środa, 5 lutego 2014

"Kuroniowie przy stole" Jakub Kuroń

Autor: figlarneczytanie.pl o 03:36
wydawnictwo: Czarna Owca
data wydania: 20 listopada 2013
ISBN: 9788375547887
liczba stron: 200
kategoria: biografia/autobiografia/pamiętnik
ocena:5+ 6
Kuchnia - pomieszczenie w każdym gospodarstwie domowym, które łączy pokolenia. To w kuchni właśnie wkłada się całe serce, by nakarmić domowników, nie tylko strawą ,ale również obdarzyć ich miłością ,szacunkiem oraz troską.

To w kuchni każdy z nas podgląda, rozmawia, zacieśnia więzi rodzinne z naszymi krewnymi. Kuchnia, w której pachnie smacznym jedzeniem , w której się siada przy kawie, herbacie, by podzielić radości i troski dnia codziennego jest marzeniem i celem każdego z nas. 

Kuchnia nie stanowi jedynie pomieszczenia w domu. Kuchnia jest centralną jego częścią , jest ważna, jeśli nie najważniejsza w życiu domowników.

Pomieszczenie kuchenne docenia także Jakub Kuroń , syn Macieja Kuronia, który przez lata dzielił się z widzami Tv swoimi znakomitymi przepisami kulinarnymi. Jakub jest także wnukiem Jacka Kuronia, który na stałe zapisał się w historii polskiej polityki swoją walką opozycjonisty, ale i chociażby jego słynna zupa "kuroniówka" jest już pewnym symbolem .

"Kuroniowie przy stole" jest książką kucharsko-gawedziarską. Autor , ale i kucharz - Jakub Kuroń dzieli się z czytelnikami przepisami na smaczne, proste, staropolskie przepisy. Nie jest to przypadkowy zestaw przepisów. O nie. Jest to spis potraw, które towarzyszyły nie tylko Jakubowi Kuroniowi od najmłodszych lat, lecz były one częścią życia jego przodków. 

I to właśnie ta część gawędziarska jest bardzo intrygująca. Autor cofa się w czasie, by opowiedzieć skomplikowane oraz naznaczone koleją losu i pożogą wojny, historię swoich pradziadków, dziadków, rodziców. 

Dowiemy się z nich, o wielkich , wojennych czynach, walce o przetrwania, strasznych przeżyciach, ale także o sposobie nawiązywania wieloletnich przyjaźni, miłości ( małżeństwo jednego z pradziadków było zawarte z wielkiej miłości, a drugiego było zaaranżowane). Jakub Kuroń podzielił się z czytelnikiem tajemnicami rodzinnymi. Np. dlaczego Jacek Kuroń był kłopotliwym synem , ale i dlaczego mimo buntu przeciwko ojcu był bardzo do niego podobny.  Dowiemy się także genezy sławnych już potraw, których receptury są przekazywane z pokolenia na pokolenie , ale również jak wielopokoleniowa rodzinna wywarła wpływ na to kim każdy z członków rodziny Kuroń był i jest.

NIe jest to zwyczajna książka kucharska. Jak już wspomniałam jest to gawędziarska opowieśc o wartościach, rodzinie silnej, która darzyła się wielką miłością ,ale i pasją do pichcenia , a tym samym do emanowania tym co jest w życiu rodzinnym najważniejsze.
Polecam

Książka bierze udział w wyzwaniu JASNA STRONA MOCY
                                                    NIE TYLKO LITERATURA PIĘKNA
                                                    POLACY NIE GĘSI

Za książkę dziękuję WYDAWNICTWU CZARNA OWCA
CZARNAOWCA.PL

3 komentarze:

Małgorzata Zaczytana pisze...

Bardzo ciekawa książka - przynajmniej wg tego, co przeczytałam w Twojej recenzji. A że od lat jestem fanka rodziny Kuroniów, więc przeczytam na pewno :)

[Kasia] pisze...

Chciałabym żeby kiedyś w moim już własnym domu kuchnia stanowiła takie może nie centralne, ale ważne miejsce i by gotowanie było czymś więcej niż obowiązkiem ;)

test pisze...

Gotować lubię, ale jakoś zagłębiać się w nią nie chce... :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review