piątek, 2 maja 2014

"Słonie mają dobrą pamięć" Agatha Christie

Autor: figlarneczytanie.pl o 10:07
tytuł oryginału: Elephants Can Remember
wydawnictwo: Publicat
data wydania: 2008 (data przybliżona)
ISBN: 9788324587186
liczba stron: 222
słowa kluczowe: powieść, sensacja, kryminał
kategoria: thriller/sensacja/kryminał
ocena: 5/6

Przynajmniej jedna książka, autorstwa Agathy Christie raz w miesiącu "musi" być przeczytana. Zbliża mnie to do realizacji zamierzenia, by przeczytać każdą powieść pisarki.

Staram się także, by naprzemiennie zapoznać się z pozycjami, gdzie bohaterami dominującymi jest  panna Marple bądź  Hercules Poirot..
"Słonie mają dobrą pamięć"  jest kryminałem, gdzie detektywistycznej umysłem włada Hercules Poiroi. Tym razem detektyw podejmuje się na wyraźną prośbę autorki powieści kryminalnej-  pani Olivier , rozwikłanie tajemniczej zagadki śmierci jej przyjaciół, a zarazem rodziców Celli. Cellia jest córką chrzestną pani Oliwier. Gdy pani Oliwier udaje się na wieczorek literacki zostaje bez pardonu wypytana przez inną damę o dokładne fakty śmierci rodziców Celli. 
A sprawa śmierci rodziców dziewczyny jest tym bardziej tajemnicza, że oboje znaleziono dekadę wcześniej nad urwiskiem z ranami postrzałowymi. Policja wykluczyła udział osób trzecich i stwierdziła, że było to wzajemne samobójstwo. 
Ale czy tak było naprawdę? A może owa "miła" dama, która zarzuca gen szaleństwa jest także odziedziczone przez Cellie?

"Słonie mają dobrą pamięć" jest jedną z ostatnich powieści, gdzie pisarka umieściła detektywa w roli głównej. Tytułowymi słoniami są ci, którzy mogą pamiętać znaczące fakty i wydarzenia z życia zmarłego małżeństwa i mogą mieć znaczący udział w wyjaśnieniu tego dramatycznego wydarzenia sprzed lat.

NIe zaskoczę nikogo jeśli napiszę, że autorka z powieści na powieść przechodzi siebie. Jej wyobraźnia nigdy nie zatacza kręgu. Jedno co mogę stwierdzić, a raczej się pochwalić to to, że udało mi się ciut wcześniej niż zostało to wyjaśnione, odkryć co tak naprawdę wydarzyło się tego feralnego dnia, nad urwiskiem. 

Nie pomniejsza to bynajmniej wielkiej przyjemności, która towarzyszy mi przy każdej kolejnej pozycji. Jeszcze wiele przede mną i liczę, że mój zmysł detektywistyczny się wyostrza i być może uda mi się jeszcze nie raz "przechytrzyć " pisarkę.
Na prawdę polecam.

Książka bierze udział w wyzwaniach GRUNT OKŁADKA
                                                        POD HASŁEM
                                                        Z TRUPEM W TLE
                                                        PODEJMIJ KRYMINALNE WYZWANIE
                                                        BIBLIOTECZNE WYZWANIE

3 komentarze:

Unknown pisze...

Uwielbiam <3

Unknown pisze...

Bardzo lubię książki pani Agaty, tą czytałam lata temu, ale chętnie do niej wrócę.

Książkowa Fantazja pisze...

Dawno nie czytałam nic Christie muszę koniecznie to nadrobić.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review