środa, 2 lipca 2014

"Coldplay. Życie w trasie" Matt McGinn

Autor: figlarneczytanie.pl o 07:10
tytuł oryginału: Roadie. My life on the road with Coldplay
wydawnictwo: Sine Qua Non
data wydania: 21 maja 2014
ISBN: 9788379242146
liczba stron: 256
kategoria: biografia/autobiografia/pamiętnik
ocena: 5/6

Co słyszy się najczęściej po koncertach już kultowych zespołów? Wokół słychać zachwyty. Same ochy i achy. Zachwyceni fani dziwią się, jakim to trzeba operować talentem, by zaaranżować takie wyśmienite, muzyczne widowisko?
Fani podziwiają każdy element trasy koncertowej: dźwięk, oświetlenie, efekty wizualne. Członkowie zespołu zbierają wszelkie laury. Ale czy swój sukces zawdzięczają tylko i wyłącznie sobie? Czy nie mogą liczyć na wsparcie i pracę postronnych osób?
Otóż zespołów, to tak naprawdę tylko malutka część wieloosobowej ekipy, dzięki, której można podziwiać niewiarygodne spektakle oraz można się delektować muzyką.

Coldplay jest zespołem brytyjskim. Z małego rockowego zespołu stali się gwiazdorami. Ich albumy królują na listach rankingowych, a kolejne przeboje podbijają radiostacje. 
Ostatnio o liderze  Coldplay, Chrisie Martinie, jest bardzo głośno, za sprawą rozwodu z amerykańską, gwiazdą filmową - Gwyneth Paltrow.
Ale powracając do książki  "Coldplay. Życie w trasie". Jej autorem jest Matt McGinn. NIe jest on osobą, która zafascynowana zespołem, ale żyjąca z dala zbierała latami materiały do biografii Coldplay.

Matt McGinn nie jest zwyczajny. Jest postacią znaczącą, mającą realny wpływ na postrzeganie przez innych zespołu.
Autor pełnił role roadie. Potocznie można ten termin przetłumaczyć jako techniczny. 
Techniczny, czyli osoba, która dba o idealny przebieg koncertów, od kulis. To właśnie technicy starają się, by szybko, terminowo sprzęt, instrumenty dotarły na miejsce przeznaczenia. To owi technicy dopracowują każdy detal, by grupa mogła wejść i "zrobić swoje". I o tym jest ta książka.
Matt McGinn nie opisuje tylko i wyłącznie kulis działalności Coldplay, ale także pisze, w sposób bardzo emocjonalny, obrazowy, plastyczny oraz wizualny o najważniejszych, dotychczasowych momentach życia zespołu.
Zdradza także charakterystykę poszczególnych członków Coldplay. On zna ich lepiej niż ktokolwiek. 
Wątków typowo biograficznych jest stosunkowo mało. Matt McGinn bardziej skupia się na swojej roli w całym tym przedsięwzięciu.
Pozycja zawiera wstawki z fotografiami, opatrzonymi zabawnymi komentarzami samego autora. Lektura także zawiera końcowe objaśnienia terminów, które laik może nie znać. Więc czytelnik nie musi zaprzątać sobie głowy ich znaczeniem. Wszystko w końcowej fazie książki zostaje objaśnione.

Książka jest godna polecenia nie tylko na zawarte kulisowe treści, ale także ze względu na swojski, luźny, przejrzysty styl, jakim posługuje się autor. Sam podkreśla, że nie będzie opowiadał zwięźle. Jego opowieść ma ciekawić i tak jest. Sprawdzisz?

Książka bierze udział w wyzwaniu NIE TYLKO LITERATURA PIĘKNA

Za książkę dziękuję Panu Oskarowi z Wydawnictwa SQN

2 komentarze:

Krucze Gniazdo pisze...

Chętnie bym sprawdziła, naprawde. Jestem jej na swoj sposob ciekawa :)

Książkowe przesłania pisze...

Może to zabrzmi dziwnie, ale nie znam tego zespołu. Możliwe, że gdzieś tam słyszałam jakiś utwór, ale zapewne nawet nie wiedziałam, że to oni :) Więc czytanie o nich też chyba nieco mijałoby się z celem...

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review