poniedziałek, 3 marca 2014

"Na pokuszenie" PM Nowak

Autor: figlarneczytanie.pl o 09:02
seria/cykl wydawniczy: Czarna Seria
wydawnictwo: Czarna Owca
data wydania: 2014 (data przybliżona)
ISBN: 9788375548198
kategoria: thriller/sensacja/kryminał
ocena:4/6

PM Nowak jest językoznawcą, tłumaczem. Mieszka na warszawskiej Ochocie i piszę. Jest autorem "Ani żadnej rzeczy...", za  którą został wyróżniony nagrodą na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału 2013 roku.


Na spotkaniu akcjonariuszy spółki deweloperskiej podczas poczęstunku szampanem jeden z akcjonariuszy - Krzysztof Oleńczuk pada martwy. Brat Krzysztofa , Witold, który jest byłym żołnierzem wyczuwa zapach gorzkich migdałów, co jasno dowodzi, że ofiara została otruta cyjankiem.

Natychmiast zostaje wezwana policja, a sprawę przyjmuje na swoje barki Zakrzewski. Policjant ustala, że w spotkaniu akcjonariuszy brało udział tylko pięć osób. Chciwy prezes spółki - Zawirski, Jan Kulak, bracia Witold i Krzysztof Oleńczuk oraz Anna Szulc. Zaczyna przesłuchiwać kolejno po sobie obecnych i jednocześnie świadków  zdarzenia i według ich zeznać okazuje się, że żaden z pozostałej czwórki nie miał technicznie możliwości wsypać Krzysztofowi Oleńczukowi trucizny do kieliszka. Lecz kiedy policjant zaczyna drążyć nagle okazuje się, że co niektórzy minęli się z prawdą...

Sprawa zabójstwa Oleńczuka komplikuje się, gdy zostaje zamordowana Anna Szulc, a  na miejscu zbrodni policja zastaje ojca Jana Kulaka, który dawno temu zrezygnował ze współpracy z innymi założycielami spółki i swoje udziały przejęła jego byłą żona i syn. Ale czy to on zabił Annę Szulc? A może ktoś inny? Kto, po co? Ale przede wszystkim kto otruł Krzysztofa Oleńczuka?

Lawirowanie w polskiej rzeczywistości jest miłe. Polscy autorzy coraz chętniej piszą kryminały i coraz lepiej im to wychodzi. PM Nowak wykreował skomplikowane, różnorodne pod względem charakterystyki postacie. Postacie, które są strasznie uporządkowane, skrupulatne, chciwe, butne, lekkomyślne bądź nieodpowiedzialne. Pełen wachlarz możliwości oraz pobudek, dla których ofiara musiała zakończyć swój żywot.

Postać samego Zakrzewskiego jest ciekawa. Samotny, ale na szczęście bez nałogów. Jego jedyną słabością  jego kotka Laura i pochopne uleganie kobiecym wdziękom. Policjant uwielbia kobiece atrybuty i nawet zaglądanie w dekolt sekretarce prezesa sprawia mu frajdę.

W opisie wydawcy czytelnik może przeczytać, że kolejnym znaczącym bohaterem  jest prokurator Wilk. Ja bym jego roli nie przeceniała. W początkowej fazie jego osoba jest marginalizowana. Wilka poznajemy jako postać, które lubi spać, jest wiecznie zmęczona i niewiele ma do wniesienia w całokształt fabuły.

Powieść dostała ode mnie czwóreczkę nie dlatego, że coś z nią jest nie tak. po prostu zabrakło mi nieco większego tempa, a niektóre wątki np. spotkanie Wilka z rodzicami uważam za coś , co w ogóle nie wiem w jakim celu zostało opisane. Zabrakło mi trochę w dialogach takiego "błysku", sarkazmu i trochę były przegadane.

Podsumowując. Kryminał jest bardzo ciekawy, pomysłowy z małymi niedociągnięciami, które nie przeszkadzają w odbiorze lektury. Myślę, że autor z każdą kolejną intrygą, zbrodnią i bohaterami będzie coraz bardziej zaskakiwał czytelnika.

Książka bierze udział w wyzwaniu JASNA STRONA MOCY
                                                    Z TRUPEM W TLE
                                                    KLUCZNIK

Za książkę dziękuję WYDAWNICTWU CZARNA OWCA

CZARNAOWCA.PL

4 komentarze:

spokowap pisze...

A mnie wciąż polskie kryminały kojarzą się średnio dobrze. Dodaje sobie do listy te co lepiej oceniane powieści, brakuje mi jednak odwagi, by je kupić ;)

figlarneczytanie.pl pisze...

Piotrze-Nowak to nie Zielke, ale całkiem dobrze sobie poradził.

Unknown pisze...

Lubię polskie kryminały, chętnie sięgnę po tę książkę.

Unknown pisze...

tej pozycji też nie zgłosiłaś :(

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review