piątek, 21 marca 2014

"Zinedine Zidane. Sto dziesięć minut, całe życie" Luca Caioli

Autor: figlarneczytanie.pl o 16:43
tytuł oryginału: Centodieci minuti, una vita. La parabola di Zinédine Zidane
wydawnictwo: Wydawnictwo Sine Qua Non
data wydania: 6 listopada 2013
ISBN: 9788379241026
liczba stron: 272
słowa kluczowe: Zidane
kategoria: literatura faktu
ocena: 5/6

Dawno nie raczyłam was recenzją literatury nie tyle faktu, co o tematyce sportowej. Jak wiecie czytam biografię sławnych piłkarzy, trenerów, bo piłka nożna, a co za tym idzie kulisy tego sportu bardzo mnie "wciągnęły".

Kolejną wybitną postacią świata piłki nożnej do "odhaczenia" jest francuski piłkarz, Zinedine Zidane.

Twarz Zinedina Zidane może wam się kojarzyć nie tylko z boiskiem piłkarskim, ale w ostatnich czasach z reklamami np. produktów Adidas. Dzieje się tak, gdyż Zinedine Zidane zakończył już swoją karierę piłkarską. Teraz spokojnie może "odcinać kupony" od swojej popularności.
Autor biografii pt "Zinedine Zidane. Sto  dziesięć minut, całe życie"- Luca Caioli przybliża zainteresowanemu czytelnikowi ostatni występ piłkarza w barwach reprezentacji, a tym samym ostatni mecz w karierze sportowej.
Luca Caioli opisuje "minuta po minucie" ostatnie spotkanie, czyli finał Mundialu. Wszystko rozegrało się dnia 9 lipca 2006 roku. Na przeciwko siebie stanęły drużyny Francji i Włoch. Gra toczy się o wszystko. I nie chodzi wyłącznie  o zwycięstwo, ale o zakończenie kariery kapitana Francji w jak najlepszym stylu.

NIestety wszystko zweryfikował czas. Francja niestety przegrała dwoma golami z reprezentacją Włoch. Ale nie o tym huczały wszelkie media. Nie o tym "trąbiły" gazety świata".
Najważniejszym wydarzeniem tego spotkania było niesportowe zachowanie bohatera tejże pozycji -Zinedine Zidane. 
W pewnym momencie kapitana reprezentacji Francji poniosły nerwy i uderzył z główki włoskiego zawodnika Marco Materazziego. Ten epizod na stałe zakorzenił się w historii piłki nożnej.
O tym fakcie wspominają także pytani inni piłkarze, trenerzy, którzy bezpośrednio brali udział w Muntalu, ale także ci, którzy doskonali znają Zizou. Każdy dzieli się z czytelnikiem swoją opinią na temat Zinedine.
Niemal wszyscy, jak jeden mąż wyrażają pełen podziw dla sylwetki tego nieprzeciętnego piłkarza.
 W 2004 roku Brazylijczyk Pelé umieścił go na liście stu najlepszych żyjących piłkarzy na świecie. Co nie powinno dziwić, gdyż trudno się doszukiwać godnego następcy Zinedine Zidane we współczesnej francuskiej reprezentacji.
 Dziennikarz zastosował ciekawą metodę, by ukazać prawdziwą twarz piłkarza. NIe skorzystał z utartego szklaku, polegającej na chronologicznej wędrówce od chwili urodzenia, poprzez karierę zawodową, do chwili obecnej.
Uważam, że jest to rewelacyjny zabieg, gdyż takich pozycji jest dużo i czytelnik mógłby odnieść wrażenie, że autorzy takich pozycji popadają w pewien schemat

Książka ma także drugie dno. Postać bohatera jest pokazana ze strony czysto prywatnej. Wkładki ze zdjęciami, na których widać Zinedine Zidane w sytuacjach zwyczajnego ojca, męża dowodzi, jak oddanym i rodzinnym jest człowiekiem
Piłkarz nie dopuścił się rażących nadużyć względem żony, a ręcz przeciwnie. Docenia jej wkład w harmonie rodziny, kiedy on nie mógł być z nią fizycznie. Jednocześnie chroni swoją prywatność na tyle ile jest to możliwe.

"Zinedine Zidane. Sto dziesięć minut, całe życie" jest ciekawą, trochę inną biografią, choć nadal z racji tematu musi oscylować wokół centralnych wydarzeń sportowych. Ale przecież to styl, język prosty i czytelny, nawet dla laików jest główną zaletą tych pozycji. 
Więc nie warto się doszukiwać jakiś wad, gdyż do każdego, nowego "obiektu" książek autor podchodzi indywidualnie.

Polecam szczególnie fanom piłki nożnej, ale i tym, których ta postać fascynuje, zachwyca, ale i intryguje.

Książka bierze udział w wyzwaniach JASNA STRONA MOCY
                                                       NIE TYLKO LITERATURA OBCA

Za książkę dziękuję Wydawnictwu SQN

wydawnictwosqn.pl







1 komentarze:

Sezon Literacki pisze...

Pamiętam ten mundial... Podobno Zizou został sprowokowany, bo Materazzi obraził jego matkę. Ile w tym prawdy? Mam tę książkę u siebie na półce i jestem jej bardzo ciekawa :-) Polecam na YT obejrzeć kompilacje jego najlepszych zagrań na boisku.. ten człowiek jest niesamowity!

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review