poniedziałek, 21 lipca 2014

"Gdziekolwiek jesteś, bądź Przewodnik uważnego życia"

Autor: figlarneczytanie.pl o 09:58

Tytuł oryginału WHEREVER YOU GO THERE YOU ARE
Przekład Henryk Smagacz
Data wydania Czerwiec 2014
Ilość stron 244
Ocena : 5/6
 
Medytacja  jest praktyką mającą na celu samodoskonalenie. Medytacja stosowana jest głównie w jodze oraz w religiach i duchowości Wschodu (buddyzm, taoizm, konfucjanizm, hinduizm, dżinizm), a ostatnio także przez niektóre szkoły psychoterapeutyczne
Tak jesteśmy pochłonięci szybkim tempem życia, że niedostrzegany,  inności, wartości i piękna tego co nasz otacza. 
 
Kiedyś , gdy globalizacja nie była tak powszechnym zjawiskiem , a ludzkość mogła pozwolić sobie na zwolnienie kroku i dostrzeżenie czegokolwiek więcej niż "czubek" własnego nosa, nasza uważność skupiała się na tym czego obecni  członkowie ludzkiej społeczności nie widzą , nie czują , nie doceniają.
Jon  Kabat-Zinn, autor m.in. pozycji, która kiedyś wam już polecałam, czyli "Życie , piękna katastrofa" naucza, jak zwolnić i odkryć na nowo , ukrytą pod pancerzem życia tę cechę, która pomoże nam jeszcze bardziej cieszyć się z tych kilkunastu , za krótkich chwilami naszego żywota.
 
 "Gdziekolwiek jesteś, bądź"  jest pozycją o medytacji. O medytacji, w różnym słowa tego znaczeniu, o różnych jej formach , ale i sposobach, próbach jej doświadczenia. 

Według nauczyciela, medytacja polega na skupianiu uwagi i rozważaniu naszych doznań, myśli, uczuć oraz emocji. W celu odkrywania na nowo metod medytacyjnych należy ćwiczyć tę zdolność każdej nadarzającej się okazji
 
Autor bardzo  się przyłożył do przedstawienia tematu.  Jon Kabat-Zinn zastosował  skondensowane podejścia, do tematu medytacji. Rozdziały są  dosyć krótkie. . Autor nie chcę zalewać czytelnika nadmiarem nauk, lecz przekazać praktyczne rady, metody i okoliczności, które pomogą w realizacji celu medytacji.
 
Wystarczy trochę więcej dobrej woli od nas samych. Dzięki systematyczniej, konsekwentnej medytacji harmonizujemy kontakt między umysłem a ciałem.  Taka adaptabilność nie da tylko ulgę dla zmęczonego trudami i troskami dnia codziennego, żywota, ale i satysfakcje, czy łagodzenie objawów stresu.

Medytacja może wydawać się trudna. Dlatego istotne jest, by "uczyć" się od najlepszych. Od znawców, praktyków i osobistości, których lata doświadczeń zmobilizuje nas do uważniejszego życia.
Taką postacią jest właśnie Jon Kabat-Zinn. Polecam wam serdecznie.
 
 
 
 
 

5 komentarze:

Tirindeth pisze...

Jak zauważyłaś - medytacja jest trudna i myślę, że sama książka nie pomoże tego opanować. Potrzebne byłyby też lekcje praktyczne. Ale książka sama w sobie może być dobrym prezentem na przykład dla osób, które już uprawiają chociażby jogę ;)

Wioleta Sadowska pisze...

Bardzo ciekawa książka, a ponieważ interesuje się jogą, z chęcią bym do niej zajrzała.

Mirabelkowa Biblioteczka pisze...

Myślę, że okładka świetnie koresponduje z treścią. Jest taka spokojna i wyciszająca, jak medytacja:)

Magda pisze...

medytacja wydaje mi się sztuką nie do opanowania, przynajmniej dla mnie, ale nie zaszkodzi sięgnąć po książkę, może akurat dowiem się czegoś przydatnego :)

myslownicelife.blogspot.com pisze...

Okładka ładna. Wyciszająca...
Na jogę różne są poglądy:)
Dlatego piszę coś o uważności bez jogi. Wkrótce będzie!

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review