środa, 7 maja 2014

"Niewinny" Harlan Coben

Autor: figlarneczytanie.pl o 11:52
tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
tytuł oryginału: The Innocent
wydawnictwo: Albatros
data wydania: listopad 2012 (data przybliżona)
ISBN: 9788388722608
liczba stron: 416
kategoria: thriller/sensacja/kryminał
ocena:5/6

Matt Hunter, były skazaniec. W młodości, w nieszczęśliwym zdarzeniu, bójce zabił rówieśnika. Jego marzenia i cele runęły w gruzach. Mijają lata. Matt powoli wychodzi na prostą. Zawiera związek małżeński z piękną, powabną Olivią.
Matt pracuje jako prawnik i właśnie się dowiaduje, że wraz z Oliwią będą mieli dziecko. Mężczyzna jest bardzo szczęśliwy. Nagle jego szczęście małżeńskie zaczyna wisieć na włosku.
Dlaczego? Matt i Oliwia w pogoni za nowinkami kupują telefony, które mają w menu możliwość przesyłania sobie filmów video, w trybie online.
Matt już w wkrótce po wyjeździe służbowym żony ma możliwość przetestowania gadżetu. Mężczyzna otrzymuje film, w którym ewidentnie widać jego ukochaną w ramionach obcego faceta, w pokoju hotelowym.
 Czy to możliwe, że Oliwia zdradza męża? Czy dziecko, którego spodziewa się kobieta jest Matta? A może nie ma żadnego dziecka? A może zdrada w ogóle nie ma miejsca, a ktoś czyha na szczęście i spokój małżonków?

Bardzo cenię Harlana Cobena. Mam już kilka pozycji jego autorstwa za sobą. Nie ukrywam, że najbardziej lubię powieści, które są odrębnym bytem. Serie ( np. z Myronem Bolitarem, w roli głównej), które zdarza mi się czytać w różnej chronologii, są bardzo ciekawe, ale wspomniany brak chronologii może sprawiać pewne problemy.

Ale powracając do "Niewinnego", to najciekawszą i najbardziej wyrazistą postacią jest oczywiście Matt Hunter. Młody mężczyzna, który obciążony przez nieszczęśliwy zbieg okoliczności musi żyć z ogromnym bagażem emocjonalnym. Wyrzuty sumienia są tak wielkim balastem, a teraz się okazuje, że przeszłość powraca...
Bohater musi stanąć z nią oko w oko. Próbuję zdemaskować Oliwię, dowiedzieć się dlaczego go zwodzi oraz udaje, że go kocha. A jeśli żona jest niewinna, to musi dowiedzieć się czemu ktoś ją chce zdyskredytować?

Kryminały Harlana Cobena mają kilka cech charakterystycznych. Pierwszą cechą są wyraziści, pełnokrwiści bohaterowie. Bohaterowie mający nieciekawą przeszłość lub naznaczeni są tragedią. Kolejnymi cechami są skomplikowane, idealnie skonstruowane intrygi kryminalne, tropy, które stale ewoluują i wprowadzają czytelnika w błąd.

Styl pisarza bywa zawiły. Zbacza z wyznaczonego toru, wprowadza nowe wątki, nowych bohaterów. Dojście do rozwiązania wcale nie jest proste, a jeśli czytelnik do niego dotrwa, mimo dreszczyku emocji, sprzecznych emocji i uczuć względem bohaterów, to zakończenie może go nieźle zaskoczyć.

Jak widzicie same pozytywy. Czy już znacie Harlana Cobena? A może już czytaliście "Niewinnego"? 

Książka bierze udział w wyzwaniach KLUCZNIK
                                                 PODEJMIJ KRYMINALNE WYZWANIE
                                                 WYZWANIE BIBLIOTECZNE
                                                 POD HASŁEM
                                                 Z TRUPEM  W TLE

7 komentarze:

Joanna pisze...

Przekonałam się ostatnio do Cobena, po przeczytaniu kilku książek spoza serii o Myronie Bolitarze, obecnie nawet jedną czytam :) Po "Niewinnego" też pewnie sięgnę :)

Aleksandrowe myśli pisze...

Cobena uwielbiam od dawna, a po jego książki sięgam w ciemno. Uwielbiam to jego kluczenie w wątkach, tropach a rozwiązanie kryminalnej zagadki często bywa dla mnie zaskoczeniem :)))

Zatracona w książkach pisze...

Cobena znam bardzo dobrze, "Niewinnego" też czytałam :) Akurat ta książka nie przypadła mi do gustu tak bardzo jak inne, ale ma swój klimat i fajnie się ją czyta ;)

Unknown pisze...

Cobena uwielbiam. Mam już na swoim koncie kilka jego książek, ale ,,Niewinnego" jeszcze nie czytałam. Ale jest on moim ulubionym autorem, a więc z pewnością tę pozycję przeczytam : )

Unknown pisze...

Książki tego autora ciągle przede mną, zabieram się i zabieram,a le w końcu muszę coś wypożyczyć :)

Beti G. pisze...

Lubię jego książki, prawie wszystkie za mną :)

Książkowa Fantazja pisze...

Musze się wziąć za Cobena.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review