środa, 19 marca 2014

"Szkocja" Robin McKelvie

Autor: figlarneczytanie.pl o 11:32
wydawnictwo: BURDA
data wydania: 19 lutego 2014
ISBN: 9788375964646
kategoria: turystyka, mapy, atlasy
liczba stron:  320

Wakacje już za kilka miesięcy, ale nie oznacza to, że planowanie urlopu należy odkładać w czasie. Miejsce na wakacje jest ważne. Musi być egzotycznie, ciekawie, różnorodnie, ale przede wszystkim zupełnie inaczej niż w obecnym miejscu zamieszkania.

Skoro Polacy tak lubią Wielką Brytania, to być może kierunek Szkocja byłby idealny? Tym bardziej, że jest to region niebywale różnoraki, pełen sprzeczności, ale i zarazem spójności. 

Panowie w kiltach, dudy, Celtowie, wyśmienite whisky to elementy najbardziej rozpoznawalne na całym globie. To one kojarzą się właśnie ze Szkocją. O tym jakim pięknym regionem i miejscem godnym odwiedzin, zwiedzenia, ale i możliwości zamieszkania pisze małżeństwo Jenny i Robin McKelvie.

On rodowity Szkot, podróżnik. Ma na swoim koncie odwiedziny w blisko 80 krajach, na cały świecie, lecz zawsze wraca do Szkocji- tam, gdzie jego serce i dusza. 
Robin McKelvie jest także autorem ponad 30 książek o tematyce turystycznej oraz podróżniczej. Pracował w telewizji, radiu.  Teraz zbiera doświadczenia, informacje, wiedzę w podróżach, by się nimi dzielić z czytelnikami, ale i innymi fascynatami podróży, gdzie tylko ich oczy poniosą.

Ona- Jenna McKekvie, żona Robina, "tubylec" w Szkocji, ale sercem Szkotka. Dziennikarka, podróżniczka, fotograf. Jej kunszt fotografa idealnie widać w jednej z najnowszej pozycji z cyklu- National Geographic, pt. "Szkocja", który współtworzy właśnie z mężem.
Mam słabość do tych przewodników turystycznych. Są to nieliczne pozycje o tematyce turystycznej, w których nie widzę żadnych wad, ani pod względem ujęcia tematu, ani pod względem wydania. Wydawnictwo, którym jest Burda, jak zawsze zadbała o najdrobniejszy szczegół, strony wizualnej. Doskonała czcionka (co dla mnie ważne), doskonałej jakości papier, okładka, która niby miękka, ale wytrzymała i odporna na długotrwałe i wielokrotne "traktowanie" jej przez czytelnika.

Jeśli chodzi o stronę merytoryczną, to ten przewodnik zawiera wszystko. Nie żartuję. Mamy tu ujęcie historyczne, turystyczne, kulturowe, opisy miejsc atrakcyjnych, dziwnych i nietypowych.
A do tego piękne, wręcz artystyczne fotografie. NIe tylko miejsc, ale przede wszystkim ludzi, mieszkańców, obywateli, ale i przybyłych nowo osiedleńców, turystów w  sytuacjach każdego rodzaju. 

Przewodnik jest podzielony na szereg części tematycznych, oznaczonych w roku strony odpowiednimi barwami. Taki zabieg jest niezwykle przydatny, gdy wracamy do danej lokalizacji po raz kolejny.
Mnie najbardziej się w tej pozycji podoba zagadnienia praktyczne. Takie jak: z boku  strony ważne telefony (instytucje, hotele, biura podróży, środki komunikacji). A ostatnie strony to całe podsumowanie. Kompendium wiedzy, typowo turystycznej: co i jak, z czym i dlaczego.

Więc jeśli kierunek Szkocja nie jest ci obcy, albo zwyczajnie lubisz poczytać, poznać, książkowo zwiedzić świat, to zapraszam do Szkocji.

Książka przeczytana w ramach wyzwania JASNA STRONA MOCY
                                                               NIE TYLKO LITERATURA PIĘKNA
                                                                KLUCZNIK

Za książkę dziękuję wydawnictwu

http://www.burdaksiazki.pl/
1 komentarze:

Paula pisze...

Hmm... chciałabym kiedyś tam pojechać :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review