wtorek, 27 maja 2014

"Jak krok po kroku wprowadzić trwałą zmianę w relacji z dzieckiem" Alan E. Kazdin

Autor: figlarneczytanie.pl o 13:46


tłumaczenie: Wiesław Marcysiak
tytuł oryginału: THE EVERYDAY PARENTING TOOLKIT:THE KAZDIN METHOD FOR EASY, STEP-BY-STEP, LASTING CHANGE FOR YOU AND YOUR CHILD
wydawnictwo: Czarna Owca
data wydania: 2 kwietnia 2014
ISBN: 9788375547580
liczba stron: 256
kategoria: poradniki
ocena: 4/6

To, że dzieci mogą dawać nieźle w kość wie każdy.
A taka istotka potrafi być niebywale pomysłowa, a nawet upierdliwa.
 Sama mam dwoje dzieci i mogę zaświadczyć własnym rodzicielskim doświadczeniem, że dzieci to szczęście każdego rodzica, lecz czasami my, dorośli, tez wychodzimy z siebie, a maluchy dokładają swoje "trzy grosze" potęgując naszą frustracje.

Dzieci są nieunormowanym, nieukształtowanym małym człowiekiem. To w gestii opiekunów jest zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa poprzez określenie reguł i zasad. A z nimi, jak wiadomo bywa trudno. Choć ustalić zasady można, to gorzej jest już je wprowadzać w czyn i trzymać się ich konsenkwetnie.

Alan E. Kazdin jest doktorem nauk medycznych, profesorem psychologii i psychiatrii dziecięcej Uniwersytetu Yale. Jest także dyrektorem Yale Parenting Center. Jest znaną postacią w USA. Media chętnie zapraszają doktora, by radził zdesperowanym rodzicom, jak poskromić oporne wychowawczo pociechy.

W tym celu Alan E. Kazdin postanowił także napisać poradnik pod tytułem ""Jak krok po kroku wprowadzić trwałą zmianę w relacji z dzieckiem". Poradników oscylujących w tej tematyce ukazało się już setki, jeśli nie tysiące. 

Napiszę wam szczerze, że rady zawarte w tej pozycji nie różnią się zbytnio od porad np. naszej polskiej superniani- Doroty Zawadzkiej. 
Autor tej lektury także popiera spokój, stopniowe i umiarkowane wprowadzenie pozytywnych zmian w zachowaniu dziecka, ale i całej rodziny.  Zmiana zachowania, czy prowadzenie reguł wg. Alana E. Kazdina ma polegać na trzech głównych zasadach. 
Pierwsza z nich są tzw. poprzedniki. Opiekun musi stworzyć tło kłopotliwej sytuacji, która w jego mniemaniu może za chwilę wystąpić. Poprzednikiem może być chociażby określone rytuały.
Gdy już poprzedniki spełnią swoją rolę należy zastosować tzw. wzmacnianie gestów dziecka ku wyciszeniu i bardziej wyważonemu zachowaniu.
Ale jak wiadomo, dziecko bywa nieobliczalne i każdemu zdarzy się nagle zboczyć z dobrej drogi.
Wówczas rodzić musi stanąć na wysokości zadania i zastosować tzw. motywacje w postaci nagród, ale i kar, które bywają nieuniknionym elementem wychowania.

Autor na koniec każdego rozdziały podsumowuje w formie Tak i Nie, to co jest dobre, a co złe w naszym postępowaniu, czyli opiekunów. Podaje liczne, życiowe przykłady zachowań i newralgicznych sytuacji oraz konkretnie scenariusze, by wyjść zwycięsko z rodzinnego impasu.

Co mnie trochę przeszkadzało to zbyt naukowy, mało "ludzki" styl wypowiedzi. Alan E. Kazdin często stosuje język, jakby stał na podium i wygłaszam wykład naukowy. 
NIe czyta się tej pozycji tak płynnie jak tego oczekiwałam, choć nie neguje, że rady są bardzo przydatne i nowoczesne.
Pozycja ma wady i zalety, i tylko czytelnik musi zdecydować czy zapoznanie się z nią jest dla niego korzystne. 

Książka bierze udział w wyzwaniu Z LITERĄ W TLE
                                                   NIE TYLKO LITERATURA PIĘKNA


Za książkę dziękuję WYDAWNICTWU CZARNA OWCA 


2 komentarze:

Wioleta Sadowska pisze...

Poki co chyba nie należę do targetu tej książki, nie mam bowiem dzieci.

Książkowa Fantazja pisze...

Równiez nie mam dzieci, ale zaczyna już czytywać tego typu książki, przydaje się na dzieci w rodzinie ;)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review