sobota, 15 marca 2014

"Kazimierz Kaczor. Nie tylko polskie drogi" : Paweł Piotrowicz

Autor: figlarneczytanie.pl o 10:22

wydawnictwo: SQN
data wydania: 26 października 2013
ISBN: 9788379240920
liczba stron: 320
kategoria: biografia/autobiografia/pamiętnik

Kazimierza Kaczora znam z dwóch ról, czyli  Zygmunta Kotka z serialu "Alternatywy 4", czy Marka Złotopolskiego z serialu "Złotopolscy". 


Ale tan naprawdę sławę przyniosły mu rolę Jana Serce oraz Leona Kurasia z filmu "Polskie drogi". Ale któż z was wie, że Kazimierz Kaczor tak naprawdę z wykształcenia jest lalkarzem?

Sylwetkę pana Kazimierza Kaczora próbuje przybliżyć czytelnikowi, temu starszemu, ale i temu z młodszego pokolenia- Paweł Piotrowicz.

A opowiadać ma o czym pan Kazimierz. Wątki z jego życia prywatnego, ale i zawodnego są tak obszerne, że autor biografii próbował je wszystkie ogarnąć i przedstawiając w jednolity, spójny sposób.

Biografia "Kazimierz Kaczor. Nie tylko polskie drogi" nie jest to typowa biografia, czyli zebranie faktów od chwil narodzin do chwili obecnej. Jest to wywiad z samym zainteresowanym. Oczywiście jak na tego typu lekturę pozycja musi się zaczynać od wątków rodzinnych. 

I tu można się dowiedzieć fascynujących rzeczy nie tylko z życia młodego Kazimierza, ale także wyobrazić sobie ówczesny świat dzięki temu, że aktor bardzo sugestywnie opisuje realia społeczne, obyczajowe, historyczne oraz polityczne. A czas, w którym bohater przychodzi na świat nie jest czasem spokojnym i pełnym komfortu. Jest rok 1941 roku, trwa wojna. Kazimierz Kaczor lata wojny żył i rozwijał się w względnym spokoju. Jego rodzina na szczęście zbyt boleśnie nie odczuła wojny, i mogli cieszyć się sobą w szczęściu i miłości.

Po wojnie przyszły dla Polski "chude lata", i mimo oczekiwań rodziców młody Kazimierza zaczyna swoją przygodę z aktorstwem. Ale szczegółów nie chcę wam zdradzać, by nie spojlerować. 

W wywiadzie rzeka ten znakomity aktor opisuje wszystko co dla niego ważne. Nie unika żadnego trudnego tematu, bo opisuje aferę w ZASP-ie i swoje życie na planach filmowych, relacje z reżyserami, aktorkami, aktorami, ale dla mnie zaskoczeniem było odkrycie wielkich pasji Kazimierza Kaczora.

Przyznam się, że nie miałam o nich zielonego pojęcia. Aktor zdradza, że jego wielką miłością oprócz wcielania się i zmieniania osobowości dzięki grze aktorskiej jest żeglarstwo.
Bohater tego wywiadu jest podróżnikiem, zwiedził świat w dłuż i wszerz. Żelastwem zaraził go jego wielki przyjaciel i jego żona, a osobiście znakomity polski podróżnik - Tony Halik i Elżbieta Dzikowska.

Obecnie Kazimierz Kaczor jest właścicielem "Bogorii". Jest to trzymasztowy okręt i jest idealny na długoterminowe podróże morskie. 
A co na to rodzina pana Kazimierza? O tym także się dowiecie. 
 Ale także dowiemy się, że życie uczuciowe aktora nie było zawsze łatwe i usłane różami.

Wiecie jaka jest największa zaleta tej biografii?
Otóż tą zaletą jest sam Kazimierz Kaczor. Osoba tak otwarta, tak emanująca ciepłem, humorem i nie ukrywająca niczego. Jego odpowiedzi na kolejne pytania nie są bynajmniej zdawkowe. Są bardzo obszerne, szczegółowe, zabawne, ale i spontaniczne.

Z każdej opowieści wypływa charakter pana Kazimierza, jego miłość do rodziny, zrozumienia, wybaczenia, nie noszenia w sobie urazy, przyjaźni do osób, z którymi grał, ale i do tych, które go popchnęły na ścieżkę aktorstwa
Poznamy nie tylko sylwetkę aktora, ale i zarysy postaci, które miały i mają decydujący wpływ na polski teatr, czy film.

Plus także dla Pawła Piotrowicza, za trafne, wyszukane, różnorodne pytania, które "obnażyły" tego niezwykłego człowieka.
Mnie nie zostaje nic innego, jak życzyć panu Kazimierzowi dalszych sukcesów zawodowych, ale spełniania w realizacji jego pasji. NIech zawsze wieją mu pomyślne wiatry.

Książka bierze udział w wyzwaniu NIe tylko literatura piękna
                                                    Jasna strona mocy

Za książkę dziękuję WYDAWNICTWU SQN

WYDAWNICTWOSQN.PL

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review