sobota, 5 kwietnia 2014

"I wciąż ją kocham" Nicholas Sparks

Autor: figlarneczytanie.pl o 06:42
tłumaczenie: Elżbieta Piotrowska-Zychowicz
tytuł oryginału: Dear John
wydawnictwo: Albatros
data wydania: 13 września 2013
ISBN: 9788378857884
liczba stron: 416
kategoria: romans
ocena: 5/6

Już wam zapowiadam, że Nicholas Sparks będzie dosyć często gościł na stronicach mojego bloga.  Po zachwytach lekturą "Pamiętnik"  zaopatrzyłam się w kilka innych pozycji Nicholasa Sparksa i będę się z nimi powoli zapoznawać. Oczywiście zamierzam się i z wami dzielić moimi wrażeniami.

"I wciąż ją kocham" jest moim trzecim spotkaniem z autorem.
Sparks ponownie postawił na wątek miłosny między dwojgiem młodych osób. Sposób narracji jest także podobny, co powieściach, które już znam. Narratorem jest główny bohater - John Tyree. 

John Tyree jest dorastającym młodym mężczyzną. Johna wychowuje samotny ojciec, człowiek bardzo milczący, skryty. John Tyree czuje, że jego relacje z ojcem nie są takie jakich by oczekiwał. Ojciec Johna potrafi jedynie rozmawiać o jego wielkiej pasji, jaką jest numizmatyka. Chłopak nie rozumie czemu tata, którego tak bardzo kocha nie jest wstanie stworzyć z nim bliższych relacji. 

Chłopaka nie pociąga edukacja, bo sam nie wie, w którym kierunku powinien pójść. Postanawia się zaciągnąć się do wojska. Przychodzi mu stacjonować m.in. w NIemczech. W czasie przepustki przyjeżdża do domu rodzinnego i tu niespodziewanie poznaje studentkę, wolontariuszkę - Savannah.
 
 Savannah, dziewczyna spokojna, cicha oraz powściągliwa w stosunku do płci przeciwnej powolutku pozwala na zdobycie swojego serca przez Johna. 
Młodzi korzystają z dni przepustki Johna najpełniej, jak to możliwe. Na tej relacji cierpli ojciec Johna. Savannah jest studentką pedagogiki specjalnej, i pragnie pracować z dziećmi autystycznymi. 
Dziewczyna po poznaniu ojca Johna zauważa, że i ten jest dotknięty niezdiagnozowanym autyzmem. Dzieli się tą wiedzą z ukochanym, co poskutkuje  wielką kłótnią.

John wraca do wojska. Bohaterowie przyrzekają sobie miłość i, że kiedy John odsłuży swoje to się pobiorą. Jednak nie wszystko idzie zgodnie z planami....

Jak się domyślacie, i po tytule i po klasyfikacji  jest to powieść o miłości. A i owszem jest. Ale, gdy już czytelnik "przebrnie" przez proces rozwoju uczucia, to dostrzeże, że to najważniejsze uczucie ma głębszy sens. 
Sparks umie pięknie pisać o miłości. Czasami wyniosły styl przeplata się z patetycznym słownictwem, ale uważam, że tu nie tyle historia związku Savannah i Johna są najważniejsze, ale odmiany tego uczucia.

Autor pokazał, że nie tylko kobieta może poświęcić wiele, że nie tylko ona potrafili bezgraniczne oddać swoje serce. Nicholas Sparks udowadnia, że mężczyzna także jest gotów na poświęcenia, na poskromienie swojej "zwierzęcej" natury, by uszanować to co partnerka chcę mu dać, teraz czy później.

Pisarz także porusza bolesny temat, jakim jest okres rozłąki w sytuacji, gdy ukochana osoba służy w wojsku i nie wie, czy nie przyjdzie mu nagle wyruszyć na front, i czy będzie mu dane wrócić do ojczyzny żywym. 
"I wciąż ją kocham" ukazuje, że związki na odległość nie zawsze kończą się happy endem i jak wielki wysiłek należy włożyć, by utrzymywać miłosne napięcie na równie mocnym poziomie. 
Podoba mnie się również poruszany problem autyzmu i konieczność wykazywania się cierpliwości, zrozumienia, wyrozumiałości wobec osób dotkniętych tą chorobą.

Polecam wam tę powieść. Jest ona piękną opowieścią nie tylko o tych radosnych uczuciach, o motylkach w brzuchu, ale także o tęsknocie, bólu czy samotności...

Książka bierze udział w wyzwaniu JASNA STRONA MOCY

10 komentarze:

Anne18 pisze...

Bardzo lubię tego autora. Zarówno książka jak i film podobały mi się.

test pisze...

Bardzo lubię tę historię... :)

Unknown pisze...

Uwielbiam Sparksa <3

Tirindeth pisze...

Nie lubię Sparksa - jego książki traktują o uczuciach, a są strasznie jałowe w wydźwięku. O wiele ciekawsze są filmy nakręcone na podstawie jego książek :)

Unknown pisze...

Nie czytałam jeszcze żadnej książki tego autora, ciągle są przede mną.

klucz do wyobraźni pisze...

Muszę wreszcie zapoznać się z autorem

Renata Zub pisze...

"I wciąż ją kocham" było pierwszym moim spotkaniem z tym autorem :) i choć nie lubię romansów ani historii o przesłodzonej miłości, ta książka mi się spodobała :) być moze ze względu na styl pisarza i ...końcówkę :) zdradzać oczywiście nie będę, ale Ty już wiesz jak się skończyła i jakie zakończenia w takich historiach lubię :) "Pamiętnika" za to nie moge pochwalić - wręcz przeciwnie - było to coś, z czym nigdy więcej nie chciałabym się spotkać :)

BooksHunter pisze...

Bardzo lubię Sparksa. Co prawda film widziałam, a książka jeszcze przede mną, jednak sądzę, że mi się spodoba ;)

figlarneczytanie.pl pisze...

Tirindeth- to mnie pierwsza jego powieść kompletnie nie przypadła do gustu. Napiszę o niej wkrótce.

Paulina K. pisze...

Czytałam i chyba też oglądałam, super!

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review