczej, a nawet sądowniczej . Autor w sposób sugestywny okrywa swój stosunek do rzeczywistości, której każdy z nas jest nierozerwalną częścią.  

Sama postać Milika także wydaję mi się , jakby zawierała wątki biograficzne Mariusza Zielke. Świadczyć może o tym fakt, że pisarz, jak i jego wyimaginowana postać próbuje przebić mur, zastygłych i nastawionych tylko i wyłącznie na zysk ,a nie na rzetelności, postaw przełożonych. Malik w pewnym momencie publikuje swój tekst na stronie dziennika internetowego, a przypomnę, ze Mariusz Zielke się w takiej formie dziennikarstwa odnalazł , na chwilę obecną. Podobieństw może jest i więcej ,ale poszukajcie ich już sami.

Ja ze swej strony mogę wam tylko polecić "Formację trójkąta". Jest to pierwsza taka powieść, którą czytałam i czułam , jakbym czytała gazetę . Powieść, która zaskakuje , ale i nawiązuje do naszej współczesności. Powieść, której akcja dzieje się tu i teraz i nie wiadomo , co może się jeszcze wydarzyć. 
To wie tylko autor oraz czytelnik, który zamknął ostatnią stronę książki.

 Tak więc naprawdę warto.

Książka bierze udział w wyzwaniu JASNA STRONA MOCY 
                                                     Z TRUPEM W TLE

7 komentarze:

Agata P pisze...

Nie czytałam jeszcze "Wyroku", a y już "Formacją trójkąta" kusisz :) Chętnie przeczytam obie książki.

Z książką w dłoni pisze...

Ja właśnie z powodu tych mnóstwa pozytywnych opinii była trochę sceptycznie nastawiona do tego tytułu - w sumie nie wiem dlaczego. Zazwyczaj sięgam po takie tytuły. Fabuła dość interesująca, więc czemu nie?

toska82 pisze...

na pewno warto, czytałam trzy książki pana Mariusza i każda robiła na mnie wrażenie!

Wioleta Sadowska pisze...

Lubię takie fabuły, które nawiązują. Do współczesności. Poza tym to polski autor, więc tym bardziej jestem na tak.

Moje książki pisze...

"my czytelniczki i tak będziemy zachwycone każdą kolejną pozycją" - w pełni się zgadzam, moim zdaniem to jeden z naszych najbardziej utalentowanych, współczesnych autorów :-)

figlarneczytanie.pl pisze...

Oj tak dziewczyny jestem także zdania, że to naprawdę zdolny pisarz. Wyrok już wkrótce.

Unknown pisze...

możesz ją zgłosić do wyzwania:
http://hugekultura.blogspot.com/2014/01/wyzwanie-historia-z-trupem.html
jest trup

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review