niedziela, 22 czerwca 2014

"Trzeci głos" Rolf Börjlind, Cilla Börjlind

Autor: figlarneczytanie.pl o 06:41
tłumaczenie: Inga Sawicka
tytuł oryginału: Den tredje rösten
wydawnictwo: Czarna Owca
data wydania: 7 maja 2014
ISBN: 9788375547399
liczba stron: 464
słowa kluczowe: literatura szwedzka
kategoria: thriller/sensacja/kryminał
ocena: 5/6

Czwórka wspaniałych. Czwórka przyjaciół, znajomych, współpracowników- Olivia, Mette, Tom i Abbas.
Olivia,absolwentka szkoły policyjnej staje na życiowym zakręcie. Dziewczyna, gdy odkrywa swoje prawdziwe pochodzenie, i prawdę o tragedii, która dotknęły jej biologicznych rodziców, to postanawia zmienić nazwisko, by bardziej utożsamić się ze swoją zamordowaną matką.  Kobieta na ostrzu noża także stawia swoją pracę zawodową, w policji. Rozważa studiowanie historii sztuki i zaczęcie nowego etapu, z dala od zabójstw, zdrad i notorycznego stresu.

Jej decyzja może ulec zmianie, gdy zostaje zamordowany Bengt Shlman, ojciec nastolatki, która mieszka  w sąsiedztwie domu rodzinnego Olivii. Matka adopcyjna bohaterki była opiekunką zrozpaczonej dziewczyny. Początkowo wydaje się policji, że Bengt popełnił samobójstwo, poprzez powieszenie. Mette zleca sekcje. Wychodzi na jaw, że to było zabójstwo. 
Mette zaczyna śledztwo, kto by chciał skrzywdzić denata. Poszlaki prowadzą do pracy denata i afery zaginięcia sporej dawki narkotyków, skonfiskowanej przez służby celne...
Natomiast w tym samym czasie Tom Stilton przestaje być bezdomnym i wynajmuje kajutę na barce. I już ma odpocząć, zastanowić się nad życiem, gdy przychodzi do niego  Abbas el Fassi i pyta się przyjaciela czy pojedzie z nim do Masylii. Oczywiście w typie pilnym. Mężczyźni udają się do Marsylii, by wyjaśnić brutalne zamordowanie kobiety, która pracowała kiedyś w cyrku i była "tarczą" dla rzucającego nożami....
Jak widzicie fabuła jest wielowątkowa. Czwórkę głównych bohaterów czytelnicy mogą już znać. Występują oni w pierwszej powieści, autorstwa małżeństwa Rolf i Cilli Börjlind- "Przypływ".
Jeśli nie znacie "Przypływu", to nie martwcie się, gdyż większość wątków zostało pozamykanych. W "Trzecim głosie" autorka za pomocą retrospekcji, licznych przemyśleń, refleksji bohaterów naświetla ich przeszłość.
Wielką zaletą tego kryminału są motywy, ale i sposób rozwiązania zagadkowych zbrodni. Jak zwykle, to bywa sprawy w zgrabny sposób  przeplatają się ze sobą. A tym samym tworzą skomplikowaną sieć wzajemnych powiązań i zależności.
Także charakterystyka, osobowość, przeszłość, ale i niesprecyzowane plany na przyszłość bohaterów zachwycają mnie jako czytelniczkę. Bardzo cenię różnorodność postaci. Nie lubię, gdy kontakty, które łączą bohaterów są nijakie i mdłe. 
Autorzy oszczędzili mi nudy. Widać, że potrafią przenieść talent, ale i wieloletnie doświadczenie w  kreowaniu ciekawych fabuł (dawniej w postaci scenariuszy filmowych) na grunt literatury kryminalnej. 
Za tym stwierdzeniem niech świadczy fakt, iż liczne dialogi, opisy są bardzo realistycznie przestawione i mogę sobie je wyobrazić w życiu realnym
Także moją tezę poprę samą postawą Olivii, Mette, Toma oraz Abbasa. 
"Trzeci głos" jest bardzo dobrym, skrojonym w detalach kryminałem. Liczę na  kolejną, fascynującą kontynuacje. Ciekawi mnie, cóż pisarze mogą wymyślić.
Książka bierze udział w wyzwaniach. Z TRUPEM W TLE 
                                                       KLUCZNIK
                                           PODEJMIJ KRYMINALNE WYZWANIE 

Za książkę bardzo dziękuję WYDAWNICTWU CZARNA OWCA 

 

8 komentarze:

Anastazja B. pisze...

Brzmi naprawdę ciekawie.
Pozdrawiam.

Tirindeth pisze...

Nie znam książek tego duetu, więc pewnie nim rzuciłabym okiem na Trzeci głos, warto by było poznać inne tytuły...

Wioleta Sadowska pisze...

Lubię, gdy wszystkie detale są zachowane. Z chęcią przeczytam ten kryminał.

Miłośniczka Książek pisze...

Chętnie przeczytam. Uwielbiam kryminały z Czarnej Serii :)

Taki jest świat pisze...

Kusząca recenzja

Agata P pisze...

Choć pierwsza książka duetu jakoś mnie nie powaliła, to chętnie przeczytałabym "Trzeci głos".

figlarneczytanie.pl pisze...

Agato P. - ta jest lepsza.

Książkowa Fantazja pisze...

Podoba mi się i ta okładka :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review