wtorek, 27 maja 2014

"Odpoczywaj w pokoju" Sofie Sarenbrant

Autor: figlarneczytanie.pl o 04:52
tłumaczenie: Maciej Muszalski
tytuł oryginału: Vila i frid
wydawnictwo: Czarna Owca
data wydania: 30 kwietnia 2014
ISBN: 9788375548051
liczba stron: 328
słowa kluczowe: literatura szwedzka, Emma Sköld
kategoria: thriller/sensacja/kryminał
ocena: 5/6

O Sofie Sarenbrant czytałam wiele. Wiem, że jest autorką takich kryminałów, jak:"36 tydzień", czy "Zamiast ciebie".
Jest także autorką kolejnej pozycji, którą dzisiaj chciałabym polecić wszystkim fanom literatury skandynawskiej, a szczególnie tym, którzy kochają kryminały.

Pozycja, o której piszę nosi tytuł "Odpoczywaj w pokoju". Fabuła  dzieje się w mroźnej, ponurej Szwecji. I zgodnie z charakterystycznym klimatem tych lektur, to akcja "Odpoczywaj w pokoju" rozgrywa się chyba najbardziej mroźnym miesiącu zimy, czyli w lutym.

Wszystko zaczyna się 5 lutego, gdy kąpielowa Aiko Saitou, w jednym z basenów odnajduje nieprzytomną gwiazdę aktorską- Suzanne Tamm. Wspomnę, że ów basen znajduje się na terenie  luksusowego SPA. Aiko niezwłocznie zawiadamia swojego szefa Petera Berga, o zaistniałej sytuacji. 
Okazuje się, że aktorka nie zasłabła ,od tak sobie. Ślady na jej ciele wskazują udział osób trzecich, bądź chęć popełnienia samobójstwa przez celebrytkę. 

Peter jest bardzo zaniepokojony. Wszak taki skandal nie przekuje się  na  pozytywną reklamę SPA, a wręcz przeciwnie. SPA może stracić szanowne grono swoich gości, renomę, jak i spory zasób dochodów. Sprawę wyjaśnienia tej kłopotliwej oraz nietypowej sytuacji otrzymuje Emma Skold, z wydziału kryminalnego policji z Nacka. Kobieta od razu wyczuwa, że to był zamach na życie aktorki. Jednakże z uwagi, że Suzzanna Tamm znajduje się w stanie ciężkim nic od poszkodowanej się nie dowie.
Sytuacja SPA komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w krótkim odstępie czasu w pokoju hotelowym recepcjonistka odgrywa ciała staruszków, którzy przyjechali świętować swoją rocznicę. Oboje mają w ustach listki leków na zaśnięcie. Czy to także było samobójstwo, gdyż starsza pani chorowała na nieuleczalną chorobę?
Lecz to nie jedyne przypadki tajemniczych zgonów na terenie SPA. Będą jeszcze dwa . Ale co się tu dzieje? Czy ktoś świadomie sabotuję SPA? I dlaczego? Z zemsty, desperacji, choroby?

Emma Skold ma nie lada problem z rozgryzieniem tej kwestii, gdyż podejrzanych jest sporo, a brak jakiekolwiek punktu zaczepienia.

Lecz praca to nie jedyny problem policjantki. Zmaga się ona z narastającymi problemami w związku, brakiem możliwości zajścia w ciąże, ale bardzo trudnymi relacjami rodzinnymi.
Emma ma siostrę, która pracowała dla jednej z ofiar, a  do tego leczy się u psychoanalityka. Siostry nie mogą się dogadać. Emma czuje, że siostra, która czuje się niedoceniona, odsunięta na bok na rzecz właśnie Emmy ma nieuzasadnione pretensje. To Emma czuje się czarną owcą w rodzinie. Ojciec Emmy także policjant nie dość, że nigdy nie docenił jej zawodowych osiągnięć, to jeszcze jawnie dyskredytuje jej wybory. 
Emma i jej siostra nie są jedynymi bohaterami, którzy zmagają się z problemami rodzinnymi. 
Peter, kierownik pochodzi z USA. Przeprowadza się do Szwecji wraz rodziną. Ale ich szczęście nie trwa długo. Dzieciom jest się trudno zaaklimatyzować, a żona popada w głęboką depresję. Do tego te zgony. Peter, aż nadto czasu spędza teraz w pracy i współpracuje z Emmą, by szybko zamknąć ten nieszczesny rozdział w dziejach SPA. 
Jest jeszcze przełożony Petera-Nils Weder. Mężczyzna jest świeżo po rozwodzie, powoli popada w alkoholizm i zażywa leki, które znaleziono w ustach staruszków. Przypadek?

Książka jest rewelacyjna. Wciągająca, nieprzewidywalna, zaskakująca. Jak zasiadłam do czytania to zanim się obejrzałam przewijałam ostatnią stronice.
W tej lekturze podobała mnie się ilość bohaterów. Wąskie grono głównych postaci (Emma, Peter, Nils) zostało poszerzone o "aktorów drugie planu". W takiej sytuacja każda konfiguracja zakończenia może być możliwa i trudna.

Zakończenie jest trochę psychologiczne. W pewnym momencie można stracić grunt pod nogami. Perspektywa sytuacji z dwóch stron kłócą się ze sobą, a Emma musi zdążyć na czas, by uratować, aż troje osób, w tym zabójce przed nim samym. 

Książka "Odpoczywaj w pokoju" mogłaby by zostać zekranizowana, gdyż jest to kryminał z dozą psychicznych wątków. Ostatnie 1/3 pozycji, to już bardziej thriller, aniżeli kryminał. 
Duża wyraźna czcionka, sensowne, niewydumane dialogi są wielkimi zaletami, które cenię. No i bohaterowie: różnorodni, zagadkowi, oporni, o skomplikowanej sytuacji zawodowej, jak i rodzinnej.

Sofie Sarenbant bardzo przypadła mi do gustu. Ciekawa jestem,  czy dwie poprzednie powieści autorki będą równie dobre. O tym fakcie oczywiście was poinformuje. A tymczasem polecam  "Odpoczywaj w pokoju".

Książka bierze udział w wyzwaniu Z TRUPEM TLE
                                          PODEJMIJ KRYMINALNE WYZWANIE


Za książkę dziękuję WYDAWNICTWU CZARNA OWCA 

2 komentarze:

Taki jest świat pisze...

Zapowiada się ciekawie, a książki z tej serii jak na razie mnie zawiodły :)

Książkowa Fantazja pisze...

Muszę najpierw zapoznać się w wcześniejszymi jej książkami, ale lubię ten gatunek, więc z pewnością to nastąpi :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review