poniedziałek, 5 maja 2014

"Ciemna liczba" Arne Dahl

Autor: figlarneczytanie.pl o 13:21
tłumaczenie: Robert Kędzierski
tytuł oryginału: Mörkertal
seria/cykl wydawniczy: Drużyna A tom 8, Czarna Seria
wydawnictwo: Czarna Owca
data wydania: 5 marca 2014
ISBN: 9788375545173
liczba stron: 440
słowa kluczowe: literatura szwedzka, Drużyna A
kategoria: thriller/sensacja/kryminał
ocena: 5/6

Arne Dahl coraz szybszym krokiem zmierza do przydomku klasyka szwedzkiego kryminału. Powstają kolejne powieści z drużyną A w roli głównej, a zagadki kryminalne stają się coraz bardziej  pełne tajemnic oraz nasyconego grozą,mrocznego klimatu. Nie inaczej jest i tym razem.

Drużyna A otrzymują nową sprawę. Sprawę trudną, gdyż dotyczącą zaginięcia czternastoletniej dziewczynki, która podczas szkolnej wycieczki znika bez śladu. Kerstin Holm i jej współpracownicy odkrywają, że w okręgu, gdzie zaginęła Emily Flodberg mieszka troje groźnych skazanych za akty pedofilii przestępców. Sprawa wydaje się jasna, gdyż na pewno któryś z nich nie zapanował nad swoim chorym popędem i skrzywdził nastolatkę. Ale czy taka się stało? A może taki scenariusz jest zbyt oczywisty?

A w międzyczasie policja dostaje zgłoszenie, że w parku, na ławce znaleziono zwłoki zamordowanego w brutalny sposób (podcięte gardło) mężczyznę. Dane ofiary są nie znane i w dalszym ciągu znajdują się w kręgu zainteresowań policji. Jest także zaginiony mężczyzna, o imieniu Stefan, który może mieć coś wspólnego z zabójstwem denata z parku. 
Drużyna A w swoim śledztwie wstępuje na niebezpieczny i mroczny grunt pedofilii i internetowej przestępczości seksualnej, ale odkrywa również, że Emily Flodberg nie była taka niewinna, jak wydawało się jej bliskim i znajomym.

Arne Dahl porusza bardzo kontrowersyjny temat. Pedofilia w normalnych, zdrowych psychicznie ludziach budzi uczucie nienawiści, obrzydzenia i chęci najsurowszego potępienia. Dlatego "Ciemna liczba" opisuje dramatyczne,  pełne ciemnych sprawek świat pedofilii. 
Autor  w charakterystyczny dla siebie sposób, czyli poprzez powolną narracje wprowadza nowe fakty, ale dosyć liczne grono bohaterów. Zdążyłam się przyzwyczaić do takiego stylu pisarza.
Wiem, że w tym działaniu jest sens. Każdy nowy bohater, ale również ci "starzy" znani z poprzednich części o Drużynie A, są scharakteryzowani w taki sposób, by czytelnik powoli zmierzał ku rozwiązaniu kto i dlaczego dopuszczał się takich obrzydliwych poczynań.

Arne Dahla czyta się na największą przyjemnością. Z każdą kolejną pozycji widać, że jego dar pisania ciekawych, skomplikowanych zbrodni się rozwija. Nie traci on animuszu ani przez chwilę. Czytelnik czuje napięcie przez całą lekturę i nie traci zainteresowania nawet, gdy tempo akcji nie pędzi, a przeciwnie toczy się swoim torem.
Arne Dahl jest godnym polecenia, więc wam polecam.
Książka bierze udział w wyzwaniach Z TRUPEM W TLE
                                           PODEJMIJ KRYMINALNE WYZWANIE

Za książkę dziękuję WYDAWNICTWU CZARNA OWCA


5 komentarze:

Małgorzata pisze...

Muszę się wziąć za tego autora, jeszcze go nie znam, a ciągle słyszę pochwały pod jego adresem :)

Zaczytana mama, czyli ex libris Marty pisze...

Poczułam się zaintrygowana, choć przez temat pedofilii podejrzewam, że bardzo denerwowałabym się w w trakcie lektury. Pozdrawiam :)

Unknown pisze...

Czytałam siódmą część o przygodach Drużyny A i niestety nie porwała mnie, ale tłumacze to sobie tym że nie czytałam wcześniejszych części i nie potrafiłam wyłapać powiązań powstałych wcześniej. Nie przekreślam autora, ale następnym razem jednak zaczynam czytać od pierwszej części.

figlarneczytanie.pl pisze...

Melanio K- także się gubię w powiązaniach, i to nie raz, gdyż także nie czytam chronologicznie, a autor ma to do siebie , że tzreba by było.

Książkowa Fantazja pisze...

Ciekawa lektura, ale najpierw muszę inne zaległości nadrobić.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review