poniedziałek, 28 kwietnia 2014

"CIA Tajna wojna Ameryki" Mark Mazzetti

Autor: figlarneczytanie.pl o 13:41
tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
tytuł oryginału: The Way of the Knife
seria/cykl wydawniczy: Biblioteka Gazety Wyborczej
wydawnictwo: Agora SA
data wydania: 2014 (data przybliżona)
ISBN: 9788326815577
kategoria: literatura faktu
ocena: 5/6

Ostatnie lata, miesiące są przepełnione informacjami, przeciekami czy wywiadami z takimi ludźmi, jak np. Edward Snowden- byłym pracownikiem amerykańskiej agencji informacyjnej CIA.

O Edwardzie Snowdenie na pewno słyszeliście i o tym, jak ujawnił tajne informacje o poufnej działalności CIA, polegającej m.in. na podsłuchiwaniu i inwigilacji najważniejszych przywódców i przedstawicieli organów administracji państwowej krajów europejskich.. Ale czy CIA to organizacja, która tylko gromadzi dane?

Na to pytanie stara się odpowiedzieć Mark Mazzetti, który jest wybitnym  amerykańskim dziennikarzem, jak również korespondentem wojennym, uhonorowanym nagrodami Pulitzera i Livingstone`a za teksty o działaniach prowadzonych przez Stany Zjednoczone na terenie Afganistanu bądź Pakistanu.
W swojej najnowszej pozycji, która nosi tytuł "CIA Tajna wojna Ameryki"  autor próbuje przybliżyć laikowi te organizacje od tej drugiej strony, nieznanej , ciekawej i owianej tajemnicą.


CIA, czyli rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych, powstała na mocy decyzji i dekretu prezydenta Harry;ego Trumana, w 1947 roku.

Założenie, na którego podstawie powstała ta organizacja była służba przede wszystkim wywiadowcza, na temat działalności innych państw. Ale wraz z kolejnymi prezydentami USA, kraj ten ewaluował, w wraz  z nim zakres obowiązków, celów oraz przeznaczenia CIA. Organizacja uległa niebywałemu tempu zmian.

Mark Mazzetii na podstawie licznych analiz dokumentacji CIA, przeprowadzonych rozmowach z pracownikami CIA czy Pentagonu, a nawet islamskimi bojownikami udowadnia, jak każdy kolejny prezydent dołożył swoją "cegiełkę" do przemian dobrych, ale i złych w jednostce.

CIA stało się wykwalifikowaną, wyszkoloną "organizacją zbrojną". Zakres jej obowiązków roztacza się już na cały glob i na szereg misji zabójczych dla wrogów USA. 
Przypominam sobie (z innej pozycji), że na CIA padło cień podejrzeń, jakoby miał swój udział z zabójstwie prezydenta Johna F. Kennedy;ego.

Temat CIA jak sami przyznacie jest bardzo ciekawy, ale i tak obszerny, że mógłby nudzić. Nie w wydaniu Marka Mazzettiego. Lekko pióro, ciekawie poprowadzona narracja pozwala na zagłębienie się w temacie. Podstawą do napisania tak frapującej pozycji z gatunku literatury faktu jest rzetelność oraz fachowość.
W tej pozycji nie ma banału ani lania wody. Są fakty "otulone" w potok szczerych słów i prawd, które zaciekawią i zaintrygują czytelnika.
Pozycja bardzo ciekawa, która zainteresuje nie jednego czytelnika. Polecam.

Książka bierze udział w wyzwaniu GRUNT TO OKŁADKA
                                                    NIE TYLKO LITERATURA PIĘKNA
                                                    KLUCZNIK

Za książkę dziękuję WYDAWNICTWU AGORA


3 komentarze:

Unknown pisze...

Książka w sam raz dla mnie ;)

Wioleta Sadowska pisze...

To temat rzeka dla mnie. Z chęcią bym zajrzała do tej publikacji.

Unknown pisze...

Książka dla mojego męża ale i ja chętnie do niej zaglądnę.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review