środa, 4 czerwca 2014

"Mit urody" Naomi Wolf

Autor: figlarneczytanie.pl o 01:29
tłumaczenie: Elżbieta Smoleńska
tytuł oryginału: The beauty myth
seria/cykl wydawniczy: Biblioteka Kongresu Kobiet
wydawnictwo: Czarna Owca
data wydania: 2 kwietnia 2014
ISBN: 9788375543841
liczba stron: 384
kategoria: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
ocena:5/6

Uroda jest ważna jest dla każdego. Dla kobiet chyba szczególnie. My kobiety kochamy zakupy, nowe ubrania, modne buty oraz kosmetyki, które dzięki swojemu cudownemu działaniu odejmą nam lat.
Kobiety są także na wiecznej diecie. Kluby fitness oraz siłownie przeżywają swój renesans. Obecnie ćwiczy każdy. Każda kobieta chcę być piękna i powabna. Ale czy z próżności? A może dlatego, że tego oczekują od nas inni?
Większość z nas powie, że lubi czuć się  dobrze, w swojej skórze i po to wiecznie się odchudza, dba o siebie, ćwiczy. Ale czy tak jest? Odnoszę wrażenie, że mówienie, że "robię to dla siebie", jest  w większości osób wypowiadających się banalne.

Gdyby tak porozmawiać oddzielnie, w cztery oczy, to wyjdzie, że "dbające" czynią, by podobać się partnerom, wzbudzić zazdrość w rywalkach, by lepiej się prezentować w pracy. 
Na temat urody,  konkretnie, jak ciągłe i nieustanne dążenie do narzuconych ram przez media wpycha nas w spiralę patriarchu piszę Naomi Wolf. 
Naomi Wolf- feministka napisała książkę "Mit urodę" . W tej pozycji wzywa kobiety, by stały się bardziej autonomicznymi jednostkami. By zwolniły tempo oraz zrozumiały, że ideał urody tak naprawdę nie istnieje. 
Pisarka jawnie wysnuwa pretensje do mediów, agencji reklamowych, właścicieli wielkich firm odzieżowych, koncernów żywieniowych, kreatorów, projektantów mody o to, że dyktują kobietom co jest piękne, a co brzydkie i nie do zaakceptowania.
Naomi Wolf rozumie, że błędne koło, w którym kobiety "biegną" jak chomik kręci się wokół pokaźnych zysków, tych którym na tym zależy.
Feministka przeciwstawia się szufladkowaniu kobiet tylko i wyłącznie na podstawie ich wyglądu a nie na podstawie ich doświadczeni , wykształcenia, cech charakteru.

Książka jest bardzo kontrowersyjna. Naomi Wolf wkracza swoimi tezami na grząski grunt, ale nie boi się. Ona wie, że ma rację i chciałaby do nich przekonać innych. 
Uroda nie jest tematem płaskim. Jest to temat wielowątkowy. Naomi Wolf pisze bardzo szczerze, konkretnie, bez patosu jakie miejsce przypisuje się urodzie w takich przestrzeniach, jak: praca, kultura, religia, seks, ale także czy posiadanie danego typu urody może wpływać na doznawanie przemocy ze strony innych.
Można się wobec idei Naomi Wolf buntować. Można podważać, że feministka nie ma racji albo wyolbrzymia, bo zazdrości innym determinacji, dobrych genów itp. Jednak nie można jej odmówić gruntownego przygotowania oraz tego, że w dążenie urody wpędza wiele kobiet w kompleksy, depresje, choroby związane z odżywianiem itp.
Naomi Wolf nie chcę byśmy nagle ubrały się w worki pokutne i wyglądały niechlujnie, szaro i buro. Chodzi jej raczej oto, by odnaleźć złoty środek, zrozumieć i określić nasze realne cele oraz możliwości, by czuć się głównie dobrze ze sobą. A zaspokajanie potrzeb innych postawić na drugim planie.
Książka bierze udział w wyzwaniu NIE TYLKO LITERATURA PIĘKNA
Za książkę dziękuję WYDAWNICTWU CZARNA OWCA 


4 komentarze:

Wioleta Sadowska pisze...

Podobno kobiety nie chcą być piękniejsze dla mężczyzn, lecz chcą być piękniejsze od innych kobiet. Coś w tym jest. Książka wydaje się być ciekawa.

figlarneczytanie.pl pisze...

Awiolu- masz także rację. Rywalizacja między kobietami jest chyba dominującym "popychadłem" do stałego ulepszania siebie. Mnie ten syndrom też czasami dopada.

Anna Kołodyńska pisze...

W sumie to naszła mnie taka sama refleksja, jak Awiolę. Już nie raz słyszałam, że kobiety chcą być piękne, ale po to by wzbudzić zazdrość u innych kobiet. Kwestia podobania się mężczyznom jest podobno na dalszym planie.
kolodynska.pl

Książkowa Fantazja pisze...

Ta pozycja może wydaje się bardzo interesująca, chętnie bym zajrzała.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review