poniedziałek, 7 lipca 2014

"Gerard Pique. Urodzony na Camp Nou" Mateusz Bystrzycki

Autor: figlarneczytanie.pl o 14:39
wydawnictwo: Sine Qua Non
data wydania: 21 maja 2014
ISBN: 9788379241620
liczba stron: 312
słowa kluczowe: piłka nożna, FC Barcelona
kategoria: biografia/autobiografia/pamiętnik
ocena: 4+/6

Gerard Pique jest hiszpańskim piłkarzem, występującym na pozycji środkowego obrońcy. Zdobył tytuł Mistrza Świata w 2010 roku na Mundialu w RPA. Od sezonu 2008/2009 zawodnik FC Barcelony.
Zazwyczaj biografię sportowców  piszą obcokrajowcy. W tym przypadku autorem biografii tego hiszpańskiego, środkowego obrońcy jest nasz rodak,   dziennikarz telewizji Sportklub Polska oraz felietonista FCBarca.com - Mateusz Bystrzycki. 

Mateusz Bystrzycki jest stosunkowo młodym człowiekiem, a dzięki swojej wielkiej pasji oraz zainteresowaniu grą w piłkę nożną, szczególnie  historią, nowinkami wprost z klubu Katalonii miał okazję być komentatorem blisko 500 meczów z udziałem najlepszych drużyn świata. 

Dziennikarz posiada nieograniczoną wiedze na temat Klubu FC Barcelona. Co widać właśnie w biografii Gerarda Pique. Ilość przytoczonych faktów, momentów, najważniejszych chwil, ale i obszernej charakterystyki piłkarza jest oszałamiająca. 
Mateusz Bystrzycki  oparł konstrukcje książki na znanym oraz sprawdzonym schemacie. Mianowicie, krok po kroku snuje opowieść, jak, gdzie i kiedy Gerard Pique tworzył, kreował i umacniał swoją pozycje w historii piłki nożnej. 
Autor często przytacza i "relacjonuje" fragmenty meczów,  w których zasłynął piłkarz.
Takich opisów jest strasznie dużo, bo blisko 1/3 całej objętości pozycji. Dla niektórych może to być zbyt wiele. Zdaje sobie z tego sprawę. 

Myślę, że  w tym fakcie kryje się pewien zamysł autora. Chyba  w ten sposób dał upust swojej fascynacji  względem  gracji oraz finezji gry, która charakteryzuje postawę Pique.
Bardzo gruntowne, szczegółowe opisy dotyczą nie tylko lat ubiegłych, ale także chyba najciekawszej osi czasu, teraźniejszości. Pamiętajmy, że książka, która została wydana nakładem Wydawnictwa SQN ukazała się w księgarniach tuż przed Mundialem w Brazylii. 
Z pewnością autor pozycji liczył na spektakularne sukcesy swojej ukochanej drużyny. Jakże musiało być wielkie jego rozczarowanie, gdy duma Katalonii nie wyszła nawet z fazy grupowej?

Może to i dobrze, gdyż w lekturze, by zawarł choć cząstkę swojej goryczy? A tak jest to książka, która pokazuje silnego, zdesperowanego i nastawionego na wielki sukces piłkarza. 
Aspekty zawodowe nie przysłoniły całkowicie postaci Gerarda. W jego biografii znalazło się także miejsce na opisanie życia prywatnego,  związku z kolumbijską piosenkarką Shakirą, ojcostwa,  synka Milana,  filantropijnej działalności, ale i postaci, które miały znaczący, a niekiedy decydujący wpływ na miejsce, w którym się Pique znajduje.

"Gerard Pique. Urodzony na Camp Nou" to lektura bardzo szczegółowa, dopracowana w detalach, lekko stronnicza (co można wybaczyć). Pozycja opowiada o ciągłej walce o realizacje swoich celów i marzeń oraz o stałym przekraczaniu własnych granic. To lektura napisana z umiłowanie, miłością, fascynacją nie tylko do umiejętności piłkarza, ale i całej drużyny Barcy. 
Zdecydowanie jest to pozycja dla fana. tego młodego, jak i ciut starszego.

Książka bierze udział w wyzwaniu NIE TYLKO LITERATURA PIĘKNA
                                                  KLUCZNIK

Za książkę dziękuję Panu Oskarowi z Wydawnictwa SQN

2 komentarze:

klucz do wyobraźni pisze...

Na piłce się nie znam, ale po biografie Wielkich chętnie sięgam

Unknown pisze...

Tytuł interesujący. Ostatnio odwiedziłam Camp Nou...

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review